V roku 1936 sa konala v Berlíne letná olympiáda. Nacisti ju chceli využiť pre svoje propagandistické účely. Toto je príbeh nemeckej židovskej športovkyne, skokanky do výšky, ktorej chceli nacisti zabrániť v tom, aby zvíťazila na "ich" olympiáde. Preto nasadili do tímu ako konkurentku transsexuálnu atlétku... (oficiální text distributora)

Volodimir2

Film je skutočnou udalosťou z roku 1936. Nemecko organizuje svoje prvé letné olympijské hry a rieši problematiku nadradenosti árijskej rasy. Adolf Hitler zakázal súťažiť židom pod nemeckou zástavou. Na túto skutočnosť reagovali Spojené štáty, ktoré pohrozili bojkotom. Nakoniec z toho zľavil, ale nemecký olympijský výbor dostal úlohu, všetkými prostriedkami zabrániť aby získali olympijské medaily. To bol aj prípad jednej z najlepších skokaniek na svete nemeckej židovky Gretel Bergmann. Mám slabosť pre športové filmy, keď sú zdokumentované presne a Berlín 36, to práve nie je. Bergmann v roku 1936 vytvorila nemecký rekord v skoku do výšky, ale nacistický pohlavári ho odmietli zapísať do rekordných listín. Tak sa stalo až po 73 rokoch, v roku 2009. Namiesto tejto skokanky na olympiáde súťažil chlap Heinrich Ratjen (Dora Ratjenová). V Berlíne skončil(a) na štvrtom mieste, ale na ME v roku 1938 získal(a) zlatú medailu a prekonal(a) i svetový rekord a na spiatočnej ceste vlakom do Magdeburgu po incidente a privolaní polície sa jeho identita prevalila a jeho atletické výkony boli anulované. Heinrich musel narukovať na vojnu. Gretel Bergmann emigrovala v roku 1937 do USA, v tom roku vyhrala americký šampionát v skoku do výšky a vrhu guľou a v roku 1938 opäť skok vysoký. Keď začala 2. svetová vojna, ukončila športovú kariéru. Hodnotenie filmu som znížil z dôvodu veľkých historických nepresnosti. ()

Mirischka

Zvláštní film. Prvních 15 minut mi trvalo si zvyknout na Sebastiana v ženských šatech ( za což hluboká poklona, protože tohle zvládnout...všechna čest), potom jsem byla u televize jak přikovaná a závěrečná olympiáda mi dala studenou sprchu. Chápu, že ve skutečnosti to tak bylo, ale konec mohl být trochu upravenější a ne takový...depresivní a nijaký. Když už tak pěkně fungovala chemie mezi Karoline a Sebastianem, tak se to mohlo nějak zaonačit. Nicméně pěkná podívaná. ()

NinadeL

Atraktivní téma, které se mělo dostat do českých kin. Události kolem olympiády v Berlíně 1936 poznamenaly osudy také mnoha Čechů, takže by nebylo od věci pohled prohloubit. Nadto Karoline Herfurth každým rokem zraje a i když začínala v blbinách, dnes je možné v její filmografii najít mnoho zajímavého. Čili skok do výšky, Gretel Bergmann a Marie Ketteler (Dora Ratjen) a příběh nejistoty a nečekaného přátelství mezi židovkou a transkou. ()

Johnny.ARN

aj keď som to nevidel celé, tá polhodinka mi jasne ukázala, že Nemecko nemôže natočiť poriadny vojnový film. Pačíli sa mi uniformi, kordíky a celková predvojnová atmosféra. To že išlo o skutočný príbeh, popretkávaný autentickými zábermi a výpoveďami hlavných postav v súčastnosti, filmu dodal umeleckú hodnotu. To je asi tak všetko. 3 z 5 ()

gogo76

Nemecký televízny film ponúka zaujímavý príbeh podľa skutočnej udalosti a nutno uznať, že minimálne príbeh dokáže diváka zaujať. Športové prostredie i obdobie, už vtedy pevnej nacistickej strany robia z filmu minimálne zaujímavú exkurziu do vtedajšej doby i zmýšľania ľudí. Herecké výkony i celkové spracovanie neprináša nič prevratné a všetko pláva v priemerných vodách najmä kvôli tomu, že je to tv film a rozpočet určite nebol nijako veľký. Scény z olympijského štadióna v Berlíne sú celkom fajn a vierohodnosť snímku znásobí aj záverečný rozhovor s ešte žijúcou židovskou skokankou, ktorá sa po olympiáde márne pokúšala so svojou „konkurentkou“ skontaktovať. Primerný film s dobrou lekciou z histórie. 60%. ()