Reklama

Reklama

Záhada písečného netvora

(TV film)
Československo, 1992, 34 min

Hrají:

Boris Rösner (vypravěč), Michal Suchánek (vypravěč)

Obsahy(1)

Na naší planetě jsou stále místa, skrývající svá tajemství, místa, kde možná žijí tvorové, o kterých víme jen to, že by mohli být. Prostřednictvím dokumentárního filmu z roku 1992 se zúčastníme výpravy do pouště Gobi za záhadou jednoho z oněch bájemi opředených živočichů - písečného červa Olgoje Chorchoje. (oficiální text distributora)

Recenze (14)

NinonL 

všechny recenze uživatele

Putování po mongolských stepích a poušti, hledání zbytků zbořených klášterů, léčivých rostlin i tajuplných bytostí, žijících v pustině. Je Olgoj Chorchoj jedovatý červ - zabiják, který přežil z prehistorických dob? Nebo je to tajemný démon, úzkostlivě střežící své území, kterého vytvořili staří lámové svými čarodějnickými rituály? Je opravdu tak nebezpečný? Tento dokument leccos napoví. ()

PetrPan2 

všechny recenze uživatele

Pan Mackerle svým vystupováním v pořadech Magion a Vega zpopularizoval bájného Olgoje Chorchoje tak, že ho dnes zná v České republice možná víc lidí než v samotném Mongolsku. Pokud máte smysl pro humor "dokument" se Vám bude pro svůj lehce bizarní nádech líbit. Navíc jej doprovází krásná kamera, která dokumentuje atmosféru Mongolska po pádu komunismu a před příchodem masového turismu a divokého kapitalismu. ()

Reklama

StrYke 

všechny recenze uživatele

Docela zajímavý výpravný dokument o Olgoje Chorchoje, kterého jsem dosud znal jenom z těch nejpodrobnějších knih o kryptozoologii. Tento dokument mě utvrdil v tom, že Česká republika (v tomto případě ještě Československo) dokáže natočit kvalitní dokument na toto téma, a to nejen díky velikánovi českých záhadologů Arnoštu Vašíčkovi (bezchybný Na lovu příšer, zajímavý Panoptikum podivností). Záhada písečného netvora je natočená zajímavým stylem, který mně osobně moc nesedl, ale stejně se z něj dá získat spoustu zajímavostí o písečném červovi. Výpravný příběh, který připomíná cestopisný dokument, uvolňuje tempo dokumentu a vrcholem je potom příhoda, která se stane jednomu z cestovatelů (to mě trochu znepokojilo v důvěryhodnost filmu, protože taková nehoda se jen tak nevidí). Trochu zamrzí ta krátká stopáž, já bych se klidně ještě pár minut koukal, a i smutný (ale očekávaný) nezdar tvůrců. Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, vzhledem k tomu, jak rychle to uběhlo, se však skláním k tomu lepšímu hodnocení. ()

Chřástal 

všechny recenze uživatele

Ten film je dnes něčím jiným, než v době vzniku. Podezření z mystifikace a la Ropáci či z jakéhosi pseudodokumentu není vzbuzováno ani tak tím, že se pátrá po legendárním Olgoji Chorchojovi – a že se nic nevypátrá –, jako volbou Suchánka coby vypravěče, který svým zaujatým, i když zdánlivě nevzrušivým přednesem dodává dramaticko-parodický rozměr. K tomu přičtěte místy zvláštní hypotézy, jeden tajemný zvrat a závěrečné modelování červa v Paintbrushi/Malování. ______ Ale taky uvidíte tři chlápky, kteří se s kamerou a s náklaďáčkem (a ve stejných tričkách s velkým logem Nike, takže je jasné, kdo jim dal na benzín) vydávají do mongolské pouště. A když potkají americkou expedici, obdivují jejich satelitní navigaci s tím, že „my máme jenom kompas.” Zpráva o dobrodružství raných devadesátých. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

:D Hele, proč né? Amatérská kryptozoologická expedice která nevypátrala vůbec nic přestože si chlapi práskali petardama v poušti a na pícíčku v malování si tvořili "sofistikované" vzualizace.. Ale něco do sebe to má. Je v tom rozkošná naivita, touhou poupravované polopravdy, imaginativně interpretovaná (neexistující) fakta, tajemství, magie, drama... Olgij Chorchoj je reálný a vůbec není důležité jestli kdy opravdu existoval. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (2)

  • V českém prostředí psal o olgojovi také popularizátor kryptozoologie Jaroslav Mareš. (Homerking)

Reklama

Reklama