Amadeus

• USA Amadeus (více)
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternativní 173 min)

Režie:

Miloš Forman

Scénář:

Peter Shaffer (divadelní hra), Peter Shaffer (původní scénář)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepůvodní), Antonio Salieri (nepůvodní)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (více)

Strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Jeden z nejlepších filmů historie, oceněný osmi Oscary, mj. i za kostýmy Theodora Pištěka. Český režisér Miloš Forman našel během svého amerického působení osobní téma v zápase výjimečného jedince s představiteli politické i jiné moci. Ideální látku objevil v divadelní hře Petera Shaffera Amadeus, která se od svého uvedení v roce 1981 stala hitem světových scén. Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v ní stane obětí vražedných intrik svého kolegy, dvorního skladatele Antonia Salieriho, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. Právě Salieri je – navzdory titulu – hlavním hrdinou divadelního i filmového příběhu. Skladatel, posedlý touhou po uznání a slávě, kvůli splnění svých snů uzavře smlouvu s Bohem. Ten však zbožnému komponistovi nadělí jen průměrné hudební nadání. Geniálními schopnostmi naopak obdaří samolibého, nevycválaného a nafoukaného hejska jménem Mozart. Salieri se chce Bohu za tuto zradu pomstít tím, že jeho miláčka zprovodí ze světa... Miloš Forman natočil podle Shafferova scénáře naprosto výjimečné filmové dílo, jež ve své době zaznamenalo neočekávaný divácký úspěch a způsobilo dokonce „mozartománii". Ve skvěle vystavěných dramatických scénách totiž Forman brilantním způsobem využil právě roli hudby. Amadeus získal mimo řady jiných prestižních ocenění také osm Oscarů: jako nejlepší film, dále za režii, za mužský herecký výkon v hlavní roli (F. Murray Abraham), za scénář podle předlohy, výpravu, kostýmy (T. Pištěk), masky a zvuk. Neproměněná zůstala druhá nominace za hlavní mužskou roli (Tom Hulce), za kameru (Miroslav Ondříček) a za střih. (Česká televize)

M__

„On vlastně vůbec neměl hudební sluch. Ale to bylo jedno. Zbožňoval mou hudbu“ Člověk si vlastně ani neuvědomuje, že u toho seděl tři hodiny, není tam totiž jediná nudná pasáž a všechno má svůj smysl. Forman je, a vždycky bude jeden z nejlepších režisérů vůbec, ne jen své doby. Ale co shledávám na celém filmu úplně nejlepším, je způsob, jakým je divákovi naservírovaná hudba, při pohledu do partitur, celé to pak vygraduje ve scéně, kdy Mozart diktuje Requiem Salierimu. Geniální, nic jiného se k tomu nedá napsat. Smůla jen, že Salieri byl ve špatnou chvíli na správném místě a Mozart zase ve správnou chvíli na špatném místě. 100 % ()

Monggol

Aj keď to trvalo tri hodiny, nebolo tam nudného miesta, to oceňujem. Ovšem, fascinovalo ma zobrazenie toho fanatického zanietenia pre hudbu, tak nenávistného u Salieriho, ako nadšeného u Mozarta. Za tú historickú fikciu je to o hviezdu menej. ()

alsha

Výborná pomůcka pro popularizační vyučovací metody dějepisu a hudební výchovy na střední škole - Studenti tak tohle byl Mozart ()

Bo

Úžasná a dychvyrážajúca pocta umeniu a šialenstvu. Zakaždým ho sledujem bez pohnutia a zakaždým neverím, že niečo také nádherné bolo vôbec natočené. ()

tony_2

Vynikajuci rezijny pocin Milosa Formana.Tom Hulce v ulohe Wolfganga sa mi svojim prejavom tak zaryl do pamate,ze odteraz stale ked pocujem meno Mozart vybavi sa mi prave on. Dalsie plus pre tento film je nadherna vyprava a kostymy. Videl som obe verzie filmu a obe boli skvele ale ja osobne by som skor odporucil predlzenu verziu. A odporucam si tento film pozriet vkine. Pretoze je jedno na akej velkej obrazovke to budete pozerat aj tak sa to nevyrovna zazitku z kina. Mozem len a len odporucit. ()

Lokran

nezapomenutelné. film s geiální výpravou, hereckými výkony a samosebou mozartovou hudbou. tato fikce je natolik působivá, že až svádí k tomu pomyslet si, co když to bylo nějak takhle:) forman je třída. 95% ()

xylofonka

Miloš Forman v nejlepší formě. Jak mohl tohle všechno zahodit pro obyčejně pohádkového Valmonta, když stejně určitě věděl a stále dobře ví, že Nebezpečné známosti se překonat nedají? ()

