Nespoutaný Django

• USA Django Unchained (více)
USA, 2012, 165 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, David Steen (více)

Píše se rok 1858 a v Americe právě probíhá občanská válka. Texasem vedou bratři Ace a Dicky Speckovi pěšky skupinu spoutaných černých otroků a mezi nimi je i hlavní hrdina otrok Django. Ten má šanci získat díky nájemnému lovci lidí dr. Schultzovi svobodu, pokud se mu povede dopadnout vraždící bratry Brittlovi. Djangovi se tak zároveň naskytne příležitost najít ženu, kterou musel před lety nedobrovolně opustit. Ani jeden z hlavních hrdinů však netuší, jak blízko jsou nejnebezpečnějšímu dobrodružství svého života... (TV Nova)

Diskuze

Abes (hodnocení, recenze)

Mr.Apache

To ses ujal pozice moderátora, který lišácky klade otázky na které zná odpověď? :) Nebo existuje fakt, který mi uniká a který zřejmě profláklou causu trademark vylučuje? Vyveď mě z omylu.

na příspěvěk reagoval Mr.Apache

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

Abes

S tím trademarkem jsem to čekal. Je to populární odpověď. Problém je, že to není pravda.

na příspěvěk reagoval Abes

Abes (hodnocení, recenze)

Mr.Apache

Bezprdele bych to označil, že to Tarantinův trademark. Stříkalo to v Kill bill, stříkalo to v Pulpu, taky v Basterdech. Můžeme namítat že v Gaunerech si to pohlídal expert, který krev dávkoval úměrně reálu ale to byl vážný snímek.

na příspěvěk reagoval Mr.Apache

Uživatel Abes smazal svůj příspěvek.

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

Proč, když v tom filmu do některých lidí střelí, vystříkne z nich bazén krve? Děkuji za odpověď.

na příspěvěk reagoval pan Hnědý

CheGuevara , niethustra

Che: K poslednímu bodu snad jenom tolik, že rozporuješ (na jednu stranu otevírá k diskuzi tabuizovaná témata, na druhou si neuvědomuje společenské souvislosti) a překrucuješ (k pojetí násilí v Django Unchained se vyjádřil, otázku dopadu filmového násilí na společnost zodpovídal za celou svou kariéru nespočetněkrát a Tarantinův názor se nezměnil - takže ano, jde o celých 20 let, ne, není překvapený). Nějak nevidím protiargument, proč si Tarantino názor neobhájil (odlišné pojetí násilných scén v Djangovi, titulní postava má být pro afroamerické publikum empowering, film je fikce, fikční násilí nevyvolává to reálné).

Nie: Tarantino se při otázce, která se týkala vztahu reálného a fiktivního násilí, kroutil z toho důvodu, že na ni odpovídal dvacet let (!). Pokud jsi dvě dekády nucen odpovídat na tu stejnou dementní věc ohledně zodpovědnosti filmového násilí za to skutečné, chceš tomu jednou pro vždy udělat přítrž. Zvlášť když je to něco, co bylo vyvráceno v nesčetném množství studií, které jasně dokázaly, že fikční násilí nevyvolává to skutečné, již psychicky labilní jedinec se jím může leda inspirovat (a ten si jako vzor může vzít cokoliv, nejenom film, videohru či hudbu - třeba jogurt jako živou kulturu).

Jaké že otázky zodpovídá stále dokola s úsměvem na rtu? Pouze spekulace, nic jiného. To "čertění" může mít víc faktorů, mně přijde pochopitelné vzhledem k tomu, že je s tím otravován dvacet let a že jde o něco tak vypatlaného, jako je v aktuálním případě souvislost mezi střelbou ve škole a Django Unchained (kvůli čemuž se pokrytecky ruší premiéra).

na příspěvěk reagoval niethustra, niethustra, CheGuevara

Firebug

Firebug (hodnocení, recenze)

Pokazde udela-li QT nejaky novy film, tak je novinari primo ci neprimo "napadan", ze jeho filmy muzou za nasili v realnem zivote. Coz je nazor tak strasne absurdni, ze me samotneho vytaci, jak se o tom muze vyspela moderni spolecnost stale bavit a myslet to vazne. QT to musi srat neskutecne a vubec se mu nedivim, ze poslal novinare do prdele, zvlaste kdyz se k tomu uz nescetnekrat vyjadroval. Mohl ho sice vyfuckovat nejakou decentnejsi cestou, ale treba mel za sebou hodne dlouhej den :-) A to ze se snazi prodat svuj produkt - no jak se jenom opavazuje! :-)) Takze to interview muj nazor na Quentina vubec nezmenil...

niethustra

niethustra (hodnocení, recenze)

Bluntman

Jo, to je fakt obstojná obhajoba. Přijde mi ale, že moderátor nenarazil ani tak se snahou přinutit Tarantina, aby obhájil násilí ve svých filmech, ale aby se pokusil reflektovat na vztah mezi fiktivním a reálným násilím (nechápu, proč zrovna při téhle otázce se Q tak kroutil). A konečně mít za pochopitelný fakt, že Tarantino už dvacet let odpovídá na touž otázku ohledně násilí, a proto se oprávněně čertí, je docela pitomost vzhledem k tomu, že se vsadím, že jiné dvacet let opakované otázky zodpovídá s úsměvem na rtu.

CheGuevara (hodnocení, recenze)

Bluntman

Ha! Nikoliv vycházím pouze z toho rozhovoru. A vlastně se míjíme i v tom, kdy ty mé poznámky bereš jako útoky na Tarantina. Každopádně.

A) Tarantino si je své komerční úlohy dost dobře vědom a je rád, když může podpořit svůj kasaštyk. Je tedy dobrým obchodníkem.

