Branky, body, paradoxy

všechny plakáty
Česko, 2004, 28 min

Režie:

Zdenek Plachý

Úvaha režiséra Zdenka Plachého nad vztahem mezi sportovní realitou a sportovními ideály: jakých výsledků sportovci dosahují v kontextech morálky, myšlení, zdraví či třeba krásy? I k těmto tématům se ve filmu vyjadřují například filosof Miroslav Petříček, lékař Jan Hnízdil, sportovní komentátoři Petr Vichnar a Robert Záruba anebo trenéři mládeže. Výpovědi těchto aktérů spolu s archivními a inscenovanými záběry a komponovanou hudbou Zdenka Plachého tvoří mikroesej o paradoxních souvislostech sportu. (oficiální text distributora)

otík

Zcela tradiční krátký dokument České televize o pozlátku zvaném vrcholový sport. Jsou tu rozhovory s lékaři a jedním filosofem, ze kterých vyplývá, že sport už zcela ztratil punc vzájemného přátelského zápolení, ale je jen o vítězství, nejlépe co v nejútlejším věku. Celkový dojem z dokumentu je asi ten, že vrcholový sport je pěkná svině. Nepochopil jsem, co chtěli umělci vyjádřit oním krasobruslením s hokejovými helmami a hokejkami a hlavně co by měl tento dokument divákovi vlastně přinést. ()