Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka

• Velká Británie Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit (více)

Wallace, roztržitý vynálezce milující sýr, a jeho věrný pes Gromit. Plastelínoví hrdinové mimořádně úspěšné a Oscarem oceněné série krátkých animovaných grotesek se dočkali celovečerního příběhu. Ocitají se v první obranné linii, která má chránit výstavní zeleninu obyvatel městečka před králíky a jinými škůdci. Jako Hlodobrana si vedou velmi zdatně a s úspěchem brání výstavní kousky, s nimiž se mají pyšní pěstitelé zanedlouho zúčastnit tradiční výstavy Obří zeleniny. Mimo jiné i svým vynálezem nazvaným Norocuc, kterým vycucnou králíky z nor a odvezou si je domů, kde je zavírají do sklepa a obětavě se o ně starají. Wallace současně dokončuje nový vynález, který dokáže vysát z hlavy všechny nežádoucí tužby. Doufá, že s jeho pomocí zbaví králíky touhy po zelenině, a pak je bude moci pustit na svobodu... (TV Nova)

ScarPoul

Nick Park preniesol svoje stálice - Wallacea a Gromita - vynálezcov a najlepších priateľov - na filmové plátno do celovečerného filmu. A uspel. Rovnako ako Slepačí úlet aj Prekliatie Králikodlaka sa hemží nezabudnuteľnými postavičkami, drobnými vtipmi, ktoré sú systematicky rozmiestnené v celom príbehu a v neposlednom rade skvelému deju, ktorý využíva všetko to čo sme mali radi na krátkych filmoch tejto dvojice a miesi to z epickosťou celovečerných filmov. Funguje to, je to vtipné, mierne absurdné a po technickej a príbehovej stránke perfektne zvládnuté. Nemôžem síce chrliť na film samé superlatívy, lebo osobne si myslím že krátke filmy s touto dvojicou majú podstatne väčšie čaro, ale v niektorých miestach ich tento film prevyšuje. Odkazy na rôzne filmy a žánre pobavia zasvätených a dospelých, ale nachádza sa tu kopec príjemných momentov aj pre tých, ktorý nemajú až toľko vecí napozeraných - hovorím o deťoch. Už len kvôli Gromitovi a jeho snahe všetko zachrániť sa oplatí tento film vidieť, aj preto že pre tých čo túto dvojicu nepoznajú je to skvelý odrazový mostík, aby tieto postavy spoznal a začal ich mať rád. ()

Spooner

Stejně kvalitní jako předcházející kraťasy a Slepičí úlet. Nick Park nám opět předvádí nářezovou jízdu plnou originálních nápadů, popkulturních odkazů, hlášek a taky docela dost akce. A člověk se ani na chvilku nenudí. Výtvarná složka je obdivuhodná a člověk prostě musí tu piplačku, jakou s tím museli tvůrci mít, ocenit. Zvláště, když z toho vzniknul tento výborný animák. Grommit a ten druhej pes rulujou nejvíc. ()

902 10

lehce retardovany, nicmene (mozna trochu prekvapive) velmi zabavny animak/plastelinak, obsahujici takove evergreeny, jako prerostly kralik a soutez v pestovani zeleniny. vsem registrovanym fanouskum receptare na nedeli je davana jedna kopie zdarma u vsech stanku pns, po predlozeni podepsane fotky premka podlahy dole bez. ()

numi

Pane Wallaci, milý Gromite a mistře Parku, nemějte mi to za zlé, ale Prokletí králíkodlaka žádným zázrakem není. Po celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, že tenhleten celovečerák trpí jakýmsi syndromem "pixar-tě-strčí-do-kapsy-s-jakoukoli-blbostí". Na rozdíl od každého filmu, který přišel z Pixaru, je totiž tím nejlepším na tomhle filmu jeho vizuální stránka. Nikoli příběh. A v tom je zakopaný pes. Je to právě scénář, který je sice prošpikovaný humornými hláškami a narážkami na velkofilmy posledních let, jenže bez Wallace a Gromita v hlavní roli by ho nezfilmoval ani pan "natočím cokoli" Troška. A to je špatně. Prokletí králíkodlaka není špatný film, je roztomilý a vtipný, ale na konci si z kina jen těžko odnesete něco víc, než že támhle se roztomile zašklebil králíček a že támhle hodil kultovní grimasu Gromit. U příběhů Wallace a Gromita platí - čím kratší, tím lepší. Stačí zavzpomínat na geniální Cracking Contraptions. [červenec 2006] ()

Lucasion

W a G. Pohádka, co potěší i dospělý. Film je správně ujetý a daří se mu vás rozesmát či aspoň pousmát. Vypečený příběh, ulítlé scénky i absurdní humor. To je v pěkně (skoro) fungujícím filmu. Naanimované skvěle, hudba pěkná. Jen nějaký ten lépe zapamatovatelný moment mi schází. Nesprávné kalhoty od stejné dvojice se mi zamlouvali více. (68 procent) ()

• Výroba tohoto prvního celovečerního filmu Wallace a Gromita trvala pět let, přičemž denně vyrobili tři sekundy filmu. (imro)
  • Sýr Stinky Bishop, který se objeví ve filmu, skutečně existuje a vyrábí ho jen jedna firma na světě, ročně produkuje sotva 22 tun tohoto výrobku. Ještě před uvedením filmu do kin se objednávky na sýr zvýšily o 500 %, ale firma pro uchování jedinečnosti vyrábí nadále tradiční množství. (imro)
  • Číselný kód chránící Gromitův meloun se shoduje s rodným číslem babičky Nicka Parka. (dvd-L)

Aardman to rozjíždí

Aardman to rozjíždí