Amadeus

• USA Amadeus (více)
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternativní 173 min)

Režie:

Miloš Forman

Scénář:

Peter Shaffer (divadelní hra), Peter Shaffer (původní scénář)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepůvodní), Antonio Salieri (nepůvodní)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (více)

Strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Jeden z nejlepších filmů historie, oceněný osmi Oscary, mj. i za kostýmy Theodora Pištěka. Český režisér Miloš Forman našel během svého amerického působení osobní téma v zápase výjimečného jedince s představiteli politické i jiné moci. Ideální látku objevil v divadelní hře Petera Shaffera Amadeus, která se od svého uvedení v roce 1981 stala hitem světových scén. Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v ní stane obětí vražedných intrik svého kolegy, dvorního skladatele Antonia Salieriho, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. Právě Salieri je – navzdory titulu – hlavním hrdinou divadelního i filmového příběhu. Skladatel, posedlý touhou po uznání a slávě, kvůli splnění svých snů uzavře smlouvu s Bohem. Ten však zbožnému komponistovi nadělí jen průměrné hudební nadání. Geniálními schopnostmi naopak obdaří samolibého, nevycválaného a nafoukaného hejska jménem Mozart. Salieri se chce Bohu za tuto zradu pomstít tím, že jeho miláčka zprovodí ze světa... Miloš Forman natočil podle Shafferova scénáře naprosto výjimečné filmové dílo, jež ve své době zaznamenalo neočekávaný divácký úspěch a způsobilo dokonce „mozartománii". Ve skvěle vystavěných dramatických scénách totiž Forman brilantním způsobem využil právě roli hudby. Amadeus získal mimo řady jiných prestižních ocenění také osm Oscarů: jako nejlepší film, dále za režii, za mužský herecký výkon v hlavní roli (F. Murray Abraham), za scénář podle předlohy, výpravu, kostýmy (T. Pištěk), masky a zvuk. Neproměněná zůstala druhá nominace za hlavní mužskou roli (Tom Hulce), za kameru (Miroslav Ondříček) a za střih. (Česká televize)

wosho

Opravdový filmový klenot. Nejlepší film Miloše Formana a jeden z nekrásnějších filmů všech dob!!!! Amadeus nemá žádnou chybičku, je prostě dokonalý. Je jako drahý kámen-krása v čisté podobě. ()

Revolver

Skvěle natočený životopisný film tohoto (pravděpodobně) největšího hudebního skladatele . Pěkná výprava , kostými , kamera , excelentní výkon F. Murraye Abrahama v roli Salieriho a brilantní režie. Amadeus opět potvrzuje Formanovi kvality. ()

TheDude

Asi by to byl jednoznačný plný počet, kdyby to do mě v jednom kuse nehustila v dětství fanatická kantorka hudební výchovy... ()

zbysik

Tak konecne je to tady. Jeden z nejslavnejsich filmu pana Formana jiz prosel i mym pozorovacim smyslem. Jsem spokojen. Ani nevite, jak jsem rad, ze to s cistym svedomim mohu tvrdit a stvrdit mym hodnocenim jeho silnou pozici zde na CSFD. To, cim vas film dostane, tkvi ve formanove dobre hre s divakem, v ktere se mu s lehkosti dari v divakovi vzbudit pocit spoluucasti na tom celem cirkusu, pred vasima ocima rozprostirajicim se. Vubec vam nebude lhostejny osud hlavnich postav samozrejme v cele s Mozartem a prave v tom mozna spatruji duvod vetsinove popularity Amadea. Pri zaverecnych titulkach jsem se opravdu myslenkove dostal k zamysleni nad nedustojnym koncem tohoto genia. Sice si za to castecne asi opravdu mohl sam, kdy si svou prostorekosti, az prilisno jesitnosti za svuj relativne kratky zivot proti sobe poslal snad kazdeho, kdo mu jenom vstoupil pred oci, ale zase na druhou stranu byl osud asi az prilis casto otocen proti Wofgangovi zady. Skoda. Jenom predstava, co by jeste vsechno dokazal pri delsim zivote zkomponovat, je docela z klidu vyvadejici. Film ve vas zanecha silny odkaz v podobe nove nalezeneho kouzla klasicke hudby, coz je mozna maximum, co se tomuto filmu mohlo podarit dokazat. Slusi se samozrejme dodat, ze film je vlastne postaven na romanticke legende souboje dvou soku Mozarta a Salieriho. Ve skutecnosti byl jejich vztah pry zcela korektni a vzajemne se respektovali. ()

