Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

datos

Opravdu pěrádně provedený šíření viru. Epidemie pomalu, ale jistě ničí lidstvo a zde je vidět, každýkousek beznaděje a lidského šílenství. Když je lidstvo v ohrožení, díky smrtícímu viru, tak začne panika a rabování. Zde je to opravdu perfektně znázorněný, ale i dkyž ve filmu neuvidíme žádné silné emoce, strhující napětí a všechny hvězdy filmu, tam jsou jen krátce. Tak si myslím, že Nákaza je pěkný film. ()

markyzgero

průměrnej zombie film bez zombíků. soderbergh opět klame tělem. jediný co mě potěšilo, byl true look gwyneth paltrow hned na začátku.ona je bez makeupu zombie non plus ultra, takže vlastně beru všechno zpět... ()

Sundance.cz

Filmů podobných Nákaze už tu bylo hodně. Herecké obsazení slušné. V ději asi nic neočekávaného. Moc se mi nelíbil hudební doprovod. Film se točil hlavně kolem Ameriky...ale co jiného čekat. 55 % ()

TommyDiamond

Zajímavý filmek. Doufám, že taková epidemie, kdy zemře každý čtvrtý, nás nikdy nepostihne. Mám asi jedinou připomínku: nechápu proč mrtvé lidi balili do igelitových pytlů a pohřbívali je do masových hrobů? Proč nakažená těla nezpálili? Plus tohoto filmu bylo v tom, že se vracel v ději a tak nás perfektně udržel v napnuté atmosféře až do konce. A proto se dozvíme, kde se nákaza vzala až na uplném konci. Celkově 80% ()

KdG

Možná to bylo do jisté míry věrné ztvárnění postupu nákazy, ale z pohledu mě diváka to byla docela nuda. ()

Izz

Soderbergh a jeho instantní depka a paranoia.Je fajn,že si sehnal tolik špičkových herců na role,na kterých není v podstatě co hrát.Je fajn,že zůstává skvělým realizátorem,jehož filmy se navíc i snaží něco říct a zároveň posouvat technické hranice filmu.Je fajn,že tohle všechno je zaobaleno do tak realistického a krutého hávu.Ale popravdě,dívat se na Nákazu zase takový bájo není.Škoda,kvality tam jsou silné,ale se mnou to nehnulo. ()

beso74

No neviem, neviem, rozbehnuté to bolo vynikajúco, bez zbytočných slov to prepuklo, odrazu a takmer všade, zo dňa na deň sa to zhoršovalo, nepriama úmernosť opäť zaúradovala, čim menej istôt, tým viac násilia a chaosu medzi ľuďmi. Postavy sa postupne vyfarbili, od tých čo sú na tom emocionálne pod bodom mrazu a vidia v tom len šancu zarobiť, cez tých čo to ponímajú čisto pragmaticky v duchu hesla bližšia košeľa ako kabát až po tých, čo sa rozhodli pre iných obetovať. A odrazu keď si režisér uvedomil že má natočené takmer hodinu a pol filmu a koniec je v takto nahodenom tempe v nedohľadne, rozhodol sa pre radikálny rez. Kde sa vzal, tu sa vzal, objavil sa koniec. A nie hocaký, ten najodfláknutejší ako som si vedel predstaviť a to mám poriadne bujnú fantáziu... Nuž čo, škoda, oveľa starší pokus na túto tému Smrtiaca epidémia - Outbreak (http://www.csfd.cz/film/7232-smrtici-epidemie/) bol podstatne lepší. ()

SKreyn

Prvú polovicu filmu som pozeral len s malým záujmom a popri tom som si myslel "...amatérsky natočený film s hereckými hviezdami, ďaľší z množstva katastrofických amerických filmov, ako keby im nestačilo to, že v reálnom živote tam majú rôzne katastrofy na :dennom poriadku: a ešte sa na to :musia: pozerať aj v TV a tiež som aj ľutoval tých známejších hercov, ktorí sa dali prehovoriť do tohoto B-éčkového filmu...". Druhá polovica filmu už bola lepšia, no nejak ma to moc nechytilo, niečo mi tam chýbalo a tak celkový dojem z filmu vyjadruje moje hodnotenie, slabota. ()

Don82

Soderbergh je pro mě neprobádanou oblastí, ale jeho minimalisticky-dokumentrárně pojaté drama Contagion přineslo velmi pozitivní dojem. Jde o alternativního zpracování již stokrát využitého tématu globální nákazy, tentokrát z pohledu lidí, kteří se více či méně s touto nákazou dostanou do styku a musí se s tím nějak vypořádat. Celkově jde o řemeslně velmi povedené dílo. Surrealistická atmosféra bez přetvářky, temná elektronická hudba bez kompromisu a inteligentně promyšlené postavy a jejich vzájemná interakce. Co je ale slabší stránkou filmu je stavba děje. Osobně to na mne působilo až příliš roztržitě a nedomyšleně, hlavně v druhé polovině filmu, kdy jsem čekal, že se divák doví trochu víc a dostane se více "za oponu" celému dění. Možná to tak bylo zamýšleno a divák je připravován, že tentokrát se vyhneme, sladkému happy endu. Pokud si tedy Soderbergh chtěl natočit trochu jiné drama, tak se mu to povedlo, o tom žádná, ale pro diváka, který předtím jeho filmy moc nezná to bude poloviční zážitek. ()

