Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Dont

Sherlock Holmes v moderním kabátě v britské detektivní sérii, která se inspiruje v legendárním díle Arthura Conana Doyla, ale zasazuje příběh do současného Londýna. Nejsem zcela přesvědčen, že by autor byl novým pojetím svého hrdiny nadšen, ale asi jedině tahle forma Sherlocka Holmese je akceptovatelná pro současnou mladou generaci. Důkazem budiž zdejší vysoké hodnocení. Seriál od počátku zaujme svižným tempem, ve kterém není místo pro chvilku oddechu. Angažování Benedicta Cumberbatche bylo nepochybně brilantním tahem, herecky to zvládá s přehledem a do role se hodí i vizáží. Britský humor funguje a je šikovně zabudován ve všech dílech, zpestřením je i diskutovaný vztah ústředního dua. Udělit tomuto originálně pojatému seriálu tři nebo méně hvězd by mi přišlo nespravedlivé, přesto obecné nadšení úplně nesdílím. Děj je chvílemi překotný až moc, zápletky detektivních případů někdy strašně překombinované. Sherlock Holmes je sice geniální, jenže zároveň nechutně arogantní, sebestředný a přechytralý asociál. Ze všeho nejvíc mi pak vadily události na přelomu šestého a sedmého dílu. Onen kouzelnický trik a všechno to vysvětlování okolo. Bylo to přehnané, neuvěřitelné a hlavně zbytečně šokující. Podobně jako zápletka s Mary. ()

Lexonka97

Hned ze začátku musím zmínit, že oceňuji odvahu tvůrců přesunout celý příběh do dnešní doby. Když jsem o tom slyšel, nevěřil jsem že to může fungovat! A hele, ono to funguje! Benedict Cumberbatch se do role geniálního Sherlocka skvěle hodí a Martin Freeman znovu prokázal, že umí hrát. Co se v jednotlivých epizodách děje, je na jednu stranu velmi nápadité, na druhou se mi tomu nechce ani moc věřit. Ale i přes to je to velice geniální a originální seriál, který doporučuji všemi deseti. Některé epizody někomu nemusí sednou, ale každý si najde alespoň jednu, která se mu bude opravdu líbit. Všechno má svoji pointu a svůj záměr. Sherlock je seriály který si určitě dám ještě jednou, jelikož mi určitě unikla spousta věcí a mám takový pocit, že to bude lehce i záměrem. Mám opravdu moc rád verzi Guye Ritchieho, ale toto je něco opravdu odlišného. ()

Fanucci

Parádně udělané (např. ztvárnění SMS a stop při ohledávání těl) a výtečně převedené do současnosti. Herci byli rovněž vybráni skvěle. Těším se na další díly! ()

Sheldra

Ritchie, jdi se vycpat (to platí i pro tebe, Downey!). Cesta, jak zpřístupnit Sherlocka Holmese novodobému diváctvu, byla konečně objevena. Neleží ale v moderním zpracování zasazeném do staré doby (na tomhle pokusu už si vylámalo zuby vícero frajerů), ale v ubytování Sherlocka pod mrakodrapy a poslání Watsona do Afghanistánu. A proč ne? Proč by Sherlock nemohl posílat sms, dřepět v laboratoři a jezdit taxíkem? Bezkonkurenční Cumberbatch by si mohl z fleku střihnout závod v tom, jak za minutu urazit co nejvíc lidí (hádám, že by porazil i Sheldona Coopera), o charisma a jiskrnných očích ani nemluvě, + stále skvělý Freeman odbilbovatěl (i když brzo by měl ale zbilbovatět :-) a jeho Watson je sympaťák k pohledání = vynikající dvojka. Kde to trošku drhne, je poněkud nepravděpodobné rozuzlení některých případů, ale k čertu, když je někdo génius, pozná vraha i podle kečupu, který se prodává pouze na Manhattanu! ()

dee-key

Znám spousty lidí, co by tomu určitě dali s přehledem pět hvězd. Já nad tím taky přemýšlel, ale nakonec ne, nedám. Nemyslím, že by to byla taková řacha. Jako jo, ono to má co do sebe. Je to napínavý, má to nápad, chytlavou písničku a je sranda, když Sherlock každýho prasí, jelikož je to chodící Wikipedie. To je trend poslední doby a trochu mě to vadí, ale kompenzuje to tím, že je to nesnesitelný parchant. Zprvu bych k tomu asi zas tolik připomínek neměl, ale postupem času se z toho stává komorní melodrama a místo případů se řeší něčí vztahy. Takže doufám, že se vrátíme k nějakému tomu napínavému vyšetřování. ()