Saboter

Hudební sluch a vážná hudba mi nikdy moc neříkali, vlastně možná vůbec nic. Tady nelze než dát obrovskou poklonu Miloši Formanovi, protože to je PAN REŽISÉR. Film byl parádní a krásná hudba, která ho prostupovala každou chvíli mě nadchla. To vystínění tehdejší Mozartovi situace mě opravdu dostalo, jestli jsem měl někdy někoho rád z vážný hudby tak to byl právě Mozart. ()

Pretender

''I heard the music of true forgiveness filling the theater, conferring on all who sat there, perfect absolution. God was singing through this little man to all the world, unstoppable, making my defeat more bitter with every passing bar.'' ()

Hanys_

Strhující souboj průměrnosti s genialitou a zároveň můj nejoblíbenější Forman. Scéna, kdy Mozart Salierimu diktuje Requiem, patří k tomu nejsilnějšímu, co jsem ve filmu kdy viděl. ()

Reckon

Velkolepé, grandiózní. Hlavně využití klasické hudby je opravdu chytré. Bohužel na konci jsem necítil ten 5 hvězdičkový pocit, který by měl asi nastat. Snad to další projekce spraví. Další projekce to opravdu spravila. Už jsem to pochopil, to není film, to je báseň. Fantasticky zhudebněná báseň. (9/10) ()

pedro33

Uzasna rezia a skveli herci, hlavne F.M.Abraham ako Salieri, jeden z naj filmov ake kedy vznikli...a samozrejme nadherna Mozartova hudba - dokonalost sama... ()

Paity

Po Přeletu nad kukačím hnízdem je tohle dle mého druhý nejlepší počin Miloše Formana. Film je velice hutný a těžký pro obyčejného diváka. Přesto by se na něj měl podívat každý milovník hudby a filmů. ()

Shakeus

Jsem veliký příznivce pana Miloše Formana a Amadeus je jedním z těch důvodů, proč tomu tak je. O filmu by se dalo napsat asi hodně, ale nebylo by to nic, co už někdo nenapsal někde jinde. Je to úžasná legenda. Za sebe jen dodám, že je dobré vidět nesestřihanou verzi filmu, minimálně jedna scéna je zde hodně podstatná. Moje oblíbená pasáž je představení Dona Giovanniho. ()

Scevola

Strhujuci zazitok. Ani chvilku som sa nenudil behom 180 minut! Krasne natocene, takze to zaujme aj cloveka, ktory klasicku hudbu ani operu nemusi. 9/10 ()

Pelargius

Naprosto úžasný film o jednom z nejvýznamnějších skladatelů všech dob, ještě zajímavější o to, že byl natáčen za totality za nepřetržitým dozorem STB. Krásné kostýmy, krásná Praha, skvělé výkony představitelů Mozarta, Salieriho a císařpána Josefa II. Kdybych mohl, tak dám těch hvězd 6, až tak moc se mi to líbilo! ()

Mathew55

Leč mám rád filmy, u kterých se něco dozvím (samozřejmě ne celý příběh je pravdivý-je to spíše takový mýtus), klasickou hudbu a Miloše Formana, do pěti hvězd tomu něco chybí. Možná, až to uvidím napodruhé, změním názor. ()

bloodline

Hudobný prelet nad kukučím hniezdom o Michaelovi Jacksonovi svojej doby. Forman je macher. Jeho pitvanie v psychológii postáv môže poslúžiť na nejednu dizertačku. Tam, kde dochádzajú slová, necháva prehovoriť molové a durové stupnice, ktoré odzrkadľujú stelesnenie doby. Jej božská majestátnosť musí vibrovať v srdci každého hudobného neznajboha. Kašľať na to, že Amadeus nekráča s faktografiou po jednej ceste, to prináleží dokumentu. Amadea treba chápať ako oslavnú spoveď nôt v ebenovej filmovej škatuľke, ktorá s prehľadom rozoberie akýkoľvek muzikál na súčiastky. No a zvyšok je história... ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018