Reklama

Reklama

Své přeložení do Fort Apache plukovník Owen Thursday pociťuje jako hluboké a ničím neospraveditelné pokoření. Nechápe, proč právě on, hrdina občanské války, má za své zřejmé zásluhy jen velet vojákům někde na pokraji divočiny. Své pohrdání a nespokojenost dává všem asně na vědomí od chvíle příjezdu. Přitom právě tady je zrovna nezbytné stále být na pozoru, protože v okolí pevnosti se stále více objevují stopy indiánů, kteří opět vykopali válečnou sekeru. Kapitán Kirby York se v kraji dobře vyzná a pokouší se krotit nereálné představy svého nadřízeného. Nemá však příliš mnoho šancí. Plukovník Thursday rozhodně nehodlá jakýkoliv konflikt s protivníkem řešit dohodou. Rázně odmítá cenné připomínky svého podřízeného Yorka. Rychlou porážkou Apačů, chce posílit osobní postavení v generálním štábu spojeneckých vojsk. Vůbec jej přitom nezajímá, že nesmyslně hazarduje s životy svých mužů... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (52)

NIRO 

všechny recenze uživatele

Jsou borci a Borci. John Ford určitě patří k těm, kteří nejen, že si zaslouží to veliké béčko, ale ono ještě znamená Bůh. Ale ani filmoví bozi nejsou úplně dokonalí a byť jsem moc rád, že jsem tenhle kousek viděl (navíc péčí karlovarského festivalu promítaný ze 35mm filmového pásu), přeci jen se mi do mysli vkradl pocit, že hryzu zubu času se tohle vyprávění - HODNĚ volně inspirované bitvou i Little Big Hornu - přeci jen nevyhnulo. Hlavně tón vyprávění dnes působí dost rozklíženě - šprýmovnost mnoha scén dost neladí s neodvratnou finální tragedií, která navíc bez patřičného historického kontextu působí celkem unáhleně... a postava, která je za ni zodpovědná, se změní v nekompromisního hajzla tak nějak lusknutí vypravěčských prstů. Což ovšem neznamená, že by to pořád nebylo lepší, než 90 procent westernů té doby. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Druhý slavný western roku 1948 je spíše oslavou armády, než opravdovým westernem. Půlku filmu zabere "veselý" vojenský život, bály, romantické pletky i pitky a střet s Apači na který se člověk těší přijde až ke konci. A především je to představení nabuřelého, pedantického a ke konci mimózního plukovníka Thurdsaye (výborný Fonda). Ten vyžaduje zbytečnou kázeň, neposlouchá dobré rady svého kapitána Yorka (standartní Wayne) ohledně Apačů a nepřeje lásce své dcery a mladého poručíka. A když pak ke konci vyprovokuje zcela zbytečný nesmyslný střet s Apači, kteří jsou v právu, člověk místo toho aby si užíval bitvu by brečel vzteky. Protože Apačům nejde nefandit a na straně vojáků je spousta postav, na kterých Vám už bude záležet. Jinak samotná bitva je skvělá, stejně jako třeba klasické pronásledování dostavníku, Ford umí krásnou kameru, burácející westernová hudba se střídá s prastarými šlágry (Oh Dem Golden Slippers), Shirley Temple byla zajímavá a Victor McLaglen je správnej drsoň. Ale i tak je to většinu filmu spíše nuda. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Velmi rád bych dal hereckému duetu Fonda & Wayne 4*, ale nejde to. Bohužel mě tento western nedokázal přikovat do sedačky a scény, které se mi zdály nadprůměrné a velmi dobře natočené, byly velmi málo k vidění. John Ford zde předvádí svůj klasický rukopis charakteristický pro své staré westerny. Má smysl pro rozvláčnost, zjemnění v podobě Shirley Temple a jejího vztahu k mladému poddůstojníkovi či tanečními bály. Samozřejmě nám také servíruje dávku gradace, která končí závěrečnou bitvou. John Wayne hraje charakterního a zkušeného vojáka, což mi na něj sedí a přál jsem mu přežití oné bitvy. Solidní podívaná. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Převážně alespoň co se týče žánru tak westernový režisér John Ford zcela jistě a otevřeně v tomto svém filmu kritizuje brutální militarismus americké kavalérie a mýtus legendární bitvy na Little Big Hornu. Zároveň jsem si všiml docela ožehavého tématu a to sice do té doby (alespoň ve filmu) nespravedlivého zacházení bílých s indiány. V závěru filmu je oná krásná osudová bitva kdy bojuje celý jezdecký regiment v čele s plukovníkem Thursdayem (H.Fonda) s apači. Za tu krásnou černobílou bitvu jedna hvězdička navíc. Jinak do dějin Ameriky se tato bitva zapsala jako již výše zmíněná ,,bitva na Little Big Hornu", při které fanatický generál Custer přivedl na smrt celou sedmou kavalérii. Více jak průměrný western. ()

