Amadeus

• USA Amadeus (více)
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternativní 173 min)

Režie:

Miloš Forman

Scénář:

Peter Shaffer (divadelní hra), Peter Shaffer (původní scénář)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepůvodní), Antonio Salieri (nepůvodní)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (více)

Strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Jeden z nejlepších filmů historie, oceněný osmi Oscary, mj. i za kostýmy Theodora Pištěka. Český režisér Miloš Forman našel během svého amerického působení osobní téma v zápase výjimečného jedince s představiteli politické i jiné moci. Ideální látku objevil v divadelní hře Petera Shaffera Amadeus, která se od svého uvedení v roce 1981 stala hitem světových scén. Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v ní stane obětí vražedných intrik svého kolegy, dvorního skladatele Antonia Salieriho, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. Právě Salieri je – navzdory titulu – hlavním hrdinou divadelního i filmového příběhu. Skladatel, posedlý touhou po uznání a slávě, kvůli splnění svých snů uzavře smlouvu s Bohem. Ten však zbožnému komponistovi nadělí jen průměrné hudební nadání. Geniálními schopnostmi naopak obdaří samolibého, nevycválaného a nafoukaného hejska jménem Mozart. Salieri se chce Bohu za tuto zradu pomstít tím, že jeho miláčka zprovodí ze světa... Miloš Forman natočil podle Shafferova scénáře naprosto výjimečné filmové dílo, jež ve své době zaznamenalo neočekávaný divácký úspěch a způsobilo dokonce „mozartománii". Ve skvěle vystavěných dramatických scénách totiž Forman brilantním způsobem využil právě roli hudby. Amadeus získal mimo řady jiných prestižních ocenění také osm Oscarů: jako nejlepší film, dále za režii, za mužský herecký výkon v hlavní roli (F. Murray Abraham), za scénář podle předlohy, výpravu, kostýmy (T. Pištěk), masky a zvuk. Neproměněná zůstala druhá nominace za hlavní mužskou roli (Tom Hulce), za kameru (Miroslav Ondříček) a za střih. (Česká televize)

denulik

"Priemernosť. Všade samá priemernosť. Odpúšťam vám." Vizuálne dokonalý, milo excentrický, okúzľujúco originálny pohľad na rozporuplného hudobného génia s nákazlivým smiechom. ()

Rodin

Nemá cenu si nic nalhávat, ten film je famózní. Včera jsem byl na Vinohradech na divadelním nastudování a pořád je to famózní. 10% rezervu ale má, za to ovšem nemůže Forman, ale sir Shaffer. Protože mu vůbec nepřekážela historická skutečnost, ve které byl Salieri největším Mozartovým pomocníkem a také jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů přelomu 18. a 19. století, jehož život a dílo ve srovnání s Mozartovými rozhodně není srážkou génia a průměrnosti. Takže já měl vlastně už kdysi v kině problém si příběh užít beze zbytku a nedaří se mně to dodnes. 90% ()

topi80

Za špinění jména Antonia Salieriho by tvůrci zasloužili pár facek, protože marně budete divákům historického velkofilmu vysvětlovat, že v tom filmu nebylo pravdou absolutně vůbec nic. Tvůrce divadelní hry pochopitelně nemohl tušit, že se jeho hříčka stane námětem velkofilmu, podle kterého si asi bude každý Salieriho pamatovat. Oprostíme-li se od této nespravedlnosti, po všech ostatních stránkách jde o úchvatnou kostýmní podívanou a skvěle propracovaným střetem dvou odlišných osobností. Mírnou slabinu vidím v příběhu, který místy trochu pokulhává, jindy jde zase moc přehnaně (až křečovitě) na efekt. Kouzlo Mozartovy doby a jedinečnost jeho hudby a atmosféru očekávání něčeho velkého ale dokázal s nemenší působivostí kouzelně zachytit i díl českého seriálu F.L. Věk. ()

TaNya_

Nijak moc nefandím životopisným filmům, takže ani z Amadea sem moc nadšená nebyla. Forman si určitě všechnu tu chválu zaslouží, ale na mě to bylo moc zdlouhavý a ke konci už sem se trochu nudila. ()

Belsazar odpad!

Po opakovaném pokusu o pochopení tohoto filmu jsem zjistil, že čím více se ho snažím pochopit, tím více mě uráží. Pane Formane, co vy vlastně o W. A. Mozartovi víte? ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Nepůjdu s davem = protože Forman, ale byla to blbost. Takový velikán a ono se 3 hodiny řeší poslední, nijak zajímavý, rok života. ()

1mArc0

Po filmárčine niet čo povedať, môžem napísať že sa Forman vyrovnal v tomto filme Mozartovej genialite. Je tu otázka ? Skutočne bol takýto Mozart ? Môžme napísať, že nie ! Takým skutočným Mozartom bol v Io, Don Giovanni z roku 2009, potom publikácia Piero Melograni Mozart, kde sa človek skutočne zistí, kto to bol. Nebolo to večné decko. /95 %/ ()

Knor

Stvořitel nesmrtelný hudby Mozart byl geniální hovado a na svou genialitu také dojel. Náš velikán Miloš Forman si vzal do parády zpracování jeho příběhu a stvořil opravdu velkolepý film. Z filmařského hlediska tady asi není co vytknout, mě ale nechává tento příběh chladným a ačkoliv jsem se nenudil, nevytvořil jsem si tu žádný vztah k nikomu. Každopádně je to další film, za který můžeme být na Formana hrdí. ()