Marecko

Nejlepší biografický snímek, který jsem kdy v životě viděl (možná dohromandy s Walk the line) a herecký výkon Antonia Salieriho v podání F. M. Abrahama naprosto skvostný. Nemůžu jinak než 5* ()

Tamdydam

Jen pro informaci: Ti, co hodnotí Amadea s českým dabingem, hodnotí úplně jiný film. A to podstatně horší. Amadeus vůbec neměl být dabován. Těžko nahradit "pošukovský" hlasový projev Toma Hulce tak, aby jste z výstřední hlavní postavy neudělali úplného pitomce. Tak jak se to dabingu povedlo. Jo a zárověň nedoporučují film brát jako žovotopisný dokument. Tohle všechno vemte na vědomí a užijete si výborný film ()

PaRi

Člověka mimoděk bere hrdost, že tenhle skvělý režisér je Čech. A to ho komouši vyštvali do emigrace. Osobně si myslím, že o Mozartovi už nikdy nikdo nemůže natočit poutavější film. Forman měl vždy nos na téma a na lidi. Věděl i koho přizvat jako scénáristu. ()

Tomket

Většina komentářů, které jsem zde přečetl jsou sračky a nebo pořád dokola opakující se jedno a totéž. I já souhlasim s výbornými hereckými obsazeními, precizní hudbou, kamerou atd... To všechno si samozřejmě zasluhuje uznání a nikterak to nesnižuji. Mě se především na Amadeovi, jako na filmu takovém, líbí jiné věci. Miloš Forman, člověk tvrdohlavý, co si stojí za svým, prosadil, že film se bude točit v Praze a tak se i stalo. Vždyť Praha, to je světový architektonický pojem a Forman moc dobře vědel, co dělá. To dodalo filmu vynikající prostředí a kulisu. Důležité je, si připomenout rok natáčení a jaké rizika to přinášelo. K Theodoru Pištěkovi - troufám si říct, že nikdo doposud nepřekonal kvalitně a realisticky do deailu propracované kostýmy. Přesné repliky oblečení, masky, paruky - jeho styl prostě nemá chybu a posouvá to film ještě blíž k dané době. Co mě nejvíc dostalo, je SÍLA příběhu. Jen jeden úsek za všechny: Průměrný skladatel Salieri, starý unavený člověk posetý vráskami na obličeji,plně uvědomující si svojí existenci na tomto světě, projíždí na invalidním vozíčku blázincem, říkajíce ležícím, sedícím, i do stropu koukajícím bláznům: "Průměrnosti, ať jsi kdekoliv, dávám ti rozhřešení. Zprošťuji Vás všechny viny....." V pozadí se mu vybavuje smích geniálniho Mozarta. ()

merlik

Dokonalé stejně jako Mozartova hudba. Herecký výkon F. Murraye Abrahama výstižně vykresluje proměnu lásky a bezmezného obdivu ke geniálnímu skladateli v nenávist a intriky. Krásný obraz středu průměrnosti a výjimečnosti. Jediná výtka, ten hýkavý smích Toma Hulce v roli Mozarta snad nemusel být. Kostýmy, výprava, trefné používání hudebních motivů, režie, scénář, kamera, všechno za jedničku s pěti hvězdičkami. ()

Arequipa

Genialita, žárlivost a intriky, výborní oba hlavní představitelé - Salieriho démoničnost, Mozartovo bohémství (ten smích!). Závěr je fantastický. Kvality tohoto díla jsou jasné a zřejmé. Přesto mi u většiny Formanových filmů něco nedefinovatelného chybí. Něco, pro co asi nebude nikdy patřit mezi mé nejoblíbenější režiséry. 9/10 ()

louski

Další skvostní dílo od pana Formana. Perfektní film což podtrhují herecké výkony všech postav. Vážnou hudbu jsem nikdy neposlouchal ale po celou dobu jsem si přál at hraje stále dokola a mohl se sní rozplívat. ()

MRPitivier

Miloš Forman pojal toto dílo velkolepě! Výborné herecké obsazení, silný příběh s intriky, žárlivostí, ješitností, bály, báječnou muzikou velkolepého Mozarta. Géniovo dílo o hudebním géniovi! 8 Oskarů je toho důkazem! ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018