Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Animovaný
  • Krátkometrážní
  • Dokumentární

Recenze (7 245)

plakát

Restaurace U prince (2005) (TV film) 

Pohodová moderní pohádka, ve které je všechno, jak má být. Princezna nosí bubikopf, princ rád vaří a celé to jakoby vypadlo z ladovských Nezbedných pohádek.

plakát

Zmrazený Vasil (1993) (TV film) 

Pohádka, která by na papíře působila líp. Základní nápad i jednotlivé postavy jsou fajn. Celá ta retro stylizace je vlastně ohromně milá, ale příliš rutinní přehrávání Zedníčka a Goldflama to poslalo do kytek. Přitom dětská detektivka s přemoudřelou dívenkou ve stylu Nancy Drew byla potřebná vždycky.

plakát

Pod maskou (1984) (TV film) 

Velmi dobrá životopisná inscenace věnovaná Josefu Myslivečkovi, bohužel umlčená v archivu ČT i v roce zvýšeného zájmu o Il Boema. Formální nápad na scénář je dobrý, příběh je vyprávěn jako retrospektiva muže s maskou. Vracíme se až k úplným začátkům, kdy mladého Myslivečka učarovalo pražské předvedení opery Ezio (1747) Giovanni Battisty Pescettiho podle libreta Pietra Metastasia. A skutečně Mysliveček sám dosáhl v krátkosti svého, začal se učit u Pescettiho a zařadil se mi hudební skladatele, kteří spolupracovali s Metastasiem. Spolupracoval se slavnou zpěvačkou Catarinou Gabrielli a setkal se s mladým s Mozartem. V této verzi se Kožík a Roháč drželi samozřejmě mírnějšího vysvětlení Myslivečkova pádu a důvodu nutnosti nosit masku... Na svou dobu výtečné dramaticky i herecky.

plakát

Růže z Bertramky (1992) (TV film) 

Klasický český pohled na Mozarta. Líbí se nám události kolem premiéry Dona Giovanniho 29. října 1787 v Nosticově divadle a samozřejmě Mozartovo přátelství s Duškovými. Co víc si přát? Chalupa, Munzar, Krbová a Adamovská jsou velmi příjemní a přesní ve svých rolích. A protože už doba pokročila, i obyčejná televizní inscenace vypadá lépe, než v dobách normalizace.

plakát

Kdo dostane burák? (1990) (TV film) 

Milá, hravá inscenace. Specifický styl pohybující se na rozhraní mezi pohádkou a retro anekdotou, která jakoby vypadla ze šuplíku P. G. Wodehouse, je dílem Magdalény Kristenové. Cosi podobného můžeme najít i v jejích dalších realizovaných scénářích pod názvy Zmrazený Vasil nebo Restaurace U prince. Tady se nám krásně snoubí množina typických témat pro 20. léta, rozkvět automobilismu, nová role ženy ve společnosti, samozřejmě v kontrastu konzervativního starého světa. A samozřejmě typická víra Wodehouse, a konečně i Jirotky a Macka, že všechno stejně řídí komorník. Za mě v podstatě televizní ideál přelomu 80. a 90. let.

plakát

Aaliyah: The Princess of R&B (2014) (TV film) 

Průměrný televizní životopis věnovaný kratičkému životu Aaliyah. Není to špatné, ale o čem chcete vyprávět, když se tahle hvězdička R & B nedožila ani třiadvaceti? Její život byl krátká pohádka a zobrazen je se vší pokorou k mladému životu. Mohla být novou stálicí jako Cher nebo Madonna. Měla toho hodně před sebou, ale nestihla skoro nic. Ani dokončit roztočené pokračování Matrixu Reloaded...

plakát

Odměna (1978) (TV film) 

Milá haškovská miniatura. Nic víc, nic míň. Malé sólo pro Kostku s Nedbalem.

plakát

Tím hůř, když padnou (1956) 

Solidní přepis drsného románu Budda Schulberga The Harder They Fall (1947, česky Tím hůř, když padnou, 1964). Schulberg za svého života přičichl ke všem vrcholným podobám showbizu, což byl naprostý základ pro jeho románovou tvorbu. Krátce spolupracoval se Scottem Fitzgeraldem, v mládí ho formovalo rozhodnutí jeho otce opustit rodinu kvůli herečce Sylvii Sidney, po válce byl součástí norimberských procesů... To a mnoho dalších životních zkušeností formovalo jeho světonázor, proto není překvapením, že i zdánlivě banální příběh o korupci v zákulisí profesionálního boxu vyznívá tak zrale. A díky profesionalitě týmu kolem Marka Robsona se podařilo natočit film, který dostál nároků své předlohy. Hranici románové fikce lze doložit neúspěšnou žalobou, kterou Primo Carnera adresoval Columbii. Nejen proto by bylo škoda tohle všechno smést ze stolu a ocejchovat film jen jako závěrečný projekt umírajícího Humphreyho Bogarta. To by bylo skutečně málo.

plakát

B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989 (2015) 

Formálně hravé vyznání lásky k fenoménu Západního Berlína, přesně v takových intencích, v jakých ho proslavila Christiane F. Byl to originální svět uzavřený sám do sebe, nenapodobitelný a zároveň naivní. Na jedné straně frustrace z reality, na druhé straně klasický vzdor mladých proti všemu a všem, což se na konci změnilo v Love Parade.

plakát

Tím hůř, když padnou (1972) (TV film) 

Inscenace brněnského televizního studia podle staršího amerického románu z prostředí boxu? Co asi tak mohlo dopadnout špatně... kromě toho, že úplně všechno? Schulberg napsal v 47. roce fikci inspirovanou prostředím, které reálně poznal. Což pro normalizační televizní pracovníky nemohlo být vzdálenější. Výsledkem je nešťastný omyl.