hekla

Wow! Čekala jsem skvělý film a především výborného Benedicta, ale stejně mi jako vždy vyrazil dech a jedno oko nezůstalo suché. Tyhle role mu prostě neskutečně padnou a nikdo jiný by je nomohl zahrát lépe. Výborná byla i Keira Knightley, moc se k sobě s Benediktem hodili, a k tomu jim báječně sekundovali úžasní Matthew Goode a Mark Strong. Film je od začátku do konce strhující, a to především výborným prolínáním minulosti a "současnoti" a skvělým soundtrackem Alexandre Desplata. Příběh Alana Turinga mě neskutečně zasáhl - svou smutnou realitou i zpracováním. ()

Aragorn

Naprosto úžasný film o matematickém géniovi. Benedikt roli inteligentního asociála vystihl naprosto přesně a podle mě se jedná o jeho nejlepší roli, kterou jsem zatím viděl. Krásný, ale zároveň smutný příběh doprovází poutavá hudba a skvělá atmosféra. ()

DANAT

Vynimocny Sherlock, demonicky Khan ... a teraz neskutocny Alan - naozaj na Oscarove ocenenie, budem mu drzat palce :) Nevyslo, nevadi, raz to pride. ()

lucky.loo

Vše mými předřečníky nebo "předepisci :)" sděleno. Nicméně položil bych si otázku, která mne zkrátka donutila dát plný počet, jak se z takovéhoto nabízelo by se jednostranného tématu podařilo vyždímat takhle silný snímek. Benedict Cumberbatch ač nevím co si mám o něm myslet vynikající herecký výkon. Smekám před celým ansáblem před i za kamerou a uděluji pět hvězd. Hodnocení: 90% ()

1mara2

Benedict Cumberbatch je jako stvořenej pro tyhle role sociálně odlišných géniů. Být intelektuální gigant je někdy spíše břímě, pomoci druhým někdy znamená trpět. ()

Vykuk

O tom, že film se mi bude líbit, jsem věděl už když tam měl hrát Benedict. Podal to famózně a celý film byl takovou příjemnou pohodovou podzimní procházkou. Konec lehce a trefně dojme, s hodnocením není nad čím přemýšlet, fakt perlička. ()

hepi_

Výborný vojnové dráma sprasené LGBT tématikou. Precízne dielo, kde sa však stráca výpovedná hodnota prehnanou snahou obhajovať a moralizovať. Zneužitie Turingovho prínosu, ako najdôležitejšieho aktu jednotlivca k víťazstvu Spojencov, použitého na obhajobu dnešného prekrúteného liberalizmu hlásajuceho slobodu bez zodpovednosti, to skrátka nejde_spracovanie, herecké výkony 55% ()

boombang

Vysoce funkční sociopat Benedict zúročuje všechny svoje role představením svého (zatím) hereckého maxima a jde si (možná) pro Oscara, jehož bych mu přál, i když mám pocit, že se v něm ještě skrývají nějaké ty herecké rezervy. Film sám je vcelku standardní řemeslo, i když s několika dějovými a tematickými překvapeními, ale i nedostatky. Alan Turing si zasloužil větší uznání a pochopení už za svého života, ale co se dá dělat... lepší pozdě než nikdy. ()

JLH

Od začátku do konce filmu se dá říct, že tady není žádné překvapení. Na dokument by se hodilo víc podrobností. Osobně by se mi líbilo, kdyby v druhé části, nějak přiblížili, jak prolomení kódu konkrétně dopadlo na výběr cílů, akcí, aby se toho fašisti nedobrali. Celkově tak 60 % + jedna hvězdička navíc, že je to na základě pravdivých událostí. ()

Ernie_13

Film som si užil a príbehu, hereckým vykonom a réžii by som nemal problém dať aj 90%....čo ma ale v nemalej miere vyrušuje je fakt, že film sa na začiatku predstaví ako "skutočný príbeh" a v skutočnosti ide o veľké rozdiely medzi skutočnosťou a fikcoiu. Naopak ide o zfilmovanie knihy a tá sa v mnohom líši od reality. Neupieram Alanovi Turingovi jeho priekopnícke zásluhy a naopak som pohoršený faktom, že mu jeho zásluhy boli odopreté za jeho života a aj po jeho smrti, ktorú vlastne spˇosobila vtedajšia spoločnosť. AVŠAK...tváriť sa, že WW2 vyhrala vlastne hŕstka piatich ľudí a engmu rozlúštil sám Turing, ktorého ani len povahové vlastnosti nesedia vo filme s tým ako ho opisovali kolegovia....to by ani sám Turing nechcel vidieť, takéto heroizovanie. Nechávam 4/5 za film samotný a snažím sa ignorovať, že autory aho uviedli ako "true story"...inak by som musel dať 1/4. ()

dzberry

Po několika dnech se snažím napsat komentář a sumarizuju si, co vlastně jsem to viděl...bylo to o homosexuálním profesorovi mladšího data výroby, kterého hrál ten hrozně moc nesympatický anglický herec bez výrazného nadání a který se v tom filmu zabýval tím, že sestavil několik budíků nad sebou a vydával to za praprapradědečka starého dobrého atárka, kterého se snažil naučit luštit německé křížovky, ačkoliv sám by si v německé restauraci nezvládl objednat ani řízek s bramborovým salátem...? Ech. A pak taky o druhé světové válce a o tom, jak se v Anglii docela fest pronásledovali bukanýři...? Plytký snímek, další z čekatelů na metály, který musí nutně zapadnout do nevědomí, pakliže nejsou předávači všech možných ocenění úplně tupí ze všech těch kódů, kterými na ně útočí všichni ti vyráběči barevných hýbajících se obrázků... ()

