Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V městečku Tonto zastavil dostavník mířící do Lordsburgu a nabírá cestující. K Lucy Malloryové, která jede za manželem, přistupuje obchodník Peacock, tajemný karbaník Hatfield, a místním ženským mravnostním spolkem z města vykázaní doktor Boone, který více pije než léčí, a slečna Dallasa, která ohrožuje mravopočestnost. Na poslední chvíli ještě nastupuje bankéř Gattewood, který právě vykradl vlastní banku a potřebuje rychle zmizet. Tou dobou se místní šerif dovídá o útěku Ringo Kida (JOHN WAYNE) z vězení a o tom, že má namířeno právě do Lordsburgu, aby si to vyřídil s těmi, kdo jej dostali za mříže. Šerifovi tedy nezbývá, než nastoupit také. To ještě netuší, že Ringo přistoupí cestou. Ale mají vůbec cestující šanci se do cíle své cesty dostat, když musí projet územím, kde zrovna řádí z rezervace prchlí Apači v čele s Geronimem? (Historik)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (101)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Moje putování po klasických westernech pokračuje a tentokrát jsem se vydal skutečně do minulosti. "Přepadení" je starý western s Johnem Waynem z doby, kdy byl tenhle veterán ještě mladíkem. Za režii byl zodpovědný John Ford a je vidět, že tenhle člověk si svůj věhlas i své čtyři Oscary naprosto zasloužil. Já vím, proč pořád všechno měřím na Oscary... Jenže ono to jinak nejde. Jedná se o nejvyšší ocenění, které může film nebo jeho tvůrci dostat. Oscary jsou skutečně událost, o to větší, když se do nominací dostanou i tvůrci mimo Ameriku. To se ale děje především v posledních letech, kdy loni mohl vyhrát Francouz. John Ford natočil ryze americký film a je zde vidět, že americký western a spaghetti western jsou rozhodně něco jiného. Je možné je srovnávat, ale je možné vidět i rozdíly. V první řadě, jsou zde indiáni. Ve spaghetti westernech jsou hlavně Mexikáni, ale to je dáno i mojí neznalostí. Jde hlavně o to, že zde divoký západ vypadá skutečně jako divoký západ. Jsou zde dostavníky, jsou ze dřevěné vesničky, Skalisté hory se rozléhají do nedohledna, tohle je prostě skutečná Amerika a ne prostředí, které vypadá spíše jako polopoušť. Kovbojové jsou kovbojové ve všech westernech, ale John Wayne je jen jeden. Nehraje zde úplně kladnou postavu, ale to se postupně mění. Dostavník jede a lidé, kteří v něm sedí, se mají teprve poznat. Finále je klasické americké, ale než se k němu dostaneme, jsme svědky skvělé jízdy, která je korunována skutečně parádními přestřelkami. Výborný western, který mě nalákal na americkou školu. Bude jich určitě ještě víc. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/divosi-10-years-divoka-stvoreni-lets.html ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pomerne vážny, psychologický western. Ford skúma rozvíjajúcu sa spoločnosť, ktorá sa začína hierarchizovať. Ukazuje, že nie majetkom a postavením je človek človekom. Na western z dôb dávno minulých úctyhodný nápad. V protiklade psychologizácie postáv tu stavia chudákov apačov, ktorí sú ako bolo neskôr u Forda zvykom, čisté zlo. Je to škoda, asi za to mohlo štúdio, pretože diváci ešte neboli pripravení na demýtizáciu divokého západu. Dilema medzi 60% a 80%. ()

Reklama

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Klasika, ktorá odštartovala hollywoodsku westernovú mániu, ako aj hviezdnu kariéru Johna Wayna. Aj po rokoch stále mimoriadne funkčný film, ktorý kombinuje obskúrne postavičky, romantiku, akciu, ako ja dobový rasizmus voči indiánom. Najlepšou zložkou filmu je dozaista kamera - z tých exteriérov nejde spustiť oči (Criterion vydal skvelú zremastrovanú verziu s čistým a stále rozkošne zrnitým analógovým obrazom). A finálna naháňačka v údolí je dychberúca. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Jeden dostavník, 6 cestujících, kočí a šerif. Někde v prérii pak ukrytí Apačové, kteří vykopali válečnou sekyru a představují tak nebezpečí pro cestu oné posádky do Lordsburgu. John Ford vsadil na výše uvedené ingredience a pro diváky si připravil vskutku výborný western, v němž se střetávají nejrůznější charaktery postav a předsudky vůči některým z hlavních hrdinů. Mladý John Wayne zde ztvárňuje velmi sympatickou roli muže s cejchem kriminálníka, avšak dobrou duší, pravým chlapským chováním, Ringo Kida, jehož hlavním cílem cesty je msta za smrt svého bratra a otce. Postupně se měnící a rozvíjející vztahy mezi hlavními osmi postavami jsou zajímavé a už díky nim stojí Přepadení za zhlédnutí. Stáří snímku je znatelné, avšak tempo není nudné, herci již nepůsobí tolik teatrálně, střih se nepodobá Waynovým westernům z předešlých let (Riders of Destiny, Sagebrush Trail, The Man from Utah,...) a hudba je tu příjemná a dané scény dobře dokresluje. Po většinu času konverzační stará road-movie se ke konci změní v očekávanou bitvu s indiány a vše tak pomalu směřuje k závěru, který je během filmu několikrát naznačen a divák na něj pochopitelně čeká. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Napínavý western od začátku do konce. Obejvuje se zde sice jen pár postav, zato pečlivě vykreslených. Od sympatického zločince Johna Waynea, přes prostitutku s dobrým srdcem či věčně ožralého, leč šikovného doktora atd. Vadila mi sice zadní projekce, ve 30. letech však zcela běžná. Koneckonců ji používá i Hitchcock o mnoho let později. ()

Galerie (86)

Zajímavosti (31)

  • Film byl zobrazen na jedné ze čtyř 25¢ amerických příležitostných poštovních známkách vydaných 23. března 1990 na poctu klasickým filmům uvedeným v roce 1939. Na známkách byly dále zobrazeny filmy Beau Geste, Čaroděj ze země Oz a Jih proti Severu. (Marek06)
  • Náčelník John Velký Strom, který hraje indiánského zvěda, stál modelem pro americký pěticent s indiánský profilem z roku 1912. (StevenW.)
  • Při útoku indiánů na dostavník jsou v jednom ze záběrů vidět na zemi stopy od pneumatik. (Hans.)

Související novinky

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)

Reklama

Reklama