Reklama

Reklama

Arrietty ze světa půjčovníčků

  • Japonsko Kariguraši no Arrietty (více)
Trailer

Mezi zdmi a pod podlahami našich domů se skrývá jejich svět. Japonský animovaný film volně vycházející ze známé pohádky Mary Nortonové. Japonské animační studio Ghibli představuje nejen v domácím prostředí, ale i na celém světě absolutní špičku na poli tvorby animovaných filmů pro celou rodinu. Společnost, k níž vzhlíží profesionálové z oboru včetně vedení studia Pixar, si vydobylo celosvětovou slávu okouzlujícími snímky, které převážně vyvěraly z autorské imaginace zakladatele Hajaa Mijazakiho, ale často také čerpaly inspiraci z japonských i světových knih pro děti a mládež. Jak napovídá název, Arrietty ze světa půjčovníčků vychází z mezinárodně populární série britské spisovatelky Mary Nortonové, jež česky vyšla jako Pidilidi. Do scénáře filmu ji adaptoval Mijazaki a režie se ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, jenž se předtím podílel na většině produkcí studia počínaje legendární Princeznou Mononoke. Vyprávění filmu se soustředí na vykreslení fantaskního světa půjčovníčků. To jsou malinkatí lidé žijící v prostorech mezi zdmi či pod podlahami starých domů, kteří si vše, co potřebují k životu, půjčují od jejich obyvatel. Mladá Arrietty takto se svými rodiči žije v domě, kde bydlí babička mladého chlapce Šóa. V den, kdy Šó přijede, zrovna Arrietty čeká její první výprava s tatínkem pro zásoby do světa velkých lidí. (Česká televize)

(více)

Videa (18)

Trailer

Recenze (181)

kinej 

všechny recenze uživatele

Na filmech studia Ghibli jsem vždy obdivoval téměř nekonečnou fantazii, která se projevovala ať v nádherném vykreselní nereálně krásné krajiny, či v různých fantastických postavách. U tohoto snímku fantazie ubylo a až na to, že hlavními postavami jsou maličcí lidé, se vlastně tvůrci drží zcela při zemi. A vzhledem k tomu, že nijak zvlášť neohromí ani příběh jsem byl mírně zklamán- Zůstává ale naprosto dokonalé technické zpracování, ať již u aimace, či kresby pozadí. Jen film už prostě nemá takovou sílu, jakou měly ty Miyazakiho. ()

darthvader77 

všechny recenze uživatele

Žádné dementní zvětšování či zmenšování nebo udělat z toho nějaké trapné bitevní pseudofantasy(jak se o to pokoušely vzdálení západní příbůzní tohoto filmu Království lesních strážců a Arthur a Minimojové). Prostě opět nějaká ta fylozofie a Mijazakiho poetika. Právě scénář je to čím se Karigurashi no Arriety vyčeleňuje na další skvělý japonský animovaný film. Vztah mezi Arrietou a Šó perfektně vykreslen, stejně tak i život pidilidí. Proto dávám plný počet. ()

Reklama

D.Snake 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mě to. Už jsem myslel, že s Ghilbi to jde z kopce, ale koukněme se... Arrietty je asi můj 2. nejoblíbenější film tohoto studia, hned po Mononoke. Silné emoce, nádherná animace a kresba, pohádkové prostředí. Kdybych to měl přirovnat k nějakému dalšímu ghilbi filmu, byl by to rozhodně Totoro. Todle mi přišlo dokonce lepší, zapůsobilo to na mě silnějším dojmem.9/10 ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Půvabná poetická vyprávěnka o nesnázích malých i velkých světů - o všech úskalích, která číhají na bytosti roztomile droboučkých i poněkud kolohnátských rozměrů ... pokud obývají jeden dům. Nespornou výhodou těch druhých v pořadí ovšem zůstává hrubá síla, kterou mohou kdykoli použít ... proti těm prvním. Ne snad ze zlé vůle ... částečně z nevědomosti - a částečně z hlouposti ... která je jim vlastní. Nicméně pohádkové kulisy dávají tušit, že příběh nemůže skončit jinak nežli dalším jitrem, které spolu se sluncem přináší i novou naději. Pro všechny zúčastněné. ()

nonick1 

všechny recenze uživatele

Velmi povedený snímek s podmanivou atmosférou. Do detailu vymazlená animace s významnou rolí zvukové složky: vnějších ruchů okolního světa a působivé hudby. Nebýt toho otevřeného konce, neváhal bych s plnou palbou. Aktualizace: všiml jsem si, že odpočívající Šó čte Danteho Božskou komedii, což si říká o pátou hvězdu. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (4)

  • Snímek v roce 2011 vyhrál cenu Japonské akademie v kategorii nejlepší animovaný film. (Rominator)

Reklama

Reklama