The Ledge

Mladý zástupce ředitele hotelu Gavin (Charlie Hunnam) stojí na římse výškové budovy a chce skoncovat se svým životem. V tom se objeví detektiv Hollis (Terrence Howard) a snaží se ho zachránit. Zjistí, že to myslí opravdu vážně a že chce v poledne skočit. Jenže také detektivovi se nedávno zhroutil život, a tak se možná role obrátí a život se pokusí zachránit detektivovi právě Gavin. (virus10)

nunka

Nie je to zlý film, je len zle naservírovaný. Má svojskú myšlienku a veľa pekných momentov, jednotlivé sekvencie sú však len prosto pasované na pointu a filozofické-transcendentálne rečičky, ktoré spolu ľudia v tomto filme vedú vyznievajú silene. O samotnom závere ani nehovoriac...Režisérovi sa i napriek viacerým výtkam podarilo udržať divácku pozornosť až dokonca, aj keď práve vo finále prevláda skôr sklamanie. ()

jojinecko

Fajn námet, ale celé je to nedotiahnuté, povrchné, čiernobiele, s brutálne šablónovitou a nalajnovanou psychológiou. V oblasti riešenia Boha a vecí okolo vyhráva napr. aj taký Sunset Limited, tu sú to také "reči pri pive" a viac menej barlička (alebo barla?) príbehu. Chcelo to jednoznačne lepšieho scenáristu&režiséra ako Matthew Chapman. Ako veľmi trefne nadhodil Mr. Wormboy, to čo by s touto látkou urobil Roman Polanski (resp. niekto kto VIE), by som si veru pozrel! ()

maddy

Vôbec som nevedel do čoho idem, prvotne som si myslel, že sa bude jednať o čistokrvný thriller, nakoniec som bol milo prekvapený zaujímavou drámou. Snaží sa položiť niekoľko kontroverzných otázok o viere v Boha, ale v konečnom dôsledku sa nanešťastie drží vo veľmi decentnej rovine a väčšia odvaha by nebola na škodu. Romantická línia medzi ateistom a podvádzajúcom manželkou jedného náboženského fanatika je vyobrazená skvelé a s takou jemnosťou, že Liv Tayler som veril každý jeden jej čin a po dlhom čase ju videl naozaj ako pani herečku. Scenár inteligentný, pár krát by sa zainteresovaný „neveriaci“ divák chcel debát priam zúčastniť, jemná hudba dotvárajúca atmosféru a línia s „ledge“ udržuje po celý čas nepríjemné napätie a tajomno s hľadaním odpovede, čo mohol jedného ateistu prinútiť vyliezť na rímsu, navyše doplnené o veľmi zaujímavú vedľajšiu líniu s otcovstvom vyjednávača, ktorá vôbec nepôsobila zbytočne a v určitých momentoch dokonca zatienila tú hlavnú. Samotný záver potom chtiac/nechtiac skĺzne z pozície existenčnej romantickej drámy skôr do thrilleru a táto zmena pôsobí mierne ako päsť na oko, ale uznám, že nejako „zmysluplnejšie“ to ani zakončiť nešlo. Rozhodne však zaujímavý snímok, ktorý by som určite neodporúčal zarytým veriacim, škoda len že sa držal trocha na uzde, napriek takým kontroverzným témam akým sa venuje. CELKOVO: 3,5* ()

Z0oMb3E

Prečo má každý, kto chce spáchať nejaký väčší čin potrebu vyrozprávať svoj životný príbeh? Asi si myslí, že práve ten jeho je v niečom originálny. Očividne nie! Každý kláti niekoho iného, ako by mal. Jediný, kto nekláti nikoho je iracionálne založený sektár. Čo, a povedzme si to na rovinu, nieje žiadna škoda. Na druhej strane i človek pri zdravom rozume dokáže myslieť a konať v štýle "fatal error". Ďalší poznatok vyplývajúci z filmu tkvie vtom, že univerzálny žolík: "Chesus Nás učil odpúštať." už nezaberá ani na najväčších fanatikov. Zrejme koloval nejaký ten pápeženský obežník. Film ale nieje zlý, i keď po čase sa začne čoraz viac točiť namieste. Vtedy by malo nasledovať bulvárnejšie obohatenie príbehu ohľadne vzťahu v rodine slepými nábojmi vyzbrojeného strážnika. Čo sa naneštastie nestalo. Tak či tak sa nejakej tej emócii nakoniec podarilo predrať i cez tú komornú atmosféru, a z projekcie som vytĺkol slušný filmový zážitok. Nebyť ako vodou obliatej Liv hodnotenie by šlo k Olympu. Takto to vyšlo len na lepšie 4*. ()

M.a.t.t.

Nie príliš vierohodný scenár postavený na téme náboženského fanatizmu a nevery, ktorý sa snaží dialógmi navodiť dojem, že ide o hlbšiu záležitosť. Omyl - pár lepších ale neobjavných slovných výmen síce chce prinútiť k zamysleniu ale zvyšok je banálny a banálne natočený. Lenže korunu všetkému dáva až koniec, ktorý sa tak nasilu snaží o pointu adekvátnu téme, až zabúda na elementárnu logiku, ktorá odhaľuje aj nezmyselnosť zvolenej dejovej výstavby. Chcel som tomu dať šancu, o to výraznejšia bola pachuť, ktorá mi zostala po skončení. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 21. ledna 2011 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (BMW12)
  • Natáčelo se ve městě Baton Roug (Louisiana, USA). (BMW12)
  • Číslo 212 na dveřích apartmánu je odkaz na den narození Charlese Darwina (12. února), který byl pra-pradědečkem scénáristy a režiséra Matthewa Chapmana. (vojacekr)