Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Itar

Syrové, minimalistické polodokumentární drama, přesně tak jak to umí jenom Soderbergh. Opravdu netuším, z jakého důvodu má film tak nízké hodnocení. Herecké výkony jsou výborné, režie přesná a celé to šílenství pohání dopředu zneklidňující Martinezova hudba (jehož absence v nominacích na letošní Oscary je jednou z největších hrubek Akademie). Hvězdy jsou dávkované v akurátní stopáži a žádná si pro sebe nekrade víc prostoru, než je nezbytně nutné pro příběh. Soderberghovi se tohle rozhodně povedlo, člověku z toho jednoduše jde celou dobu mráz po zádech. ()

Disease

Soderberghova vize ve třech krátkých bodech: 1. plná zaměstnanost, 2. plná zaměstnanost, 3. plná zaměstnanost. Jiný důvod pro natočení tohoto filmu mě nenapadá. ()

Hanes88

Zde musím podotknout, že jsem se na tento film hodně těšil. Jak jsem ale viděl to hodnocení pod 70%, tak jsem se začal bát, že to zas až takový trhák nebude. Výsledek? Určitě to nepatří k nejlepším filmům, ale tím, že po celou dobu byl děj velmi strhující a člověku nedal ani chvilku na nudění, dávám 75%. ()

Prochy38

Hmmm, film to určitě byl dost kvalitní, ale ne zrovna ideální pro mě. Nechal jsem se nalákat kvantem hvězdných jmen. A ta jména taky nezklamala. Ne každý si zahrál plnohodnotonou hlavní roli, ale každá předvědl vše, co umí. Téma bylo dost zajímavé a dost dobře pojaté. Dost náročné pro mě, ale zaujalo mě to. Jen je to prostě hrozně roztahané. Ono se ve filmu v podstatě nic neděje, jen se řeší vývoj dost kritické situace, která má globální rozsah. Ale říkám, ač mě film minul, téma bylo drsné, zahráto to bylo skvěle a se vší vážností, která tomuto filmu chybět nesmí. ()

Angelino

Pozerať takýto typ filmu so zvýšenou teplotou a začínajúcimi príznakmi chrípky.... kadečo sa mi prehnalo hlavou. V každom prípade veľmi oceňujem minimalistické spracovanie. ()

Drirr

Na můj vkus trochu moc uspěchané a možná i povrchní či ploché. Postavy nejsou důležité a vlastně tam ani nemají moc prostor. Kvůli tomu vyznívají všechny ty malé příběhy poměrně chladně a nedotaženě a divákovi nezbývá nic jiného než se věnovat mikropohledu na globální epidemickou katastrofu. Kompozice celého filmu i jednotlivých záběrů je nenápadná, ale důmyslná. Hudba je velmi sugestivní a zajímavá a vykreslení celé situace uvěřitelné a snad (ale kdo ví) i reálné. Škoda nevyužitého potenciálu postav i herců, kteří je ztvárnili. Takhle mám prostě někde vzadu na patře pocit zajímavého ale naprosto pomíjivého filmového zážitku. Ale možná je to jen tím vepřovým, co jsem měl k obědu... ()

dormouse

Na můj vkus příliš americký film. Hrůzy z epidemie jsou naznačeny opravdu velmi mírně a vakcinu sestrojí jak jinak než američtí vědci bez sebemenších pochyb. Jakoby boj s virem byla úplná brnkačka a jakoby se dala zkonstruovat vakcina proti kterékoli virové nákaze, včetně HIV. No ale jako agitka pro očkování proti chřipce celkem slušné. ()

Patrik256

Rozpočet_ 60 milionov dolarov // Tržby_ 135.4 miliona dolarov // Tržby v ČR*_ 1 768 834 Kč // Diváci v ČR_ 13 339 // Tržby v USA*_ 75.6 miliona dolarov ()