ratpile

Oscarový kalkul? Možná, ale sakra poctivý a vypilovaný. Pojetím podobný King's Speech - vyprávění stojí jak na osobním životě hrdiny, tak na jeho práci, přičemž širší záběr dokresluje období druhé světové války a nastavuje zrcadlo společnosti (netolerance jinakosti, homosexuality). Hlavní ale je, že u toho snímek dokáže zaujmout a budit emoce. Cumberbatchův Turing dokáže i přes svou nepříjemnou povahu probouzet veskrze pozitivní pocity, takže držet mu palce by nebyl problém ani ve chvíli, kdy by člověku nic neříkal pojem "Turingovy stroje". Formálně je to dle očekávání precizní stejně jako scénář, byť oboje působí možná příliš nažehleně. Tyhle příběhy si ale zfilmování zaslouží, a Tyldum se toho zhostil více než důstojně. Snad jen spolupracovnící pana Turinga by se mohli cítit nedoceněni (stejně jako výtečně obsazené vedlejší role - Strong, Dance, Goode, hůůůh), ale takové už filmy bývají. Cumberbatch hodný Oscara, lépe sem tento rok nikoho hrát neviděl. Jestli ho nedostane, dýmějový mor na akademii. p.s. Nejlepší byla pasáž na "večírku". Parádní filmařina. ()

Magnifuk

I like solving problems, Commander. And Enigma is the most difficult problem in the world. Hádanky mám rád a filmy z období WWII možná ještě víc. Řemeslně parádní, dějově, až na někdy moc velkou citovost, také. 79 % ()

Joedas

Pěkné a příjemné drama s dobrými herci, adekvátní hudbou a přinejmenším zajímavým dějem. To je ale taky ta největší chyba. Tohle téma by možná chtělo poněkud ostřejší hrany, aby se to do diváka pořádně zarylo. Takhle to propluje ani nevíte jak. ()

gicous

Během sledování první poloviny tohoto filmu jsem měl těžko popsatelný, tajemný pocit, který dokaží probudit pouze dokonale natočené filmy. V těch totiž funguje každá filmová součástka, jakoby přirozeně umistěná do jednoho soukolí, které pak roztáčí fascinující koncert emocí. Vše vypadá nenuceně, lehce a přitom velice komplexně a vícevrstvě. Tento pocit se ale počal pomalu rozpouštět s přibývajícími minutami, kdy se Kód Enigmy snažil nabalovat neustále další dějové vrstvy. Nejprve mi začaly vadit frontové záběry, které mi kazily kouzlo skromného příběhu v Blechley Parku. Následně se film pokoušel stále více uměle dojímat osobními dramaty jednotlivých protagonistů a samotné vyvrcholení příběhu se mi již pranic nelíbilo, neboť navodilo tak akorát pocity hraničící s rozporuplností a osobní dějovou neangažovaností. Nicméně počáteční nadšení mě nutí zůstat s hodnocením poměrně vysoko, a to z několika důvodů, jimiž jsou: humor, herecké výkony, hudba a v první polovině skvělý scénář. Celkové hodnocení je nakonec poměrně vysoké, ale je v něm také kus osobního zklamání, protože z mého pohledu zde bylo zaděláno na mnohem více. 8/10 ()

Emjecko

Působivé připomenutí, kde všude se uprostřed války bojuje a zároveň ukázka nepříznivého osudu jednoho z válečných hrdinů, který byl po zásluze potrestán. Nebudu soudit, na kolik je nám předkládaný příběh pravdivý, asi nikdo z nás už se dneska nedopátrá objektivních informací, které by nám s jistotou řekly, jak to tehdy skutečně bylo. Můžeme však předpokládat, že existoval člověk, který se velkou měrou podílel na rozluštění téměř geniálního šifrovacího stroje Enigma, čímž výrazně ovlivnil průběh druhé světové války a tím i osud velké části lidstva. Věřím, že podobných hrdinů měla druhá světová mnohem víc, o většině se ani nedozvíme, nebo si na ně postupně nebudeme pamatovat, ale tím spíš bychom měli u podobných snímků kromě filmových kvalit ocenit i významy osob, o kterých je natočen, a nezapomenout, jinak se totiž velmi rychle může stát, že si působivě připomeneme, kde všude se uprostřed války bojuje... ()

teba

A já se ptám: Nebylo by lepší dát Benedictovi nějakej protiúkol...??? Takhle pořád sledujeme ještě o něco víc mimoňovskýho Sherlocka, navíc bez seriálovýho hepáče... a ani ta Keira nezabírá!! To už pak vážně nevim :o) Pocit, kterej jsem v kině měla, jsem naposledy zažila u sledování Ve stínu - ty neustále přítomné ambice: Ceny, ceny, ceny! Nemám tyhle filmy, ze kterých úplně kape umělá vypočítavost, ráda. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel