Peníze Jiřího Krejčíka

všechny plakáty

Ne, není to o finančním kontu známého filmového režiséra, je to dokument o jeho televizní adaptaci povídky Karla Čapka Peníze (filmový titul je Osudové peníze). Vlastně by se dalo říct, že je to film o filmu a původně to tak být mělo, ale režisér Jiří Krejčík je příliš zajímavá osobnost, kterou nelze odbýt standardním formátem. Půlhodinový dokument autorky a režisérky Aleny Činčerové byl skutečně natočen v rámci natáčení velkého televizního filmu, natočený materiál byl velmi detailní kronikou práce na něm. Seznamuje nás s herci, s jejich pocity i názory, s filmovou dekorací, s ostatními důležitými profesemi, které se zúčastnily dlouhé a mimořádně náročné výroby tohoto prvorepublikového retropříběhu - ale dopadlo to tak, že je to především film o panu režisérovi samém. On sám v něm vypráví o své práci na filmu Osudové peníze, o koncepcích i detailech, o velkých i malých strázních jeho filmového osudu, ale nad tím vším stojí chytré filmové vyprávění o něm, o jeho půvabu mimořádně bystrého staršího pána, o jiskře v jeho očích, o jeho vzteku, o jeho vůli, o jeho síle člověka, který dosáhl devadesátky a stále bojuje, o jeho moudrosti i o jeho jedinečném charismatu, kterému stále podléhá mnoho lidí z branže - a který nejspíš cítí i jeho diváci. Film - portrét režisérky Aleny Činčerové všechno toto postihuje s velkou citlivostí i humorem, s osobním vztahem ke svému portrétovanému, ale i s vysoce profesionálním odstupem, který umožňuje vidět ho takovým, jaký skutečně je. Prostě nepominutelný Jiří Krejčík. (oficiální text distributora)

Filmotéka

Uživatel Formát Jazyky Přidáno Pozn.
apokar DVD
12.02.2018