Arkanoid 

všechny recenze uživatele

„Bibles, sir.“ „Sergeant, pour me some scripture.“ S Johnom Fordom mám doteraz skúsenosť len s The Man Who Shot Liberty Valance, čo si pamätýám ako kvalitný western. S Johnom Wayneom a Henrym Fordom už je toho viac. Od začiatku počuť heroickú hudbu, ktorá je iná pri bielych a iná pri Indiánoch, ktorá dodáva filmu správnu náladu. Kameraman zasa necháva diváka opájať sa prériami Divokého západu. Henryho Fondu s v uniforme a s fúzikmi tu má asi prvýkrát vidím hneď na začiatku filmu v zlej nálade. Tu je jeho hrdina Liutenant Colonel Thurdsday tak ulízaný, žeby mohol nahradiť Roberta Carlylea v Ravenous, váhaním sa však blíži viac ku postave Guya Piercea. Humor však nechýba pri strete ujov s nižším rankom a godsona s vyšším alebo cvičení zelenáčov. Captain York John Wayne bez brucha poteší. Akcia stretu s Indiánmi počas cvalu je adrenalínová, no chýba jej väčšia gradácia a dnešné možnosti kamery by ju len využili. Záverečná bitka je podobného ranku. Pre westernového fanúšika nie je o čom, ale priestor bol aj trochu nevyužitý pre lepšie rozvinutie charakterov či väčšiu brutalitu, ale to ešte nebolo trendom v dobe natáčania. John Ford tu kritizuje militarizmus a zaobchádzanie s Apačmi aj prostredníctvom hádok postáv henryho Fondu a Johna Wayna. Sergio Leone a Sam Peckinpah žáner odeli do úplne iného hávu, ale ani tento film pre fanúšikov nezapadne vďaka hereckým hviezdam, ľahkej romantike, tiež ľahkému, dobrosrdečnému humoru, troche heroizmu, kritike rozpínavosti Američanov voči Indiánom či v neposlednom rade často zdôrazňovaným armádnym zvyklostiam. „Sir, you’re the nicest Yankee I’ve ever known.“ Jazykové okienko: lean-to; spread-eagle; by your leave. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (10)

  • Prvý z troch filmov Johna Forda, ktoré kritici nazývajú "kavaleristickou trilógiou" (ďalej sem patria Mala žltú stužku (1949) a Rio Grande (1950)). Vo všetkých troch sa v hlavnej úlohe predstavil John Wayne a vo vedľajšej Victor McLaglen. (Michal74)
  • Shirley Temple (Philadelphia Thursday) byla během natáčení těhotná a obávala se, že jí jízda na koni nebo příliš těsný korzet způsobí potrat. (Marek06)
  • Pevnosť postavená pre tento film bola neskôr využitá pri nakrúcaní ďalších filmov. Bola umiestnená v Corriganville Movie Ranch v Simi Valley v okrese Ventura v Kalifornii. (Michal74)

Reklama

Reklama