Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Úspěšný boxer Sean Thornton (John Wayne) ukončí svoji kariéru v USA a vrací se do své irské vlasti. Tam se zamiluje do mladé Mary Kate Danaher ( Maureen O'Hara). Avšak její bratr je ostře proti tomuto spojení a podle irských zvyků má poslední slovo... Scénář je založen na románu Maurice Walshe, jenž zase vychází z Shakespearova Zkrocení zlé ženy. (Pohrobek)

(více)

Recenze (36)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Problém je trochu s tím, že už se přece jen jedná o film starý a jeho vizuální stránka není zas tak skvělá. Rok 1952 už je dávno za námi a technicolorové zbarvení prostě nemusí sednout každému. Trochu to místy vizuálně připomíná film "Čaroděj ze země Oz". Když vám ale tahle kvalita nevadí - osobně ji mám rád, protože v sobě má kouzlo - film si díky tomu můžete užít ještě víc. Asi to nebude něco, co nadchne každého, přece jen, není to příliš zaměřeno na mladé, ale možná i oni, když dají filmu šanci, poznají, že komedie může být chytrá a zábavná a že vlastně nevadí, že už má více jak 60 let. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Myslím, že se tomu říká idyla či žánrový obrázek. Ale o irské vesnici na počátku dvacátého století a o irských svatbách se dozvíte docela hodně. Jen lidé jsou idealizovaní, naplňují všeobecně přijímané role, takže se dočkáme celého zástupu rázovitých, ale v jádru dobrých venkovanů. Potěší vidle v seně - ono to lidové boxování často končilo nikoliv pitkou a objímáním ale spíš pohřbem. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Jo, jo - viem velmi dobre o irskom povode Johna Forda. I ked chyba dejova linia, dobre funguje irsky vidiek, chalupy, priroda, cesty, nadherne morske pobrezie a obcas aj jazera. Herecky dominuje John Wayne /3 Godfathers, Man who Shoot Liberty Valance/, ale aj Maureen O´Hara /Mr. Hobbes takes a Vacation, Big Jake/ bola vyborna. Zvysok hercov som nepoznal : 77 % ()

Mol 

všechny recenze uživatele

IF YOU SAY "THREE", MISTER, YOU'LL NEVER HEAR THE MAN COUNT "TEN"! Kdyby v tomto počinu nehrál pan Wayne, tak bych se na něj jisto jistě nikdy nepodíval. Ruku na srdce. Tohle není role pro Johnnyho a první půlka je k uzoufání nudná. Jediný kdo to jakž takž zachraňuje, je místní kořala Flynn. Jeho kůň Freddy mě totiž neskutečně pobavil při scéně, kde Flynn nahání Mary se Seanem a Fred to automaticky zapíchne u krčmy. Druhá půlka filmu je o dvěstě procent lepší. John neustále s něčím háže a to je to jeho gesto, které v jeho filmech tak miluju. Navíc zhrubne i jeho projev a tak se dočkáme i siláckých slov jako I'M NOT ASKIN' ANYBODY TO DO MY FIGHTIN' FOR ME!!. Co se týče Mary Kate, tak to byla neskutečná kráva a iritovala mě celých neskutečných 129 minut. Měla to v hlavě vymaštěný a pořád lítala jako koza. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

John Ford natočil Irsko jak z kalendáře: malebná, divoká příroda, drsné podnebí, lijáky bičující krajinu, něžné žluté kvítky, ztichlé hřbitovy.... Do toho zasadil příběh, u kterého si nejspíš řekl: "O co, že do toho narvu všechny stereotypy o Irech, na jaké si jen vzpomenete!" A v tomhle ohledu uspěl stoprocentně. Irové jsou hrdí, chudí, vznešení, opilí, básničtí, sebevědomí, rvaví, svérázní a paličatí. Jedna je dokonce zrzavá! ____ Právě manželství mezi umanutou zrzkou a dlouho klidným rodákem, který se po letech vrací z Ameriky, je ústředním motivem filmu. ____ Nepřesvědčivým. Důvod, proč je manželství nešťastné, stojí na vodě, protože pro katolickou Irku je přece nejdůležitějším potvrzením platnosti svazku svatba v kostele a ne to, že jí bratr odmítá vyplatit věno. Takže její odmítání muže, za kterého je vdaná, kterého údajně miluje, ale zároveň ho považuje za zbabělce, spíš svědčí o tom, že si nebohý irský navrátilec z USA vzal chamtivou potvoru. _____ Irská krajina má podvratný charakter i na Seana, který se kdysi z velmi pádných důvodů rozhodl provždy se zříct pěstních soubojů. Což ale nikdy nebylo řešením v žádném z Fordových filmů, takže je jasné, že i v tomhle případě donutí už vyklidněného chlapíka k tomu, aby se zase postavil nepříteli za pomoci kopanců a ran, které by zabily vola. ____ Pro Fordovu macho náturu věřící v osobní odplatu je to typické, pro mě je to krok zpátky, který Seana strhnul zpět k pritmitivnější stránce života. /20. 8. 14./ ()

Galerie (40)

Zajímavosti (12)

  • Šiesty a zároveň posledný film, na ktorom spolupracovali režisér John Ford a herec Victor McLaglen. Režisér zaň navyše získal svojho rekordného, štvrtého Oscara za réžiu. Dodnes ho nikto neprekonal. (MikO_NR_1909)
  • První film společnosti Republic natočený mimo území Spojených států amerických. (Mol)
  • Sean McClory v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama