Reklama

Reklama

Bobby Fischer versus Boris Spasskij. Šachová bitva, která psala historii studené války... Životopisný snímek zachycuje příběh amerického šachového velmistra Roberta Jamese Fischera, světu známého jako Bobby Fischer (Tobey Maguire). Ze zázračného dítěte vyrostl v geniálního šachistu, který se neváhal postavit sovětským šampionům v čele se svým nesmiřitelným protivníkem Borisem Spasským (Liev Schreiber). Děj snímku vrcholí v roce 1972, kdy se utkali o titul mistra světa v „zápase století“ v Reykjavíku na Islandu. Jejich šachová partie vstoupila nejen do dějin šachu, ale i studené války, protože byla vnímána jako prestižní společenský souboj mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Na cestě k vítězství ovšem nebyli Bobbymu nepřítelem pouze šachoví soupeři, ale i jeho psychotické stavy způsobené prohlubující se paranoiou. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (203)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

O třetí hvězdu zvedám kvůli urputné snaze udělat z šachové partie strhující záležitost. Snaha je vidět za kamerou i nořením se do hlubin vyšinuté duše hlavního protagonisty. Ale i přes tu námahu z toho vyšel snímek o šachovém klání, kterému svět přisuzoval zbytečně velkou důležitost a nedotáhnutý portrét psychicky narušeného muže, kterému jeho psýcha dovolila famózně hrát šachy, ale už mu nedovolila normálně žít. KOUSEK DĚJE: Myslíte, že by snímek natočili, kdyby vyhrál Spasskij? SHRNUTÍ: Pro šachisty. ()

venca163 

všechny recenze uživatele

Jsem vůbec netušil, že to byl takovej protiva. Tyhle životopisný komorní dramata bejvaj dost na jedno brdo a bohužel ani tohle ničim nevyčnívá. Jasný, je těžký tady těžit z ústředního tematu - asi těžko rejža zabere šachovnici minutovym záběrem, aby si mohl každej gík (divák) zanalyzovat hru a pobavit se situací, kterou zrovna dva brejlouni u stolu řeší. Možná by neuškodilo teda nějaký Tobeyho hysteráky (výkon dobrej) nahradit propracovanějším pohledem do politickýho pozadí. #zaVšechnoMůžeRuskoAŽidi (65%) ()

Reklama

decouble 

všechny recenze uživatele

Ten film absolutně neví, jestli má být o Bobby Fisherovi jako fenomenálním šachistovi, jehož obrovský talent je jako u většiny geniálních lidí kompenzován určitou charakterovou vadou (konkrétně Bobby je šílený paranoidní arogantní hovado) anebo o Bobby Fisherovi, který jako nejlepší šachista své doby bojoval za USA (na zástupném bitevním poli šachovnice) ve studené válce proti Sovětům. ___ V momentě, kdy mají tyhle dvě linky kulminovat se celý film rozpadne na kousky. Bobby samozřejmě vyhraje onu zásadní hru proti sovětskému šachistovi, ale v ten moment není jasné, co to pro něj znamená (alespoň dle výrazu jeho tváře). I přesto se najednou spustí obecné veselí a dojímavé smyčce, Amerika, Bobbyho rodina a jeho přátelé se radují, aniž by bylo jasné, proč mají Bobbyho tolik rádi, když se k nim chová jako k onucím (zatímco ruský šachista vypadá jako docela normální milej člověk, akorát v první půlce filmu nosí černý sluneční brýle). Oceňují snad Bobbyho přátelé jeho talent? ___ Těžko říct, protože Pawn Sacrifice rozhodně není film o šachách. A proto je dost těžký pochopit, čím byla ta zásadní partie šachů tak důležitá, když film vlastně neřekne skoro vůbec nic o principech téhle hry. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Jako film o Bobby Fischerovi to funguje o poznání lépe než jako šachový film, ale problém je, že ty dvě věci neoddělíte čili aby to mohl být vynikající film o Bobby Fischerovi v dobách jeho největší šachové slávy, tak by musel do jisté míry fungovat i jako šachový film. A to se na rozdíl od Lužinovy obrany nestalo. Jakkoli zamrzí, že z neuvěřitelných osudů Bobbyho Fischera se to omezí jen na období před a během slovutné série se Spaskkým do šesté hry, tak v tom problém není. Problém je v nepřítomnosti tenze a Zwickově selhání ve zprostředkování samotných šachů. Od počátku kašle na samotnou hru a nabízí pouze (polo)detaily figurek čili pokud nevíte, v čem je ona přelomovost a geniálnost Ficherových strategií z Reykjavíku 1972, tak z tohoto se to ani náznakem nedozvíte a budete si muset vystačit s prostým "prostě to bylo nevídané". Dokonce, když už to přímo neukáže, tak to ani nenechá obezličkově vysvětlit některou z postav. Maguire nezklamal, ale na to jak herecky neskonale vděčnou postavu má k dispozici, tak ani nijak nezaujme; zvlášť když ho Schreiber o hlavu přehrává (nemyšleno na šachovnici; i když to také...). A to nemá takřka žádný prostor nad rámec nehybného sezení nad stolkem. ()

