Reklama

Reklama

Jak byl dobyt Západ

  • Česko Jak byl dobyt Divoký západ (více)
Trailer
USA, 1962, 162 min

Scénář:

James R. Webb, John Gay

Hudba:

Alfred Newman

Hrají:

Carroll Baker, Lee J. Cobb, Henry Fonda, Carolyn Jones, Karl Malden, Gregory Peck, George Peppard, Robert Preston, Debbie Reynolds, James Stewart, Eli Wallach (více)
(další profese)

Odvahou, houževnatostí a bojem. Tak byl dobyt západ. Tři režiséři, pět provázaných příběhů, několik nejznámějších scén filmové historie a zářivé souhvězdí hereckých talentů – tak byl natočen film. Henry Fonda, Gregory Peck, Debbie Reynolds, James Stewart a John Wayne mezi dalšími známými jmény v příběhu sledujícím osudy několika generací jedné rodiny během jejího přesunu na západ. Plavba po divoké řece, stádo splašených bizonů nebo střílečka ve vlaku jsou jen pouhým začátkem... Jedeme na západ! (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (74)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Jedna rodina během tří generací, a to všechno na divokém západě, navíc prostřednictvím skvělých herců ve všech částech. Tohle je film, který vás nemusí nadchnout, je trochu zdlouhavý, ale dobře ukazuje to, jak se Amerika postupně měnila a jak se vyvíjela i rodina, která je zde ukázána. Každá generace je odlišná. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Místy možná až nechtěně úsměvné, ale jinak vlastně velice zdařilé. Plejáda hvězd je opravdu veliká, objeví se zde Henry Fonda, Gregory Peck, James Stewart, Eli Wallach, John Wayne, Lee Van Cleef a spousta dalších velkých jmen. Jedná se - vzhledem k názvu jistě nečekaně - o průřez dějinami Ameriky a dobývání Západu s velkým "Zet". ()

Reklama

Gimli 

všechny recenze uživatele

Rozsáhlá rodinná sága zasazená do prostředí divokého západu. Členové rodiny jsou různí a tak se dostáváme do nejrůznějších společenských vrstev, jejichž prostřednictvím sledujeme příběh o tom, jak byl dobyt západ. V průběhu několika desetiletí se změnil z panenské krajiny v osídlenou oblast s městy spojenými železnicí. Tento film je skutečně výpravná podívaná s několika velmi působivými scénami. Zajímavé je, že prakticky všechny tyto scény jsou podmalovávány variacemi na irskou baladu Greensleeves a že v prakticky všech těchto scénách šlo o důležité životní rozhodnutí hlavních hrdinů. Kromě kvalitního obsazení stojí též za zmínku nádherná hudba Alfreda Newmana. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Najširokouhlejší film všetkých čias a najkratší výstup Johna Waynea vo filme, kde je uvádzaný ako jeden z hlavných predstaviteľov (je tam dokopy asi 2 minúty)... ;-) A vzhľadom na ten úctyhodný menoslov aj celkom slušné sklamanie. Kvalita je veľmi kolísavá. Všetky poviedky sú výpravné (snáď až na tú štúdiovú občiansku vojnu, stále som čakal, kedy niektorý jazdec rozvlní to plátno s namaľovanou oblohou v pozadí) a majú vynikajúco natočené a nápadmi hýriace akčné scény (prepadnutie vlaku, nájazd bizónov, útok Indiánov na vozovú kolónu). Kostýmy, dekorácie, rekvizity, kamera, všetka česť, úplná paráda. Príbehy, ktoré sa však v tej nádhere odohrávajú, sú buď sladko romantické, prehnane patetické alebo proste o ničom. Najlepšia je nakoniec prvá poviedka, v ktorej Stewartovi tá parochňa sedí ešte menej ako úloha zamilovaného zálesáka, ale celý príbeh má hlavu a pätu a speje ku prekvapivo dramatickému a krvavému vyvrcholeniu. Celkom sa dá aj druhý príbeh s netradične nehrdinským Peckom, ale potom už to ide dolu vodou, už to nie sú naozajstné príbehy, iba roztrieštené epizódky bez pointy a vlastne bez zmyslu, len s nejakými deklamovanými prehláseniami (my sme tých Indiánov vlastne nechceli vyhubiť a pod.). Posledná poviedka je najwesternovejšia, ale zároveň je to aj najotrepanejšia báchorka vôbec, hoci ju zdobí tradične uvoľnený Eli Wallach. Vôbec sa nečudujem, že sa tento studený film bez jedinej fakt zaujímavej postavy nestal takou klasikou ako iné žánrové kusy z toho obdobia. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ si pamätám, bol tento film premietaný v rámci prvého ročníka brnenského Flmfóra v roku 1963. Zohnať lístok bol dosť problém napriek vysokej cene 50.- Kčs. Ale tieto obrázkové dejiny Ameriky premietané na širokouhlom formáte vzbudzovali úžas u divákov zvyknutých na rozorávanie celiny, odpich vysokej pece a hrdinských vojakov porážajúcich hitlerovcov. Po polstoročí už tento film nemá čím prekvapiť, nanajvýš zaujme neobvyklou koncentráciou známych hercov, z ktorých však len máloktorý dostal viac priestoru na prezentáciu svojej postavy. Ale aj to spolu s gigantickým rozpočtom stačilo na pootvorenie úst pri premietaní. Vtedy. ()

Galerie (84)

Zajímavosti (13)

  • Snímek byl natočen unikátní technologií Cinerama, spočívající ve snímání na tři samostatné 35mm filmové pásy, které jsou následně promítány třemi promítačkami vedle sebe na zaoblené plátno, čímž se dosahuje poměru stran 2.65:1. (Anarion)
  • Linus Rawlings (James Stewart) měl ve filmu 28 let, herec Stewart, který ho ztvárnil, měl ovšem v době natáčení již 54. (Mol)

Související novinky

Coeni míří do televize

Coeni míří do televize

12.01.2017

David Fincher, Martin Scorsese, Steven Soderbergh nebo Frank Darabont jsou na malé obrazovce jako doma. No a teď tu máme další velký úlovek - bratry Coenovi. Oscaroví režiséři natočí minisérii The… (více)

Reklama

Reklama