fmash

K tomuto seriálu jsem přišel náhodou, čili neovlivněn zdejšími opěvnými tirádami, za což jsem v tomto případě docela vděčný. Nesedal jsem totiž k televizi s přehnanými očekáváními, ale s čistou hlavou. Jinak bych byl mnohem přísnější, jak už to tak bývá, když má člověk dojem, že sedl na lep. Nuže, první epizoda začíná natolik svěžím způsobem, že diváka ani nezarazí přenos SH do současnosti. Dokonce i ty „tilt-shift“ efekty a jiné digitální hrátky s obrazem filmu docela sluší. Holmes lynčující mrtvolu jezdeckým bičíkem, aby viděl, jak budou vypadat modřiny (ehm, myslím, že se na mrtvém těle neobjeví) a další přehnanosti potěší, ostatně najde se zde spousta nevtíravého inteligentního humoru — zní to sice divně, ale to myslím bez ironie. Problém tkví trochu v samotné „metodě dedukční“, kterou scénář pietně od Doyla převzal se všemi pikantními nedostatky, jako je například až přílišné spoléhání na náhodu a štěstí v odvozování závěrů, čemuž je bohužel přizpůsobován i příběh. No nic, hlavně že to vychází. Počáteční polovina až dvě třetiny jsou velmi uspokojivé, postupně mi ale začala docházet trpělivost a předpokládaná shovívavost, (bez níž se ovšem na tyto moderní pohádky dívat nedá). Částečně je na vině rozčarování nad tím, že ačkoli v úvodu SH zcela mimochodem smskami drží v šachu celou tiskovou konferenci, na konci mu nedocházejí elementární zákonitosti používání mobilních služeb. Patrně se to dá považovat za příběhu sloužící zkratku, nebo snad za jakousi verzi (ne-steam)punku, mně to ale bere vítr z plachet. Nejvíc mi ale vadí, že mám bez remcání přistoupit na hru bez pravidel, kde „všichni jste idioti, protože z poškrábaného mobilu nepoznáte, že je od ožralého sourozence“, ale na druhé straně musíme od poloviny filmu předstírat, že nevíme, kdo asi tak může na ulici bez rozruchu a nenápadně vyzvednout a odvézt člověka. Atd., atp. Dle vkusu pěkné, relativně svižné, humorné, ale nedotažené, dětinské a nijak překvapivé. Ze začátku jasná čtyřka, v závěru slabší trojka. První epizoda: ★★★. Uvidíme co příští díl.           Tak druhá epizoda mi sice přišla poněkud vyrovnanější, tak jako tak se žádný zázrak oživení nekonal. Ještě že jsou lidé, kteří z fotky v mobilu poznají, jaký že to sprej byl na grafiti použit. Jinak celkem inteligentní zábava (až na ten závěr); druhá epizoda: ★★★.          Třetí epizoda podtrhuje dojem zbytku. Inteligentní zábava v první polovině se v průběhu mění v pakárnu. Třetí epizoda: ★★★. Jak jen to dělají, že jim vždycky v polovině dojde dech? ()

Lauri

TOP10! Tak jsem se konečně dokopala smazat ten dlouhý komentář a rozhodla jsem se ho zjednodušit. Nejlepší seriál, jaký jsem kdy v životě viděla. Tečka. Geniální, vtipný, propracovaný a svým způsobem i velice poučný. Hlavní dva představitelné mi vyrážejí dech pokaždé, kdy jsou spolu, ale i odděleně a ne nadarmo jsem si v obou dvou našla své obrovské oblíbence, na které nedám dopustit. Pro Cumberbatcha je to životní role, o tom není pochyb. Je vidět na první pohled, že si svou roli maximálně užívá. Nedivím se.. Míchanice sociopatického Dextera, nadpozemsky inteligentního Sheldona Coopera a bezvadně ironického Dr. House. Pro Martina Freemana se Dr. Watson stal také určitě velkým mezníkem v jeho kariéře a musím říct, že je Sherlockovi více než rovnocenným partnerem, a proto doufám, že s nadcházejícím Hobitem se Sherlockem jen tak neskončí. Zbožňuji tu krásnou hudbu, zbožňuji podmanivý Londýn a jeho sychravé počasí, zamilovala jsem si každý oddělený příběh, který žije vlastním životem, zamilovala jsem si inteligentní scénář a promakané postavy a ještě více jsem si zamilovala tento seriál jako celek, na který se můžu dívat pořád a pořád a pořád. ()

