Reklama

Reklama

Jak byl dobyt Západ

  • Česko Jak byl dobyt Divoký západ (více)
Trailer
USA, 1962, 162 min

Scénář:

James R. Webb, John Gay

Hudba:

Alfred Newman

Hrají:

Carroll Baker, Lee J. Cobb, Henry Fonda, Carolyn Jones, Karl Malden, Gregory Peck, George Peppard, Robert Preston, Debbie Reynolds, James Stewart, Eli Wallach (více)
(další profese)

Odvahou, houževnatostí a bojem. Tak byl dobyt západ. Tři režiséři, pět provázaných příběhů, několik nejznámějších scén filmové historie a zářivé souhvězdí hereckých talentů – tak byl natočen film. Henry Fonda, Gregory Peck, Debbie Reynolds, James Stewart a John Wayne mezi dalšími známými jmény v příběhu sledujícím osudy několika generací jedné rodiny během jejího přesunu na západ. Plavba po divoké řece, stádo splašených bizonů nebo střílečka ve vlaku jsou jen pouhým začátkem... Jedeme na západ! (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (74)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Další westernová klasika, sice zde není tolik soubojů jako jinde, ale přesto jde o velmi vydařený snímek, navozující docela věrohodnou iluzi toho, jak to tehdy na Západě mohlo třeba vypadat. V hlavních rolích se objevuje spousta známých herců, z nichž zejména John Wayne je vyloženě westernový typ, prověřený mnoha "kovbojkami" už před tímto dílem. ()

Gimli 

všechny recenze uživatele

Rozsáhlá rodinná sága zasazená do prostředí divokého západu. Členové rodiny jsou různí a tak se dostáváme do nejrůznějších společenských vrstev, jejichž prostřednictvím sledujeme příběh o tom, jak byl dobyt západ. V průběhu několika desetiletí se změnil z panenské krajiny v osídlenou oblast s městy spojenými železnicí. Tento film je skutečně výpravná podívaná s několika velmi působivými scénami. Zajímavé je, že prakticky všechny tyto scény jsou podmalovávány variacemi na irskou baladu Greensleeves a že v prakticky všech těchto scénách šlo o důležité životní rozhodnutí hlavních hrdinů. Kromě kvalitního obsazení stojí též za zmínku nádherná hudba Alfreda Newmana. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ si pamätám, bol tento film premietaný v rámci prvého ročníka brnenského Flmfóra v roku 1963. Zohnať lístok bol dosť problém napriek vysokej cene 50.- Kčs. Ale tieto obrázkové dejiny Ameriky premietané na širokouhlom formáte vzbudzovali úžas u divákov zvyknutých na rozorávanie celiny, odpich vysokej pece a hrdinských vojakov porážajúcich hitlerovcov. Po polstoročí už tento film nemá čím prekvapiť, nanajvýš zaujme neobvyklou koncentráciou známych hercov, z ktorých však len máloktorý dostal viac priestoru na prezentáciu svojej postavy. Ale aj to spolu s gigantickým rozpočtom stačilo na pootvorenie úst pri premietaní. Vtedy. ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Ambiciózní pokus o stvoření jakési kroniky Divokého západu, která by mapovala historii od prvních přistěhovalců hledajících nový domov v kruté divočině až po stavbu železnice a stvoření nové Ameriky. Nápad je to velkolepý, stejně tak i výprava, hudba a výčet všech hvězd tehdejšího Hollywoodu, i když je tam každý z nich na pár minut. Filmu ale chybí nějaká ústřední dějová linka nebo hlavní hrdina, což je docela problém u víc jak dvouapůlhodinového snímku. Doporučoval bych sledování po jednotlivých kapitolách, protože vydržet od začátku až do konce je v tomhle případě nadlidský úkol. Je to i kvůli režisérovi většiny epizod Henry Hathawayovi, kterému sice nechybí talent pro akční scény, ale dialogové výměny jsou příliš natahované a kamera se po většinu délky rozhovoru nehne z místa a ani se neprostříhává. Příběh z války od Johna Forda pak byl vysloveným zklamáním a nejvíc tak zaujme půlhodina o stavbě železnice s výborným Richardem Widmarkem. Jak byl dobyt Západ tak zůstává filmem spíše pro westernové fanoušky, protože z hlediska žánru nemá ostatním moc co nabídnout. P.S. Mattymu vzkazuji, že původní formát pomohl, výrazně pomohl. Sledování televizního ořezu rovná se sebevraždě. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Snáď najväčšiu chválu, akú môžem tomuto filmu dať je tá, že je to jeden z vizuálne najkrajších a technicky najdokonalejších snímkov minimálne 60. rokov. 110% dokonalosť, sa ale stráca na televíznej obrazovke, kde sa proces CINERAMA ( širokouhlé premietanie na plátno zakrivené do 146 stupňového oblúka ), v ktorom bol natočený, rozloží na 2D plochu a pôsobí veľmi neprirodzene. V pôvodnej kino premiére muselo ísť o monumentálny a úchvatný zážitok. Popri tom je tu ešte jeden menší problém, že scenár občas zaskočí miernou dávkou naivity a prílišným melodramatom. Na to všetko však ide o snímok, ktorý bude navždy definovať kino vo svojej absolútnosti. ()

Galerie (84)

Zajímavosti (13)

  • Linus Rawlings (James Stewart) měl ve filmu 28 let, herec Stewart, který ho ztvárnil, měl ovšem v době natáčení již 54. (Mol)
  • Role Linuse Rawlingse byla nabídnuta Garymu Cooperovi. Ten však zemřel dříve, než se film začal natáčet, a tak byla role nabídnuta Jamesi Stewartovi, který souhlasil. (Mol)
  • Role generála Shermana (John Wayne) byla natočena za 5 dní. (Mol)

Související novinky

Coeni míří do televize

Coeni míří do televize

12.01.2017

David Fincher, Martin Scorsese, Steven Soderbergh nebo Frank Darabont jsou na malé obrazovce jako doma. No a teď tu máme další velký úlovek - bratry Coenovi. Oscaroví režiséři natočí minisérii The… (více)

Reklama

Reklama