Shitonit

Jako film, samozřejmě jedná o klenot. Víc než Amadeus, mě bavil sviňák Salieri, páč takovýho hajzla aby člověk pohledal :-) Jednoznačně super film. ()

Aragorn

Opravdu skvělý film. Žádná z hlavních postav není dokonalá - Salierri závidí Mozartovi a je naštvaný na Boha, Mozart si myslí, že je největším skladatelem všech dob a Mozartova žena prahne po penězích. Film provází nádherná hudba. Hlavně ve scéně na konci filmu, kdy Mozart a Salierri píšou noty - hudba je do této scény skvěle zasazena. Amadeus je opravdu skvělý film. Zatím nejlepší Formanův film, který jsem viděl ()

IvonaK

Vydržela jsem nepřetržitě celé tři hodiny. Hudba, kostýmy, filmová kvalita a příběh = všechno bylo ohromující. Milošovi Formanovi se to opravdu povedlo. Smekám. A nějáký film Z mého života se může jít schovat.👌🏻 Kdyby tam dali vsuvku jaký byl Bedřich Smetana proutník co se nakazil, hned by to bylo lepší. Ale to né, komunisté ho museli přibarvit. Kdyby byl proti nim tak ho beztak pošlou do háje. 😂 ()

mac000

A tak jsme , dlouho po premiéře širokoúhlé (35 mm) verze filmu v čs. kinech, v Brně čekali na jedinou zakoupenou (pořízenou) 70 mm kopii, která měla šestikanálovou zvukovou stopu. Praha ji nechtěla pustit, protože v kině Alfa byla pořád vyprodaná. A zub času hlodal a hlodal... až kopii tak rozbili, že nebyla schopná promítání. Takže v Brně nikdy (!) v 70 mm verzi nebyla promítaná. Ale i ta pětatřicítka stála tehdy za to !! ()

Meescha

Vahal jsem, vahal... Videl jsem reziserskou verzi, ktera byla dost natahovana, ale to mi nevadilo, film stale pomalu plyne vpred. Film je to vyborny a ted neco rouhacskeho: trochu precenovany. Forman je mistr, vsechna cest, ale filmu cosi chybi. Tezko to popsat, ale prijde mi, ze se obcas varilo z vody...Jeste jednu vec, vsude se pise, ze jde o stret geniality s prumernosti, i kdyz Salieri prohlasi, ze je buh prumernosti, nesouhlasim. On je velmi nadprumerny a jen jeho az chorobna ctizadostivost byt nejlepsi ho nici. No a obraz genia je presny, ti lide vam vzdy prijdou podivni a zasto je povazujete za hlupaky, ale v hlave je neco, co se snad ani s prumernym lidskym mozkem neda srovnavat... ()

Alfie

Je to dobře natočené,ale já potřebuji někoho s kým bych se mohl sžít.Salieri je skvěle zahraný a ještě sympatičtější než Amadeus,ale to nestačí. ()

imarvin

Nemám rád historická „kostýmová“ dramata… - tak proč jsem z Amadea tak vedle? Neuvěřitelně propracovaný film o životě jednoho z největších hudebních mistrů známé historie. Každá součást filmu je doslova lahůdka. Obraz, zvuk, hudba, herecké výkony, atmosféra. Jsem rád, že občas i film, který se řadí do škatulky mých neoblíbených žánrů, dokáže překvapit a udělat radost. Pravděpodobně jeden z vrcholů Formanovi kariéry. ()

Havala

Filmových megahitů je málo, takových, kde se snoubí brilantní herecký výkon, dlouhá stopáž která nenudí, silný příběh o legendárním umělci je ještě méně. Díky tomuto filmu si zamilujete Mozarta, Operu, Requiem, Vídeň, Salzburg a spoustu dalších věcí!!!!! Pokud nebudete pátrat po realitě, a přijmete film jako životopis, bude vás těšit pocit že jste jakoby byli součástí oné doby kdy Mozart tvořil to nejlepší dílo. V technické hantýrce řečeno Referenční skupina filmů. Až za několik možná desítek let se zrodí legenda, která se zařadí po boku těchto filmových velikánů. Jako soundtrack je možno použít celý Requiem. 95% ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 4 : Režie, Film, Herec - F. Murray Abraham, Scénář. Nominace 2 : Herec - Tom Hulce, Herec vedl. role - Jeffrey Jones ....... Bafta 4 : Kamera, Střih, Masky, Zvuk. Nominace 5 : Herec F. Murray Abraham, Kostýmy, Film, Výprava, Scénář. ()

Marrianna

Nádherně propracovaný film, protkaný úchvatnou hudbou. Šílený Sallieri, trhlý Mozart s jeho jemnou ženou - každá postava tam má své místo. Chichot Mozarta mě z počátku trochu štval a podzěji jsem se na něj těšila. A pohřeb Mozarta? Brečela jsem jako želva - tak velký skladatel a tak hrůzný konec. Tento film nenechá nikým chladného a právě tou bouří citů, které ve mne vyvolává si u mne zasloužil čestné místo v mém osobním Top. ()

MarkHoppus

Málo českých umělců dosáhlo celosvětového uznání, ale žadný český umělec nedosáhl slávy Miloše Formana. Amadeus je pro něj už druhý oscar a film opravdu stojí za zkouknutí. Věřím že se bude líbit i odpůrcům vážné hudby. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018