Zombiepod

Contagion je takmer rovnaký prípad ako Haywire. Skvostne natočená a hviezdne obsadená nuda. Soderbergh znova vsadil všetky karty na hollywoodske esá, ktoré dostávajú v podstate len malé úlohy, a snažia sa tým potlačiť úplne suchý a slabo pútavý dej bez štipky emócie či silného momentu. Na začiatku film začne chrliť a divoko strihať jednu scénu za druhou a to dosť náročne, aby si divák kládol čo najviac otázok (netvrdím, že je to vyslovene zle). Skutočnosťou ale je, že film si žiada až príliš veľkú pozornosť diváka, a ponúkne za ňu málo zaujímavého obsahu. Na druhej strane sa tomu nedá odoprieť, že takto parádne zobrazenú a uveriteľnú apokalyptickú atmosféru som naposledy videl v Children of Men, a to už je čo povedať. Díva sa na to dobre, z hľadiska filmariny je to kvalitná práca, či už kamera, hudba alebo vynikajúci herci, ale samotný obsah veľa neponúkne, chce byť až príliš zbytočne zložitý a rýchlo naň zabudnete. /60%/ ()

hero_bk

První polovina krásně zcizující, neřeší tolik postavy, jako spíš epidemii samotnou, chvílemi se Soderbergh blíží až mystifikačnímu dokumentu... To se mu asi nelíbilo, takže v druhé polovině zabředl do emocí na úkor sdílnosti, což filmu neprospělo. Můžu ale říct, že poprvé ve mě Soderberghův film zanechal vcelku dobrý dojem - co víc, poprvé jsem jeho film dokoukal! (Che Guevaru a Solaris jsem v půlce vypnul a dal odpad!) Netvrdím, že nešlo udělat něco lépe - prostoru pro zlepšení bylo habaděj, ale vzhledem k nulovým očekáváním je Nákaza příjemným překvapením. ()

Grissom

Ach jaj neviem neviem, prislo mi to nejake nemasne/neslane a tu rolu Damona, by som zahral aj ja, resp. tam nebolo co hrat :D ()

denulik

Napriek názvu nečakajte katastrofický fim zameraný na snahu hrdinského lekára nájsť liek na zákernú, smrteľnú a neskutočne rýchlu nákazu (s happy endom na poslednú chvíľu smozrejme:-), ale to by nebol Soderbergh. Namiesto toho so dostanete do detailov prepracovaný a pochmúrny obraz toho, aký vplyv môže mať nákaza na spoločnosť v dnešnom globálne prepojenom svete. Teda vážne nič moc. Takmer dokumentárny Soderbergh sa skôr orientuje na dôsledky epidémie na spoločnosť ako celok, ale tiež na pestrú vzorku ľudí, ktorí majú s ochorením čo to do činenia. Avšak práve množstvo postáv a spomínaný chladný štýl ma držali na dištanc. Väčšina postáv mi bola ľahostajná, nestihla som sa vcítiť do ich situácie a vždy mi chvíľu trvalo, kým som ich dokázala zaradiť do kontextu deja. Napriek tomu to rozhodne nebola strata času, je to originálne iný pohľad na už trochu opozeranú tému. ()

viky13

Tvůrci se jistě snažili být originální ,a po shlédnutí filmu se divákovi také zdá ,že je originální ,ale po pár týdnech už je to jen další z nekonečně dlouhé řady apokaliptických nemocemi prolezlích snímků. ()

DavidWebb

Na to, že Nákaza kupodivu pojednáva o smrtonosnej nákaze pôsobil tento film na mňa až príliš sterilne. Mám na mysli takmer strojovo bezemočný príbeh, robotickú réžiu a šablónovité herecké výkony. Snímok ako taký ma vyložene neštval ani nenudil ale vzhľadom na premisu to bolo akési také "prázdne" alebo skôr neosobné, ako dokument o baktériách na Venuši. Celú dobu sa drží v percentuálnom priemere a hoci som bol v pokušení prihodiť štvrtú za "Day 1" a jeho hudobný doprovod (záverečná scéna vysvetľujúca kto-čo-prečo), som rád že som nakoniec odolal. Možno je ťažké tomu uveriť ale tento flik má aj jednu humornú scénu: SPOILER! Doktor: "Navzdory veškerému našemu úsilí, nereagovala." Matt: "Dobře". Doktor: "Srdce se zastavilo..." Matt: "Ano". Doktor: "Beth Bohužel zemřela". Matt prikyvuje hlavou: "Ano". Doktor: "Je mi to líto pane Emhoffe". Žena vedľa doktora: "Vím, že je těžké to přijmout...". Matt stále prikyvuje hlavou: "Dobře, můžu si s ní promluvit?". No neni to boží?! ()

Rimland

To říkám furt, že s Čínou budou jenom problémy... (checht) Aneb film, po kterém si hned tak s někým ruku nepodáte (ani na ten obličej si radši nešáhnete). ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech