Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

RockNRoll

Můj nejoblíbenější film. Oscara měli dostat snad všichni blázni. Naprosto dokonalé herecké výkony. S tím baseballem fakt naštvala ale i mě, nejen Nicholsona. ()

welena

Pamatuji si to jako včera, vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Nečetla jsem knihu, vlastně jsem nevěděla o čem Přelet nad kukaččím hnízdem je. Věděla jsem jen, že ho natočil Miloš Forman a v hlavní roli Jack Nicholson. A přesně jako včera si pamatuji všechny pocity, které ve mě film vyvolal: strašnou nenávist, obrovskou lítost a díky bohu i následný pocit smíření. Prožitek to pro mě byl tak intenzivní, že jsem okamžitě celý film převyprávěla přítelkyni a asi hodinu brečela. Když si "přelet" pustím dnes, už nebrečím, ale všechny emoce jsou naprosto stejné jako poprvé....jak já JI nenáviděla a jak jsem nenáviděla JE všechny, když mu přikládali elektrody k hlavě. Naštěstí zůstává stejný i pocit smíření. A pokud dokáže jeden film po celá léta vyvolávat tak silné emoce, je to prostě mistrovské dílo. Jednoduché. ()

radek.896

Občas jsem se zasmál, ale že by to bylo výborné, to tedá říct nemůžu. Obávaná sestra na mě nepůsobila tak přísně, jak je vylíčená v obsahu. Těšil jsem se, ale moc se mi to nelíbilo. ()

Laura.R

Dlouho jsem váhala se na tohle dílo Miloše Formana podívat. Jelikož jsem četla knihu, bála jsem se, že mě filmové zpracování příběhu zklame. Nestalo se tak. Ba právě naopak, film ve mně zanechal obrovský dojem. Vůbec mi nevadil nízký rozpočet, který byl sice na filmu znát, ale jednotlivé herecké výkony mi to dokonale vynahradily. Výběr hlavní mužské a ženské role byl přímo geniální a úžasní herci ve vedlejších rolích (zejména Danny DeVito a Christopher Lloyd) byli pro mě doslova třešnička na dortu. Jedná se o jednoduchý příběh, bez nějakých složitých zápletek který je, ale zároveň velmi emotivní. I když už dopředu tušíte, že se nebude konat happyend, tak ve vás bude po celý film žít naděje. Sestru Ratched z duše nenávidím a naopak do McMurphyho jsem se zamilovala. Už dlouho ve mně žádný film neprobudil tolik emocí jako tento, ještě dva dny po shlédnutí jsem nebyla schopná přemýšlet o ničem jiném. Kdo chce zážitek ať se podívá na tento film. Dávám 100%. ()

StarFsh

Klasika, ktorá má čo povedať ktorejkoľvek generácii, natočená excelentným spôsobom s božskými hereckými výkonmi. Nadčasové, ako albumy od Pink Floyd, hry od Shakespirea, alebo knihy od Tolstoja. ()

Rimmer55

Mno, z tohohle filmu mi bylo jěště dobrejch pár dni na hovno, pak jsem se na to koukl jěště jednou a dojebalo mi to celej měsíc. Extrémně intergalakticky silnej zkurveně sugestivní zážitek z českých praciček co víc chtít. Btw někdy se dokonce orosenej potem vnoci probudim a mám tu kurvu chuť zabít. ()

hyperfucker

před pár dny jsem viděl dokument jak FORMAN říká jedině nicholson...přes to nejede vlak ...tak na něj počkal..a výsledek..je 100% :))))))))))))) hlavně jak jeou na lodi......................libovka ()

