Reklama

Reklama

Série(11) / Epizody(92)

Obsahy(1)

Do hlubin času a prostoru nekonečného vesmíru. Od velkého třesku až po hledání života v hlubokém vesmíru. Z miniaturního bodu menšího než atomová částice vzniklo něco, co dnes nazýváme vesmírem. Vývoj galaxií, které dnes máme nad hlavami, trval miliardy let. Od objevu první planety obíhající kolem jiné hvězdy, bylo doposud rozpoznáno na stovky dalších slunečních soustav. V naučném dokumentu Jak funguje vesmír prozkoumáme nejen zrod vesmíru, ale podíváme se i na planety a jejich měsíce, které se jeví jako vhodné pro vznik života. Černé díry, supernovy, obrovské koule žhavého plynu, osamělé ledové světy a mnoho dalšího krásného a neuvěřitelného... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (74)

CSSML 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem díly o Velkém třesku a černých dírách, na další už jsem neměl žaludek. Jen stručně, abych neopakoval výstižné komentáře kirmakX6on a zelvopyr. Tvůrci se vyžívají v katastrofických animacích, s velkou pompézností předkládají vědecké závěry a nevědecké domněnky, které budou nové snad jen pro žáky základní školy, a s vysvětlováním se téměř nenamáhají. Takový dokument dělá skutečné vědě, která je založená na kritickém hodnocení výsledků, medvědí službu. Jediné, co mně zaujalo, byly probíhající a plánované astronomické projekty. Někteří vědci jsou zkrátka prodejné děvky a za peníze půjdu sdělovat svoje moudra i do seriálu této úrovně. Proto jsem vždy oceňoval vědce, kteří s podstatně nižšími prostředky dokáží tvořit nepoměrně kvalitnější dokumenty: http://www.sixtysymbols.com/ Pro srovnání: v pět videích o černých dírách o celkové délce 47 min (odpovídá délce jednoho dílu seriálu) stačili autoři vysvětlit vznik černých děr (Schwarzschildův poloměr), srážku černých děr, evidenci pro jejich existenci, jejich vyzařování a aktuální pohled na pád do černé díry. Pohled na záření černé díry jako na analogii dynamického Casimirova efektu byl pro mne zcela nový. ()

danny_21 

všechny recenze uživatele

Velmi přívětivě zpracovaný seriál o tom, co se všechno děje v jednom velkém nekonečnu. Planety, galaxie, soustavy, supernovy a všechna ta zajímavá tělesa a jejich možné zákonitosti jsou divákovi představována srozumitelnou a vizuálně povedenou formou. Škoda jen, že tvůrci víc nezamakali na záběrech, které se opakují v dalších dílech pořád dokola a dokola. Nicméně prozatím zatím nejlepší dokument o Vesmíru co jsem viděl - 75 % ()

Reklama

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Nemohu si pomoci a nesrovnávat s klasickým Saganovým dílem Cosmos, ke kterému se toto dílo hlásí zcela otevřeně už první větou v prvních 4 sekundách prvního dílu. Bohužel, zatímco Cosmos je nadčasový, a i když jsou některá fakta velmi mírně zastaralá, celkový obrázek, koncepce, poselství je svěží i po 33 letech -- How the Universe Works je nechutně poplatný době, ve špatném slova smyslu. Řídí se koncepcí, že divákovi je potřeba se podbízet, klesnout na nejnižší možnou rovinu inteligence, podávat úplně vše, i nejbanálnější fakta, dryáčnickým tónem. Snaží se ohromovat úplně vším: Hudbou, která neustále, celou dobu, je v poloze vyhroceného finále epické sci-fi bitvy ve vesmíru (fakt to otravuje). Strašlivě kýčovitými rendery obrázků vesmíru. Vědci si hladí ego každým slovem a umlacují diváky číslovkami, vypravěč profesionálním tónem vykřikuje fráze. A přitom vše klouže po povrchu. Příklad: (2. díl, o černých dírách): Their power comes from one of the primary forces in nature: gravity. Pak tam vystoupí vědec a řekne: The fundamental principle of the gravity is: It sucks. No dopr... Nahraďte si slovo gravity slovem God a je to úplně stejné zaklínadlo bez obsahu. Přitom podstatu gravitace (tedy zakřivení prostoru) znázorňuje screensaver, co u toho jede, ale nikdo se nezmíní. Ale hlavně, že "sucks". Celým dílem se line zásadní poučka žurnalismu, tedy že zprávy neexistují, existují jen špatné zprávy. Když se tedy něco ilustruje, tak zásadně na kosmických katastrofách, kdy do sebe mlátí planety pod různými záminkami, kterými nás vědci ohromují. Ach jo. Ještě k Saganovi: Zde se vše tvrdí jako nezvratné dogma a osobní zásluha přednášejícího. Sagan, poměrně narcistický, měl v sobě zde chybějící pokoru -- když uváděl spekulaci nebo domněnku, neopomněl dodat: Well, maybe.... Miss you, Carl. ()

beran-ek 

všechny recenze uživatele

Je to parádní dokumentární série, s vysvětlováním, kterému lze poměrně jednoduše porozumět. Ale co mi na něm dost vadilo, za což nedám plný počet, je neustále se opakující vizuální sekvence, animace i informace. A to nejen v samotném dílu, ale i mezi díly v rámci série. Např. v Supernovách uvidíte snad 50x stejný výbuch. ()

haffen 

všechny recenze uživatele

Pri tomto seriáli bude každý fanúšik astronómie priasť blahom. Je až ukážkovo pútavý, veľmi informatívny a popretkávaný vynikajúcimi počítačovými animáciami. V danom žánri sa len veľmi ťažko bude hľadať lepší konkurent. Dávam 5* (95%). A už dosť vychvaľovania, idem si vychutnávať ďalší diel... :p EDIT: po dopozerani vsetkych dostupnych dielov zvysujem hodnotenie o 5% a dorovnavam na rovnu stovku. Rozhodne naj dokumentarny serial. ()

Galerie (44)

Reklama

Reklama