silentname 

všechny recenze uživatele

"Pawn Sacrifice" je podľa mňa skutočne dobrým šachovým filmom, ktorý rozpráva o veľmi zaujímavej osobe. Konkrétne o Bobbym Fischerovi. Film mal zaujímavé obsadenie a do režisérskej stoličky sa posadil Edward Zwick, ktorý je podľa mňa veľmi dobrým producentom. A mohol sa tu preukázať ako dobrý režisér. A myslím si, že svoju rolu tu zvládol veľmi dobre. Režijne je "Pawn Sacrifice" vynikajúco vyzerajúcim filmom, ktorý má atmoséfru, má hercov, ktorí ho správne ťahajú, veľmi dobre spracované prostredie 50-tych a 60-tych rokov a pôsobí veľmi uveriteľne. Rovnako ale vie viesť aj hercov správnym smerom. Tobey Maguire je v tomto filme vyniakajúci a absolútne mu všetky tie jeho paranoidné momentky verím. Je to správne zahrané a veľmi dobre vie, ako to má podať aj svojim divákom. Keď je naštvaný, pôsobí to úprimne, keď niečo chce, tak to vidno a keď má strach, tak je to rovnako správne zahrané. Na neho sa sťažovať nemôžem. Ale aj ostatní herci boli zvolení správne a je super vidieť opäť Lily Rabe. Hoci sa asi nikdy nedostane k väčšej role, než jej ponúkol seriál Medium, tak dostal som od nej presne tú správnu charizmu, ktorú som dúfal a funguje to. Peter Sarsgaard bol vynikajúci taktiež. Film má však trošku problémy udržať si správne tempo a miestami sa stáva trošku nezrozumiteľným. Scénky sú trošku komplikované a niekedy človek musí premýšľať, čo sa asi deje. A nie je moc dobré, keď budete mať v polovici filmu pocit, že by ste sa už mali blížiť k finišu. Takže to sú trošku aj problémy z mojej strany. Najmä, keď si vezmete podobne spracovaný film s názvom A Beautiful Mind. Tam to bolo oveľa silnejšie a lepšie spravené. Ale ako film natočený podľa skutočnej udalosti o šachoch to podľa mňa funguje dobre. Čeknite si ho a zvážte si sami. Hodnotenie: B+ ()

Galerie (35)

Zajímavosti (18)

  • Odvetný zápas zo Spasským (Liev Schreiber) v roku 1992, na ktorý bol cenový fond stanovený na 5 miliónov dolárov, z ktorých dve tretiny mal dostať víťaz. Americké oficiálne miesta Fischera vopred varovali, že jeho účasť je protizákonná kvôli embargu na krajinu, kde sa zápas hral. Pred zrakmi medzinárodnej tlače bol Fischer nafilmovaný, ako pľuje na písomný zákaz hrať. Po zápase naňho bol v USA vydaný zatykač, ktorý platil po celý zvyšok Fischerovho (Tobey Maguire) života a Fischer sa už nikdy nevrátil do svojej rodnej krajiny. Niekoľko rokov žil v Budapešti, a od roku 2000 do roku 2002 sa Fischer zdržiaval na Filipínach, kde obýval rovnakú štvrť ako filipínsky veľmajster Eugene Torre, jeho blízky priateľ, ktorý bol jeho sekundantom počas odvetného zápasu so Spasským. Torre tu Fischera zoznámil s 22 ročnou Justine Ong, s ktorou potom Fischer splodil dcéru Jinky Ong, narodenú v roku 2002, svoje jediné dieťa. Po nejakú dobu Fischer žil aj v Japonsku s Mijoko Watai, predsedníčkou šachovej federácie Japonska, ktorá s ním zostala až do konca jeho života. V roku 2003 zbavili Fischera amerického občianstva. Za nelegálny vstup do krajiny bol v Japonsku v roku 2004 zatknutý. V japonskom väzení strávil osem mesiacov. Prepustili ho v roku 2005 a dovolili mu krajinu opustiť napriek žiadosti USA o jeho vydanie. Snažil sa neúspešne získať nemecké občianstvo po svojom otcovi. (Raccoon.city)
  • Po Fischerovom (Tobey Maguire) návrate ako majstra sveta 1972 do New Yorku sa konal Deň Bobbyho Fischera. Objavil sa na obálke Sports Illustrated s americkým olympijským víťazom v plávaní Markom Spitzom. Členstvo v americkej šachovej federácii sa v roku 1972 zdvojnásobilo, a vrchol dosiahlo v roku 1974; v americkom šachu sa tieto roky bežne označujú ako „Fischer Boom“. Tento zápas pritiahol celosvetový záujem viac ako ktorýkoľvek šachový šampionát predtým alebo potom. (Raccoon.city)
  • Spasskij a Fischer se podle neuskutečněných plánů měli setkat za šachovnicí v roce 1978 tentokrát jako herci, kdy měl o jejich zápase v Reykjavíku točit film Miloš Forman. (Mytologie)

Reklama

Reklama