Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh je obrazem doby, začátku padesátých let, kdy ještě existují poslední relikty svobodného světa, jako např. americká tisková agentura, poslední jazzové kapely, a kdy berou za své i naivistické demokratické představy „bývalých“, tj. lidí, kteří neoddiskutovatelně patřili ke světu první republiky. Komunistický režim všechno „bere šmahem jako smrt“ a nejen jako. Ve středu dění se ocitá parta mladých lidí, kteří se točí kolem jazzové kapely a jedné krásné dívky. Geraldinka, ještě vlastně nedospělá a rozhodně nezodpovědná slečna, která si myslí, že je chytřejší než všichni a že na světě je proto, aby se bavila, se zaplete do režimních sítí, které ji zničí. Ale její životní nezkušenost nepřehluší její sílící a postupně vědomý smysl pro spravedlnost: potřebným je třeba pomáhat a oportunismus je jí rozhodně cizí. Původní Škvoreckého příběh je odrazem skutečných událostí, ale jeho stylizace je pro autora příznačná. Zdánlivě lehká a vtipná konverzace zamilovaných mladých lidí zachycuje jen část jejich života, druhá část neodvolatelně spěje k dramatickým událostem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (61)

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Co jste to za člověka?!" "Já jsem komunista komteso!"                                                                                                  Chjo ... Pan Škvorecký má rád jazz, já mám ráda jazz, ale nesedí mi pan Škvorecký. Uznávám, že dobře píše, leč je mi nesympatické jeho alter ego Danny Smiřický, který bohužel vystupuje ve všech jeho dílech. Tuto literární předlohu neznám. Abych nebyla nespravedlivá - atmosféra se myslím vyjímečně povedla, muzika šlapala jak měla, i ten zástup ulízaných se dal vydržet (Dyk, Kotek Klus, Meduna) potěšila Tonya Graves, holkám to vůbec neuvěřitelně slušeno (akorát jsem měla potíže rozernat Bereniku s Marikou). Ale jo, za ten jazz, který to vytáhnul nahoru dám čtyři, i když výhrady mám. Hlasová výbava a herecký projev Bereniky Kohoutové v jejích 18 letech bere dech. ()

dawe787 

všechny recenze uživatele

Téma, které se netočí každý den, proto taky se přikláním spíše ke 4 hvězdám, ale ne těm rudým, kterých je ve filmu požehnaně. Státní tajná policie špicluje a pronásleduje partu mladých lidí. Tito jsou pro lidově demokratické zřízení buržoázními živly, špiony a já nevím co všechno, ale jistě vím, že je tu ukázaná pravá tvář 50.let a kruté doby od nastolení vlády komunistů. ()

Reklama

Noviik 

všechny recenze uživatele

Příjemné zpracování nepříjemné záležitosti. Napětí z té doby bylo ve filmu znát, ale některé části mi přišli trochu nedotažené nebo spíš zbytečně ustřihlé. Ale to už k televiznímu filmu patří. Vojta Dyk byl opravdu skvělý, řekl bych že on je takovou naší nejen hereckou budoucností. Doufám a věřím... ()

KatRi 

všechny recenze uživatele

Tohle je přesně film, u kterého myslím v pohodě vydrží i lidé, kteří o té době nic nevědí (na rozdíl od Pout či Tří sezon v pekle). Čímž samozřejmě nesrovnávám kvalitativní stránku dvou celovečeráků a jedné televizní adaptace, ale způsob, jakým je zobrazovaná doba podána. Skvělé herecké obsazení, uvěřitelný děj, za srdce beroucí příběh...Jen trochu pozor, aby za chvíli nebylo předykováno, i když je dobře, že vedle Mádla se objevuje v mladé generaci další velmi výrazný herec. ()

GIK 

všechny recenze uživatele

Věrohodná dobovka. Výborné výkony mladých herců, skvělé šlágry i povedené prolínání děje se současností. Škoda některých detailů, jako třeba k dokonalému aranžmá kapely chybělo už jen zpívání na mikrofony, vyťukávání doplňujících informací na obrazovce mělo být uděláno písmem, které odpovídá skutečnému strojopisu a lehce nezvládnutý konec, kdy během vynášení rozsudků musel divák zároveň číst informace, jak odsouzení skutečně dopadli, což bylo celkem obtížné. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (3)

  • Natáčení začalo v pondělí 23. února 2009 ve studiích na Kavčích horách. První fáze – zimní trvala do začátku března a vyžádala si 9 natáčecích dnů. Letní část filmaři zahájili 8. května a po 15 filmovacích dnech ji ukončili začátkem června. Točilo se především v Praze a v Králově Dvoře. (Česká televize)
  • Ve filmu se objevila do té doby neznámá Emma Smetana, která se později proslavila coby televizní moderátorka. (M.B)
  • Po shlédnutí tohoto filmu Josef Škovercký prohlásil, že chtěl vždy vypadat jako Danny Smiřický v podání Vojty Dyka v tomto filmu, a navrhl režisérce Andree Sedláčkové, zdali by nechtěla zfilmovat také jeho román Zbabělci. O ten již v minulosti projevil zájem např. Jan Hřebejk. (artcha)

Reklama

Reklama