B) Jsem rád, že provokuje a otevírá nová témata. Naopak to byla skvělá a trefná argumentace. Za to palec nahoru.

C) Ne, nedokáže. Jednou jsem tvůrce a musím být schopen si své dílo obhájit. A pokud nevidím za roh a nedokáži si uvědomit hlubší a celospolečenské souvislosti, tak dělám jen věci co mě živí, a baví, ale myšlenkový přesah přece jen postrádají. A je jedno, že to byla píár akce, to se musím na všechno připravovat? A ne tady nejde o jeho dvacetiletou karieru, ale o jeho nejnovější film, který je krvavý a násilný až až. A on je pak překvapený, že se ho na to někdo zeptá? Panejo, to je ale překvapení.  PS: Na porušení konvencí kašlu, Tarantino je porušuje pořád. :)

Tož tak.

CheGuevara

Promiň, ale přijde mi, že si jenom potvrzuješ názor, který jsi měl utvořený předem. Z rozhovoru jasně vyplývá, že jde o ten typ PR akce, kde jsou v různých místnostech tvůrci a herci a novináři z celého světa mají omezenou dobu na vyzpovídání každého. Tyhle akce jsou čistě marketingovou záležitostí, čili ten novinář porušil určitou konvenci a Tarantino má pravdu, že v tomto případě jde o promo filmu. O provokování společnosti není řeč, mluví o vyvolání diskuze o tématech, o kterých se nemluví (např. otroctví ve Spojených státech, genocida s tím spojená). A za poslední, násilí si obhájil dost obstojně (jde o žánrový fikční film, kam násilí patří; hlavní hrdina se mstí utlačovatelům, což je velmi "empowering"; v Django Unchained jsou dva typy násilí, jedno reálné, provádéné na otrocích, druhé stylizované, při scénách pomsty). Svůj přístup obhajoval dvacet let a mám pochopení pro to, když ho to přestane bavit a "umlčí" nékoho, kdo idiotsky implikuje, že snímek Django Unchained je zodpovědný za násilí ve společnosti. Pravda, na idiocii Spika Lee "neviděl jsem, ale odsuzuji" to nemá, ale zas tak daleko to od ní není.

na příspěvěk reagoval CheGuevara, niethustra

CheGuevara (hodnocení, recenze)

Bluntman

Za A) jeho neustále opakování mantry, že je tu od toho, aby prodával svůj film a tak nemusí na žádné nepříjemné otázky odpovídat. Za B) že rád svými filmy provokuje společnost. A za C) že si nedokáže obhájit svou posedlost násilím. A taky to ukazuje rozdíl mezi americkou a britskou žurnalistikou, kdy to nejsou jen plané pýár kecy.

CheGuevara

A kým teda je? Člověkem, který vypění, když je dvacet let nesmyslně obviňován z toho, že jeho filmy způsobují násilí? Chtěl tomu udělat přítrž, takže jeho reakci zcela chápu. Jinak rozhovory, které se dotýkají témat kulturního průmyslu, jsou na všech DVD/B-R edicích s Tarantinovými filmy - a tam nemají promo úlohu.

na příspěvěk reagoval CheGuevara

patrik221

patrik221 (hodnocení, recenze)

Nestojím o žiadny spoiler ale objavil sa aj v Djangovi Quentinov klasický foot fetish záber? :D

na příspěvěk reagoval whack

pan Hnědý

pan Hnědý (hodnocení, recenze)

Waltz si to opravdu zaslouží tolik ocenění. Je opravdu výborný. A děkuju Quentinovi, který ho "vytáhl" na vrchol, ikdyž obrovská zásluha je samozdřejmě Waltzovo herectví.

Herec, který se mi dostal do top10 už po 2 filmech (to se mi nestává často) a očekávám sním další filmy :)

na příspěvěk reagoval karlik4801

sankacoffee

sankacoffee (hodnocení, recenze)

Bluntman

Aby se někteří nepoto...100x lepší krátký odkaz rozšiřující informace o filmu, který můžu snadno ignorovat, než opakující se rádoby chytré romány vo ničem.

Tom_Lachtan

Tom_Lachtan (hodnocení, recenze)

Bluntman

a proč by měli? Třeba u komiksáren, nebo některejch scifi & Fantasy jsou s novinkou kolikrát dřív, než si toho někdo všimne na zahraničních stránkách

alyne

Ok, pravda, tam mi vadil spam NaFilmu. Stojím si ale za tím, že je mnohem horší spam, než jeho kritika, protože existuje něco jako příčina a následek. A nejotravnější mi přijde psát, jak je otravné kritizování spamu, protože to není vůbec produktivní. Každopádně howgh, je to OT a spamerům to snad brzy zarazí.

na příspěvěk reagoval Tom_Lachtan

alyne

U The Perks byla diskuze o (ne)kvalitách filmu, potažmo českém názvu, vše k tématu. Jak to souvisí s kritikou spamu (od lidí z NaFilmu, FandimeFilmu a Gorilly) v diskuzi zde? Asi je třeba být otravný upozorňováním na něco, co otravné je. Hlavně že Tvůj názor je přínosný...

na příspěvěk reagoval alyne

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

10.05.2022

Tarantino potřebuje hit

Tarantino potřebuje hit

30.07.2019

Devátý snímek režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu započal svoji americkou jízdu za dolary. Za úvodní víkend z toho bylo 40,4 miliónů dolarů, Tarantinův rekord, film ale bude potřebovat… (více)

Tarantino znovu ulovil DiCapria

Tarantino znovu ulovil DiCapria

13.01.2018

Devátý film Quentina Tarantina nás zavede do roku 1969. Květinové hnutí bude pomalu končit, Amerikou otřese řádění Mansonova gangu, při němž zahyne herečka Sharon Tate, a jeden stárnoucí televizní… (více)

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake