Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

Diskuze

majo25

majo25 (hodnocení, recenze)

Mr.Apache: Ako vidím, kultúra na ide na csfd riadne dolu :) Však ty z toho raz vyrastieš.

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

majo25: A co třeba takhle: Jsi příliš mladé a blbé hovado, co skuhrá u sukně své mámy, takže jsi piču poznalo život, a tvé bláboly jsou vlastně docela omluvitelné. To jde, ne?

majo25

majo25 (hodnocení, recenze)

Aqualung: Mal by si si odpustit tie urážky. Toto je volná diskusia a svoj názor sem može napísat každý. Hoc je akýkolvek. To, že máš na film iný názor, ti nikto neberie, ale rešpektuj aj ty názor/názory druhých!

palox

palox (hodnocení, recenze)

nuda nuda nuda.. obcas zaujimavy moment, mimo to nuda nuda nuda.. slabe 3*

Crytic

Crytic (hodnocení, recenze)

Dejte normálního člověka do blázince a uděláte z něj blázna... Film má dobrý scénář a herecké výkony jsou naprosto úžásné. Zvlášť, když vezmete v ůvahu, že většina "herců" byli buď opravdoví pacienti psychiatrické léčebny, kde se film natáčel a nebo amatéři pro které byl film debutem (Michael Berryman, Brad Dourif, Christopher Lloyd a Will Sampson). Mladého Dannyho DeVita jem rozpoznal až skoro na samotný závěr filmu. Film byl sice velmi dobrý, ale přesto mám po jeho shlédnutí pocit jako při sledování detektivky - bylo to dobré, ale když už jsem to viděl, nemám potřebu si to v nejbližší době pustit znovu - proto je mé hodnocení dost slabší ve srovnání s ostatními.

Formal

Formal (hodnocení, recenze)

Dobrý film, strašne som sa smial ked boli na tej lodi a pýtal sa ich vy ste kto ? My sme z ústavu pre duševne chorých, to je doktor Martíny :D ....

lepo

lepo (hodnocení, recenze)

Šandík: Práve preto som použil ten výraz - zo " skutočného života", keďže systém vo svete je v takýchto zariadeniach neúprosný a tvrdý. Nikde sa s pacientami nehrajú a realita je oveľa tvrdšia , ako by sme si mysleli.

murthags

murthags (hodnocení, recenze)

Tak jsem dneska dočetl poprvý předlohu od Kessey a jsem velmi nadšen, rozdíl mezi filmem je hodně a nedá se jen tak říct, co je lepší.

morena.jea

morena.jea (hodnocení, recenze)

Mr.Apache: súhlas, hlavne dabing McMurphyho a Ratchedovej by dokázal zrolovať uši

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

Šandík: Jasně. Samozřejmě že to není o psychiatrii. Je to mimo jiné o tom, co se může dít kdekoliv, kde je velká moc nad nějakou skupinou lidí v rukou špatného člověka. Velká sestra nikoho neléčila, nikomu nepomáhala - chtěla jen vládnout. Za každou cenu. Neomezenou moc si udržovala vydíráním kompetentní osoby a když se objevil skutečný léčitel, který lidem pomáhal, neváhala proti němu použít veškeré prostředky své moci, včetně závěrečné popravy.

Aqualung

Aqualung (hodnocení, recenze)

Mr.ApacheTo je to ono! Film a pak kniha.Pánové, tedy i k příspěvku Šandíka, poslouchat, či číst příspěvky, či názory jako tu prezentuje jistý "gojackill", či jak se píše je dílem utrpení, dílem k pláči, dílem k smíchu.Nejde jen o zaplevelení této tribuny pitomci a pitomostmi, ale jde o obecný náhled na zlo.Když se rozhlédnete,tak  tu máme Svaz komunistické mládeže a o neonaáccích nemluvě.Ten sjetý, či přiožralý šašek je úplně v jiném světě.Zbývá otázka, proč zrovna na tomhle místě musel zvrace?.Dej Bůh, aby to bylo jen o tom, co jsem teď řekl...A

Šandík (hodnocení, recenze)

Mr.Apache: Jasně souhlas, asi jsem to blbě vyjádřil. Pokud to ale v tobě rezonovalo na vojně a rezonuje to i kdekoli jinde, tak je to přesně to, co mám na mysli. Ten blázinec má evokovat konformní společnost jako takovou...