Foxhound#1

Kdo by si pomyslel, že 9 let po natočení filmu si ho tak trochu prožijeme na vlastní kůži, byť proti viru ve filmu to je jen light verze. ()

woodsman

vau neuveritelne ako natocili nieco 10 rokov dozadu a dnes to tu mame len v slabsom prevedeni kvalitny film po vedeckej stranke topka herci tiez a ten uplny konec vau ako sa to dostalo ven zmrd netopier ()

Charon11

Děsí to reálností situace, která na diváka dýchá v každé minutě filmu. Uvidíme až k tomu dojde jak přesně je to natočené... ()

TheKiw

Úžasná případová studie o tom, že jsme vlastně kompletně v prdeli. A že v reálu neexistují hrdinové, záporáci, začátky ani konce. P.S.: Nevím, jestli si Cliff Martinez zaslouží nominaci na Oscara (přímo Oscara bych dal samozřejmě Reznorovi & Rossovi), protože hudba je tak výborná, že jsem se do ní s radostí zaposlouchával a přestával vnímat (výborný) vizuál. Neideální. ()

Zombi

Realistický pohled na šíření a likvidaci vypuknuvší epidemie v dnešní době. Víc než davové scény řeknou mlčenlivé záběry na světové metropole a vyčíslení počtu jejich obyvatel, netradiční přístup k tématu, kde známé hvězdy hasnou nečekaně jako svíce. Prostor pro osudy běžných lidí je zde minimální, více se řeší odkud epidemie přišla a jak ji zneškodnit. Film působí chladně a tomu napomáhá i vhodně zvolená hudba. Působivé, znepokojivé. ()

MkSallam

Mám trochu netradiční výhradu, ale zmíním ji. Neuspokojivý počet mrtvých. Stále čekám na film, který realisticky zobrazí virus, který vyhladí polovinu lidské populace (přidat ve filmu jednu nulu, byl bych spokojený), ale Nákaza svůj účel, zejména díky snaze být skutečně realistickým pohledem na věc, plní velmi dobře. ()

sona123

Spíš než drama nebo thriller (ani náhodou, kromě krátké scény s náznakem rabování, ovšem vzápětí je tato slibná linka opuštěna) se jedná o dokument - a co se toho týče, docela koukatelný. Až nás, lidstvo, nějaká taková katastrofa postihne, představuji si, že pro budoucí generace nějaká komerční TV může natočit tento typ dokumentu, aby bylo jasno, o co šlo. Proč zde bylo proboha tolik herců, to mi uniklo. Celkově se mi to líbilo, včetně konce, který mi při sledování připadal zbytečný, ale s odstupem jsem za něj ráda. Nevšední a myslím, že se to nemusí líbit každému, zejména, pokud čekáte nějaké to "drama." ()

mazadlo

Velká syrovost a průběh oné nákazy je jedním z velkých faktorů tohoto snímku. To že si na nějakou postavu zvyknete a ona buď nemá žádný význam a nebo jen malinkatý dělá z filmu zvláštní podívanou. Na druhou stranu to ve vás vyvolá pocit že tam vlastně hlavní postavy nejsou a že film si vlastně jen hraje s myšlenkou jak by to vypadalo kdyby netopýři kadili na prasátka....Ale budiž. Moderní nákazový film od Soderbergha...vidět ho není trestné ale ani úchvatné. Čekal jsem mnohem víc vzhledem k traileru, obsazení i tématu. Dle mého soudu film tančí po celou dobu na jednom parketu a když se konečně roztančí je už moc málo času a konec přichází...titulky jsou pak nákazou hlavně pro mě. No přeberte si to sami až uvidíte ;) ()

jasse

Tohle nebylo vůbec špatné. Matt Damon se nám postupně přeorientovává do role otců a jde mu to. Režisér mě dostal tím, kolik hereckých hvězd nechal zemřít po pár partech. Když přidám vynikající hudbu (Cliff Martinez), tenhle film opravdu stojí nejen za zhlédnutí, ale taky k zamyšlení. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech