REC 3: Počátek

• Španělsko [REC]³: Génesis (více)

Isherwood

Občas se objevují srovnání, která dávají sérii [REC] do paralely s Vetřelci. Chyba lávky přátelé, protože na těch prezentoval svou vizi pokaždé jiný tvůrce. Tohle není osobitý příspěvek k tématu, ale vydávení infikované krve do chřtánu dalšího dílu, kde Plaza ctí sérii jedině v tom, že nešetří červenou. Zbytek je sbírka ‚dafuq?‘ otázek nad dějem, chováním postav a i samotným tvůrčím přístupem, kdy naprosto selhávají pokusy o splatterovou komiku ve stylu Jacksonovy rané tvorby. Doufám, že Balagueró dá čtyřkou Plazovi alespoň ze tři výchovné pohlavky. ()

sniper18

Je to mierne nadpriemerný komediálne ladený horor, ktorý je už tretím pokračovaním kultu Rec. Má dosť dobrý príbeh o svadbe dvoch zamilovaných ľudí, ktorá sa ale zvrtne v boj o prežitie, keď na miesto konania slávnosti zaútočí množstvo nakazených ľudí zabíjajúcich každého, na koho narazia. Kvôli okolnostiam sa obaja novomanželia nechcene rozdelia, ale urobia všetko preto, aby sa našli a zo situácie dostali. Spracovanie nie je úplne zlé, ale až tak moc mi nesadlo. Kvôli mimoriadne krátkej dĺžke sa tu nudiť určite nedá, ešte úvodná štvrťhodinka venujúca sa svadbe je len povinný úvod, ale dá sa na to pozerať, no potom sa to už rozbehne a stále sa niečo deje, ale nesadol mi ten zvláštny až komický štýl, o ktorom vôbec neviem, čo si mám myslieť. Prišlo mi to, ako keby niekto napísal scenár a postavy pre komédiu, ale časom to prerobil na horor, no vo finálnom produkte bola tá pôvodná komédia stále výrazne cítiť. A na toto som si nezvykol až do konca, buď to malo byť ešte vtipnejšie, aby to bola skutočne plnohodnotná hororová komédia, alebo bežný vážny horor. Toto bol skôr horor s nepríjemnou pachuťou komédie. Ale zase celková schéma o hľadaní sa dvoch rozdelených ľudí, z ktorých každý má svoju skupinu preživších, ktorá sa samozrejme postupne zmenšuje je celkom slušná, viacero situácií je zaujímavých a páči sa mi aj úplný záver. Čo sa týka krvavých scén, tak som celkom spokojný. Nevynikajú výraznejšími nápadmi, ale krvi je dosť a tie jednotlivé úmrtia sú podané dobre, poteší hlavne celá časť s motorovou pílou. Herecké obsadenie je skôr sklamaním, nič nemám proti hlavnej hrdinke, tá je ideálna, ale zvyšok postáv je už skôr prinajlepšom priemerný a niektoré si teda mohli aj odpustiť. Réžia a technická stránka na kultovú jednotku nemajú ani v najmenšom, tu už úplne chýba tá dravosť a všadeprítomné napätie, za čo ale samozrejme môže aj vizuálny štýl, miesto realistickej dynamickej jednotky je už tento film točený klasicky až na pár výnimiek, ako úvod alebo pár skôr bezvýznamných scén. Takže celkovo o sklamaní ani moc hovoriť nemôžem, jednotka je jeden z najlepších hororov vôbec, ale dvojka už s kvalitou išla prudko dole, tá ma nebavila ani trochu a preto aj moje očakávania boli skôr na nižšej úrovni. Rec 3 je prakticky priemerný horor na jedno pozretie, na rozdiel od dvojky ma to neurazilo, ale znovu si to už nepozriem. 58% ()

Hrabka

Kdyby se to jmenovalo třeba "Wedding of the Dead" a nemělo to nic společnýho s REC, tak by to tady mělo minimálně 60%. Ale nedivím se, že hodnocení je takový jaký je, protože se to prostě s předchozími díly srovnává a srovnávat bude. Tohle pokračování je prostě úplně jiný kafe, neříkám že to je nějak o moc horší (než dvojka), ale je to prostě o dost jiný. A to se lidem nelíbí. Když to ovšem srovnám s ostatními (zombie) horory a nebudu brát tolik v potaz předchozí díly, tak já osobně jsem s tímto filmem vcelku spokojený. Vítám částečný odklon od kameramana jako účastníka děje, protože kdyby to pokračovalo stejně jako úvodních 20 minut, tak bych to asi ani nedokoukal. (To se každýmu kameramanovi, i když je to amatér, tak klepe ruka?) Když opomenu některý fakt až komediální prvky (zbrojnoši) a některý trapácký situace, tak to byl slušnej horůrek s několika velmi povedenýma pasážema a se značným množstvím rozsekaných těl. 60% ()

Madsbender

Sakra práce. Skoro taký prúser ako u druhého Silent Hill. V niektorých ohľadoch dokonca ešte horší. Miestami som nevedel, či sledujem zombie komédiu (otravné kecačky o licenciách, rytierske brnenie, Sponge John) alebo iba priemerný, dosť nelogický horor s oživlými mŕtvolkami. Prvých asi 10 minút veľmi dobrých, a potom sa začína utrpenie. Zombíci sú v trojke po novom vykastrovaný dementi, ktorý sa nevedia rozhodnúť medzi klasickou, a nevyberavou, desivou formou s predchádzajúcich dielov. Ďalej tu máme silné tlačenie na emócie u postáv, o ktoré nemáme strach, resp. nás dokonca vôbec nezaujímajú. Absolútne retardované scény typu vražda strýčka ručným mixérom, rádoby drsné pobehovanie s motorovou pílou... Plaza sa zbláznil. Na druhú stranu, keď si spomeniem na scénu, keď stojí Carla vonku sama v daždi a nevie, či sa niečo neskrýva v tme, alebo takmer brilantný depresívny záver, je bohužiaľ vidieť, že to mohol byť dobrý film. Ale keď už po 15, sorry, 20 minútach upustil aj od found footage formy, ktorá sa stala v tejto sérii už tradíciou a navyše tu skutočne nie je prakticky ani jedna sympatická postava (v prvom a druhom diely toto statočne zastávala reportérka, požiarnik či veliteľ zásahovej jednotky), alebo aspoň zaujímavá (Bishopa z votreleckej ságy nepríjemne pripomínajúci kňaz z dvojky), je to vyslovene na hovno. 40% ()

Carol Pifková

Tak tu máme krásnu postupku. Tretí RECtálny film má odo mňa 1*. Dúfam, že slovo rectálny som nikomu neprebrala, pretože v poslednej dobe tu padajú sprosté obvinenia z kopírovania ale prisahám, že ma to napadlo z mojej vlastnej prázdnej hlavy a akékoľvek zhody sú náhodné. Nemôžem si pomôcť ale čo nový Rec to nová sračka. Milujúci sa nemŕtvi, ktorí spolu držia aj po smrti, ktorá ich vlastne rozdelila? Čo to bude nabudúce, svadobný obrad nemŕtvych? Plodenie malých zombíčat? A teda ja vám neviem ale prečo v zombie filme musí byť vždy jeden tlstý? Vždy potom viem, ktorý z nich bude určite zombie, no presne tak vždy ten najviac rôsolovitý alebo ten čo sa najviac podobá na fotku verbala. ()

• První a druhý díl zrežírovali Paco Plaza a Jaume Balagueró společně. Další pokračování si ale rozdělili tak, že Plaza natočil třetí díl a Balagueró čtvrtý. (karlik4801)
  • Třetí díl upustil od ručních subjektivních záběrů prvních dvou filmů a sklidil za to od recenzentů kritiku. (S.U.E.S.)