Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Dokumentární

Recenze (717)

plakát

Batman (2022) 

Fincherovsky ponurá atmosféra tohoto temného (ne)komiksového krimi-thrilleru spoluvytváří filmový preapo svět, který je podobně beznadějný jako současnost a stejně pochmurný jako budoucnost.

plakát

Tři mušketýři: Milady (2023) 

Po slibném prvním dílu přišlo zklamání: scénář zmatený, děj nezáživný, bojové scény nepřehledné. Příběh bohužel nechává diváka chladným, Milady je nymfomanka s vizáží laciné štětky, no a pomyslnou „netfixlovskou“ korunu všemu nasazuje černý Gaskoněc, odkudsi z rovníkové Afriky. Jediné, co zůstalo na stejném levelu, je velmi slušný vizuál, ovšem s jednou výhradou: ač jde o příběh ze slunné Francie, většina stopáže se odehrává ve tmě a obraz je celou dobu tak potemnělý, že jsem se musel ujistit, jestli mi po letech nezačíná odcházet plazma. Nezačíná. Divácká rada producentům: pokud chcete dávat věrohodné role afroevropským hercům, vykašlete se na francouzskou šlechtu a zkuste to třeba s příběhy doktora Emila Holuba.

plakát

Daleko od Reykjavíku (2019) 

Něco jako klon filmu Žena na válečné stezce, jen s rozvleklejším dějem a uspěchaně rozpačitějším  koncem. Mimochodem, pokud se chcete zasmát, pusťte si něco jiného, než tento neradostný příběh ovdovělé ženy, bojující proti místní mafii -  označit pro distribuci tenhle film jako komedii může snad jedině idiot.

plakát

Dobrodružství skautů (2010) odpad!

Varování: tento produkt neobsahuje film, zato může obsahovat zbytky korýšů a měkkýšů,  vejce, ryby, arašídy, sóju, suché skořápkové plody, celer, hořčici, sezam, či vlčí bob.

plakát

Heidi, děvčátko z hor (2015) 

Překvapivě zdařilý snímek pro celou rodinu s jímavým a režijně poutavě odvyprávěným příběhem. Za zmínku stojí nejen přesvědčivé herecké výkony, ale i velice povedený vizuál. Samostatnou kapitolou jsou pak nádherné scenérie švýcarských Alp, kde se velká část děje odehrává. Vzhledem k tomu, že děti se od obrazovky po celých těch 105 minut doslova nemohly odtrhnout, vidím to na pět hvězd.

plakát

UFO - Série 2 (2022) (série) 

Nevkročíš dvakrát do stejné řeky... ovšem v případě druhé řady kultovního seriálu OVNI(s) to neplatí. Tvůrcům nejenže se podařilo vstoupit do týchž osvěživých zábavně-tajemných vod, ve kterých se pátrá po záhadách UFO, ale navíc tu není nouze o scénáristické vychytávky a (nejen) vztahová překvapení.

plakát

To se vysvětlí, soudruzi! (2024) (seriál) 

Soudruzi z ČT nakonec nic nevysvětlili - ostatně, ani přes katastrofický propad sledovanosti nikomu nic vysvětlovat nemusejí. A tak s vědomím dalšího seriálového přešlapu, tentokrát z fiktivního Ústavu paranormálních jevů, jakési obdoby skutečného francouzského GEPANu, nezbývá než tento nepovedený plagiát charakterizovat parafrází hesla: Nejsme jako OVNI(s)...

plakát

Antikrist (2009) 

V případě tohoto filmového alegorického opusu plného symbolů je Lars von Trier vedle režiséra zároveň i kazatelem, neboť vymanit se z moci Antikrista opravdu není nic jednoduchého. To ostatně ukazuje už šokující prolog s „pekelnou“ scénou soulože muže a ženy, přičemž ukojení chtíče je draze zaplacené smrtí jejich dítěte. I proto na jedné straně zní nebeská Händelova árie „Lascia Ch'io Pianga“ a zároveň se nabízí pohled na sošky Tří žebráků, představujících Bolest Žal a Zoufalství. Jako by šlo o zfilmovaný Shakespearův sonet č. 129: Mrhání ducha v tmách hanebné marnosti, to je chtíč při činu; a než chtíč uzrá v čin, zrazuje, zabíjí… ukrutný, plný vin; sotvaže ukojen, odporný jako zlo…     Leda že by se člověk onoho chtíče definitivně zbavil dle biblického - z dnešního pohledu poněkud brutálního - návodu, viz Matouš 5:30 „Svádí-li tě tvá pravá ruka, usekni ji a zahoď pryč. Je pro tebe lepší, aby zahynul jeden tvůj úd, než aby celé tvé tělo přišlo do pekla“. No a pokud je to místo pravé ruky dejme tomu klitoris a po ruce jsou (kromě dostatečné vůle a odhodlání) dostatečně ostré nůžky, tak se patrně dá s Antikristem bojovat i takovýmto způsobem… Po opakovaném zhlédnutí filmu nelze jinak, než zakončit závěrečným veršem z již zmíněného Shakespearova sonetu č. 129: „To všechno každý ví; nikdo však nedovede nevstoupit do ráje, který v to peklo vede…“

plakát

První krásná věc (2010) 

Paolo Virzì se snímkem První krásná věc zařadil do stejné ligy jako Garrone, Sorrentino či Tornatore. Mimochodem právě Tornatoreho skvělý film Bio Ráj se zdá být inspirací pro Virzìho filmový počin - minimálně formou prolínání dvou časových rovin, složených ze vzpomínek na dětství a současnosti.