Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V městečku Tonto zastavil dostavník mířící do Lordsburgu a nabírá cestující. K Lucy Malloryové, která jede za manželem, přistupuje obchodník Peacock, tajemný karbaník Hatfield, a místním ženským mravnostním spolkem z města vykázaní doktor Boone, který více pije než léčí, a slečna Dallasa, která ohrožuje mravopočestnost. Na poslední chvíli ještě nastupuje bankéř Gattewood, který právě vykradl vlastní banku a potřebuje rychle zmizet. Tou dobou se místní šerif dovídá o útěku Ringo Kida (JOHN WAYNE) z vězení a o tom, že má namířeno právě do Lordsburgu, aby si to vyřídil s těmi, kdo jej dostali za mříže. Šerifovi tedy nezbývá, než nastoupit také. To ještě netuší, že Ringo přistoupí cestou. Ale mají vůbec cestující šanci se do cíle své cesty dostat, když musí projet územím, kde zrovna řádí z rezervace prchlí Apači v čele s Geronimem? (Historik)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (101)

InJo 

všechny recenze uživatele

Po Stopařích možná nejlepší Fordův western s Johnem Waynem (i když český název "Přepadení" je - narozdíl od původního - trochu zavádějící). Postaveno především na postavách a jejich vztazích (na svou dobu docela pěkně zkonstruovaných), rozhodně ne na akci nebo dobrodružství (i když na ně samozřejmě také dojde). A stejně jako u Stopařů jsem si celou dobu představoval, jak dobře by mohl (za vhodných podmínek) vypadat a fungovat novodobý remake... Ideálně třeba od Coenů. ;-) 70 % ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Klidně to vykecám hned na začátku, finální přestřelka chybí! A to jde prosím pěkně John Wayne sám proti 3. Jízda dostavníkem jinak slušně odsýpá a Apači nakonec taky dorazí, ani nevadí že se na ně delší dobu čeká. John Ford by specialista na westerny a jeho díla by si nějaký ten remake určitě zasloužily. 65% ()

Reklama

Historik 

všechny recenze uživatele

Až do přepadení indiány výborný film. Film tady graduje a závěr už je jaksi do počtu. Když už zkrátka Ringo do toho Lordsburgu dojel, musí ještě vyřídit ty Plummerovic lumpy. Tato část už působí jen jako přídavek, nemá tu sílu jako prvních osmdesát minut. Je to samozřejmě čistě subjektivní dojem. Proto ty čtyři hvězdičky. Jinak musím dodat, že tady je docela snesitelný John Wayne, který ještě nevypadal jako strejda, takže se mu ta role dala věřit. Takže suma sumárum jedná se o velmi příjemné překvapení, s ohledem na stáří filmu jsem se totiž obával, že budu koukat jen na povinnou nudnou klasiku. Obával jsem se zbytečně. ()

Sobis87 

všechny recenze uživatele

Naprosto parádní klasický western postavený na jednoduchém nápadu naplnit dostavník bandou typově rozdílných postav, díky čemuž se z Přepadení stává vlastně taková westernová konverzační road-movie, u které se dočkáme pořádné akce až v gradujícím finále. Menší množství přestřelek a celkové akce mi vůbec nevadilo, neboť každá z postav měla něco do sebe a jejich dialogové konfrontace byly zábavné a dobře napsané. Závěrečné přepadení tlupou indiánů je na svou dobu až nevídaně dynamické, kaskadérské kousky působivé a celkově se na závěrečné třetině režisér John Ford pěkně vyřádil. ___ Všichni ti, co se vyhýbají starým černobílým filmům, by měli svou averzi překonat a podívat se na Fordovo Přepadení, neboť právě tento film určil směr klasického westernu. Rozhodně se nejedná o nějakou nudu pro pamětníky. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Moje putování po klasických westernech pokračuje a tentokrát jsem se vydal skutečně do minulosti. "Přepadení" je starý western s Johnem Waynem z doby, kdy byl tenhle veterán ještě mladíkem. Za režii byl zodpovědný John Ford a je vidět, že tenhle člověk si svůj věhlas i své čtyři Oscary naprosto zasloužil. Já vím, proč pořád všechno měřím na Oscary... Jenže ono to jinak nejde. Jedná se o nejvyšší ocenění, které může film nebo jeho tvůrci dostat. Oscary jsou skutečně událost, o to větší, když se do nominací dostanou i tvůrci mimo Ameriku. To se ale děje především v posledních letech, kdy loni mohl vyhrát Francouz. John Ford natočil ryze americký film a je zde vidět, že americký western a spaghetti western jsou rozhodně něco jiného. Je možné je srovnávat, ale je možné vidět i rozdíly. V první řadě, jsou zde indiáni. Ve spaghetti westernech jsou hlavně Mexikáni, ale to je dáno i mojí neznalostí. Jde hlavně o to, že zde divoký západ vypadá skutečně jako divoký západ. Jsou zde dostavníky, jsou ze dřevěné vesničky, Skalisté hory se rozléhají do nedohledna, tohle je prostě skutečná Amerika a ne prostředí, které vypadá spíše jako polopoušť. Kovbojové jsou kovbojové ve všech westernech, ale John Wayne je jen jeden. Nehraje zde úplně kladnou postavu, ale to se postupně mění. Dostavník jede a lidé, kteří v něm sedí, se mají teprve poznat. Finále je klasické americké, ale než se k němu dostaneme, jsme svědky skvělé jízdy, která je korunována skutečně parádními přestřelkami. Výborný western, který mě nalákal na americkou školu. Bude jich určitě ještě víc. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/divosi-10-years-divoka-stvoreni-lets.html ()

Galerie (86)

Zajímavosti (31)

  • John Ford po 10 letech od svého posledního westernu koupil filmová práva na povídku "Dostavník do Lordsburgu" z časopisu Collier's za 2 500 dolarů. (KIT.HL)
  • Film inšpiroval Orsona Wellesa natoľko, že ho videl približne 40-krát. Aj to bolo jedným zo základných kameňov neskoršieho úspechu snímky Občan Kane (1941). (MikO_NR_1909)
  • Film ohromil v té době nevídaným exteriérem Monument Valley. Zadní projekce v akčních pasážích bývala tehdy zcela běžným jevem. (KIT.HL)

Související novinky

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)

Reklama

Reklama