Petfruf

Spojte klasického geniálního Sherlocka, mixněte ho Dr. Housem a panem Spockem, troškou rychlého střihu alá CSI a asociálním Sheldonem Cooperem a dostanete současného Sherlocka Holmese. Detektiva konsultanta s hlasem stejně hlubokým jako má Alan Rickman a podmanivým britským šarmem. Cumberbatchovi skvěle sekunduje Freeman a my se můžeme jen vesele bavit nad tím, jak si tvůrci hrají s Doylovou klasikou a snaží se jí zatraktivnit pro současnou kulturu. Milovníkům klasických knižních adaptací se seriál pravděpodobně nemusí líbit, ale těm, kdo jsou otevření sympatickým nápadům a osvěžujícím variacím na známá témata (teď mluvím obecně o adaptacích známých knih) srdce zaplesá. První díl jako seznámení s novým Sherlockem a Watsonem obstál velmi dobře. Druhý díl trošku zakulhal, ale třetím dílem se laťka minisérie zase zhoupla zpět na prvotní úroveň. U druhé série jsem se bavila ještě víc než u první, ač obsahovala pár těžko uvěřitelných momentů... ()

buchli

Moc hezké, chytré, vtipné... a po zkouknutí prvního dílu druhé série čím dál tím lepší (je super, když si Sherlock má pro změnu taky s kým popovídat). ()

Cl3ricK

Pokud bych měl tenhle seriál ohodnotit jedním slovem, bylo by to STRHUJÍCÍ. Sherlock Holmes převedený do současné doby? Ano, mohlo by se to jevit jako nemožné, neuskutečnitelné, opak je však pravdou. Londýn je krásné město, a má neuvěřitelnou atmosféru. Hlavni dvojice si perfektně hraje do not, promyšlené dialogy k tomu prostě patří. Jedná se o vynikající detektivní seriál, kam se hrabou americké CSI. EDIT. Takže je konec 2. série a já normálně oněměl genialitou tohoto britského seriálu. Nemám slov. ()

KoRniky

"Promiňte, musím běžet. Myslím, že jsem nechal svůj bič v márnici." Jak já zbožňuju všechno co je britské... Sherlock Holmes v 21. století? Jooo!! ()

easaque

seriály BBC mají slušnou úroveň a málo kdy zklamou. Tento mě však překvapil pořádně a rovnou jsem si ho musel přidat do své seriálové TOPky (platilo po první sérii a po druhé ho tam klidně nechávám). Příběhy Sherlocka Holmese mám rád především v knižní podobě a něco mám naposlouchané i z rozhlasu a převodu do moderního hávu jsem nevěřil a kupodivu to mistři z BBC zvládli. Jak si dr.House vzal něco z povahy původního Sherlocka, tak si tento televizní zase přebral část jeho sarkasmu a cynismu a nejspíš by tak v současnosti působil díky vlivu médií. Taky se mi líbilo, že kostry příběhů jsou podle původního originálu a přitom jsou tak odlišné. Střih a kamera perfektně dokresluje tempo příběhu a přidává na atraktivitě. Možná starší generaci to přijde už rychlé ... i já občas nestíhal, ale bavilo mně to a bylo to chytré. [ PŘÍBĚH: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Katarine

Po druhé sérii jsem byla přesvědčená, že mě dále nečeká nic lepšího. Seriál měl pro mne jednoznačené 4hvězdičkové hodnocení a popravdě mi Benedict Cumberbatch v roli geniálního pozorovatele s naprosto nereálnými excelentními deduktivními schopnostmi zpočátku vůbec neseděl, pro mě od začátku vítězil Martin Freeman jakožto přicmrndávač Watson. Postupně jsem si však na ne úplně typického Sherlocka zvykla a po třetí (pro mě) úplně dokonalé sérii (především poslední 2 díly mě posadily na zadek) jsem si řekla: Ano, tohle jsem chtěla. A najednou je to 5 hvězd a nekonečné čekání na novou sérii. Už aby to bylo. ()

BoredSeal

Slibný koncept svižné moderní adaptace klasiky, který během druhé a hlavně slabé třetí série scénáristi naprosto zničili přemírou dementní mytologie a snahou polidšťovat Sherlocka kecy na svatbě. Stačilo by mi ke štěstí sledovat v konceptu první série jen zmodernizované původní detektivky a vystačil bych si bez Watsonovy ženy a podobných tragédií mršících chudáka Doyla. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017