Pokud jde o tu psychiatrii, tak se takové věci asi děly, tehle obor si prošel vším možným i nemožným. Navíc pokud by to mělo být "především o psychiatrii" (jako, že po mém soudu není), tak tam jednoduše nelze dát lidem svobodu a nechat je jednat a vyjadřovat se tak "jak to cítí". Jsou jako děti, kterým při výchově bezmeznou svobodu jednoduše taky nelze dát.

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

Šandík: Alegorické jsou v knize možná některé části náčelníkových popisů celé té mašinerie na vyždímání a semletí člověka, ale příběh sám je hodně ze života. Nesvobodnou, konvencemi a pravidly svázanou společnost pociťuje mnoho lidí na vlastní kůži celý život. Tady je to jenom ukázáno na malé ploše. Ale i tak věřím, že podobné příběhy jako je tento se odehrály. Ať už v blázinci nebo nějakém podobném zařízení. Mé vlastní zkušenosti hovoří jasně.

Ti, kteří Přeletu nerozumějí, jsou vlastně šťastní lidé. Já jsem četl ten román poprvé na komunistické vojně (celé dva roky za Husáka) a od té doby se i v jiných prostředích stále přesvědčuju o jeho síle a pravdivosti. Když jsem viděl poprvé film (kino, cca 1990), byl jsem trochu zklamán, ale při dalších zhlédnutích jsem jej už plně docenil. Film a kniha se navzájem výborně doplňují, a dle mého názoru je to jeden z mála případů, kdy nejlepší postup je nejdříve vidět film a pak si přečíst knihu. V tomto pořadí totiž člověk nepřijde o jedno z velkých filmových překvapení. Následná četba knihy mu pak pomůže zaplnit některá méně jasná místa z filmu. Skvělé je také to, že filmové a literární zpracování nabízí tytéž události z trochu jiného úhlu pohledu.

Šandík (hodnocení, recenze)

lepo: S tím "skutečným životem" bych byl hodně opatrný, ten film (knižní předloha též) je totiž v podstatě alegorií na nesvobodnou, konvencemi a pravidly svázanou společnost.

gojackill (hodnocení, recenze)

Aqualung: Zdravim! Nepatřičné to možná je jak ty píšeš, ale člověk se tu setká s ledasčím, že jo. Možná to tu nemá co dělat, ale ten příběh jsem napsal jako reakci na Šandíkův názor, že jsem možná "málo beatník". Uvedu to na pravou míru: Za beatníka bych se neprohlásil. Bylo by to totiž stejně pošetilé jako kdyby příležitostný vypravěč vtipů prohlásil sám sebe za komika. Beatníci jsou mi však velmi blízcí a nedokáži slovy vyjádřit co pro mě tento film znamená (A že jsem se mnohokrát pokoušel!!!).

Četl jsem tvůj komentář k filmu. Hmmm. Představuju si co by ti na ten tvůj koment asi tak řekl MCMurhy  :D :D :D

Posíláš mě za mrakem pitomců do diskuze hmmmm. A tohle je co? Myslím si, že jestli bych měl někde diskutovat tak je to právě tady!

P.S. ,,Chápeš mě i nechápeš." Promiň, ale já mám problém tyto rádobyneurážlivýpolitický výroky rozšifrovat. Prostě nevim no.

Aqualung

Aqualung (hodnocení, recenze)

gojackillČlověče já Tě chápu i nechápu.To, co tady píšeš o svých prožitcích, dej Bůh, aby to byla pravda, patří spíše do pera Jacka Kerouca kdesi Na cestě.Ale tady to sedí asi jako krám Mc Donald na Měsíci.Člověče buď si sjetý nebo zpitý.Zkus to se svými teoriemi, či praxí v diskusi.Tam jsou mraky pitomců, kteří budou minimálně poslouchat a třeba tu, a tam i sekundovat.Hele dneska, tedy v sobotu večer dávají Goyovy přízraky od Formana.Na to se raději nekjoukej, protože bys měla zase zlé, či snad schizofrenní sny.  A

lepo

lepo (hodnocení, recenze)

Krásný príbeh zo skutočného života so zavŕšením ako sa na takýto film patrí v pozadí nádhernej hudby, zimomriavky a slzy na krajíčku . Č o viac si môžete priať. Pair excellance

gojackill (hodnocení, recenze)

To víte, když pijete jako hovado tak začnete být trochu nestálej. Při psaní prvního odstavce jsem měl vypito tak akorát. Ale před psaním druhého jsem si namíchal drink, který si rádi dáváme s kámošema při pravidelných tazích po barech, totiž Pohár opičího krále (na požádání napíšu recept). Druhý odstavec jsem psal namazaný, zdrátovaný a spařený na šrot. Navíc už jsem myslel na tu prsatou žábu, za kterou jsem měl jít na tancovačku do baru U kvílející ústřice. Hráli tam jazz černoši v naleštenejch botách a holky tancovaly jakoby šlo o život. Ta žába se jmenuje Radka a když jsem jí tenkrát ve vlaku na cestě do buhvíkam potkal, vyprávěla mi, že má ráda zumbu a mrkla na mě. Já nejsem městkej, takže jsem to neznal, ale usoudil jsem, že to bude nějaká prasečinka, tak jsem radši držel zobák, abych to nepokazil a jenom jsem dál něco vykládal jakoby se nic nestalo. Já toho moc nevím, ale jedno vím jistě, holkám je vlastně úplně jedno co jim kecáte. Šel jsem teda na tu tancovačku a všechno šlo dobře, šli jsme k ní, dělali jsme to a v tu nejlepší chvíli jsem se jí zeptal jestli by mi neukázala tu zumbu. A ona vyskočila z postele, celičká ožila a začala zumbovat. V jednu chvíli kroutila nahou prdelkou u mého strniště v malých kruzích tak blízko, až to vypadalo jako by si tu svou prdelinku leštila kartáčem. Já jsem se vrtěl blahem a usmíval se od ucha k uchu, pro takové chvíle člověk začne žít. Městský zvyky jsou překrásný.

Šandík (hodnocení, recenze)

gojackill: Souhlas se vším, co jsi napsal. Tím víc ovšem nechápu tvůj úsudek o téhle knize. Smysl pro nadsázku a metafory ti zjevně nechybí, takže jsi možná jen "málo beatnik" ;o) Pokud jde o pana Apače, asi má slušné vychování a ví, že psát někomu do pošty "jsi naprostý idiot", gentleman obvykle nečiní ;o)

gojackill (hodnocení, recenze)

Šandíku ty kluku! Jestli mi radíš, abych nikdy nečetl beletrii tak je to dost blbý. Za sebe říkám čtěte beletrii!I jako mimózní kluk to mohu doporučit, má to své benefity. Benefit je slovo, které zní asi každému dost potrhle. Benefitem čtení je přirozené rozšíření slovní zasoby. Přínosem čtení je rozvinutí vyjadřovacích schopností. A neposledním benefitem je schopnost reagovat v diskuzi. Každý více čtěte i když pak o tom neumíte psát! Hlavněm že si tu krásnou knihu pročtete a vlastně i prožijete! Šandíku ty zrádněj chlape, neraď už nikomu, aby nečetl beletrii, nebo tě postihne izolace!

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009