MHJ1999L

Myšlenkově a hloubkově jeden z nejlepších a zároveň nejzasloužilejších filmů naší kinematografie. Já totiž opravdu nevím, jestli by byly kvality filmu stejné, kdyby dostal knižní předlohu do rukou někdo jiný, než právě on - Miloš Forman není člověk. Film, který nám nevypráví, ale přímo ukazuje jednu z nejdůležitějších myšlenek světových dějin - tedy pojednává o svobodě, která byla (a časem bude úplně) člověku částečně vzatá, o systému, který vybudovala vyšší společnost, a ve kterém se všichni lidé řídí jako cvičené opice, o ovládání všech lidí a o strachu ze života samotného. Výborní herci, excelentní scénář a perfektní režie. Již v úvodním záběru na hory a celou krajinu, která se v dálce rozprostírala je patrná lidská volnost a myšlenka svobody, kterou pomalou začne z ticha doprovázet depresivní a mrazivá hudba Jacka Nitzsche, který jednou krátkou skladbou dokázal neuvěřitelné. Poté se již ocitáme v prostředí psychiatrické léčebny a zaznívá nám v uších jemný a svým způsobem i tedy nepříjemný hlas vrchní sestry (Louise Fletcher) za doprovodu hudby, která pomalu (a hlasitě) plyne z jejího gramofonu. Od chvíle, kdy Randle Patrick McMurphy (Jack Nicholson) sedí v kanceláři ředitele ústavu (nemocnice) - je mi jasné, že si půjde film odvážně kupředu stejně jako třeba Frajer Luke (1967). Film samotný má vlastně mnoho společného s filmy jako (zde nejúspěšnější) Vykoupení z věznice Shawshank (1994) - akorát nám autor předlohy nedopřává stejně hezký závěr jako Stephen King. Harding (William Redfield) mumlá o podstatě věci, hlavní postava se snaží trochu opepřit chladný a primitivní systém na hřišti s pomocí indiána (a jeho těla), zatímco jen sestra přihlíží z okna (výborné kamerové přiblížení na tváře a jejich rysy, které nám mnohé řeknou), žádost o ztišení hudby u okénka, propadákové hlasování o sledování baseballu (a viditelná radost a hrdost vrchní sestry) - všechny tyto scény jen výborně zapadají do naprosto očividné životní zkušenosti Miloše Formana. Postupně ale stejně všem začíná naskakovat logika a vlastně všichni pacienti dostávají lidský rozum a začíná jim docházet, že něco není v pořádku. Uprostřed filmu řekne McMurphy řediteli: "Nejradši bych jí uškrtil." - z čehož je naprosto patrné, že má už šílený vztek a systém ho opravdu drásá (a nakonec se i setru jistě uškrtit pokusí!). A indiánův úsměv mne vždy uvede do stavu extáze. Je tady třeba další malé pozitivum, když odplují muži na moře, tak se režisér nezdržuje různým prokládáním (například: zbytečný pohled na věc z psychiatrické léčebny) a toho si velmi cením. Tohle je opravdu nadčasový, nezávislý, kontroverzní a naprosto unikátní film. A ten konec? Stejně jako při každém jiném šperku kinematografie buď brečím, buď se raduji, nebo oněmím. V tomto případě jsem se dopustil všeho najednou. Celkově "No comment." ()

lebi

Tak skvělý herec, tak skvělý režisér, tak vděčné a zajímavé prostředí, tak silný příběh. A taková nuda... Škoda, že to má takový neúnosný spád... Pár vtipných momentů tam bylo, ale skoro žádný takový, že by se divákovi vryl do paměti. Celý film se ale určitě do paměti dostane. Jen mě vážně mrzí ta nuda. ()

anezzik

Málokdy se mi stává, že bych hned po skončení filmu začala uvažovat, kdy si ho znovu pustím. Ale přesně to se mi u Přeletu stalo. Nicholson předvedl životní výkon, za nějž si Oskara bezpochyby zasloužil. Stejně tak Forman, který se tímto dílem navždy zapsal do historie filmu. Úžasný film, který probudí vaše emoce nevtíravým, přesto úžasně lidským příběhem. Jednoduše skvělá podívaná. Bez váhání 100% ()

ciapok

všetky postavy boli strojené a predimenzované (áno, viem, že vačšina boli cvoci) , ale tak strašne dobre sa to pozerá....a tak od srdca som sa neviem kedy zasmial ako pri scéne, ked k partii do autobusu prisadne Randlova kamoška, pozrie na nich a otázka: 00:52:51 You all crazy? Ja akosi nemusím hlboké odkazy, že aký má byť človek slobodný a ako všetko, čo mu v tom bráni je zlé a choré a hnilé; tento film taký bol od začiatku do konca, ale taká bola v 70tych rokoch doba zrejme v US, také filmy sa točili a tento je skutočný klenot ()

pekkanik

V tomto filme sa ide na vec o dosť ináč ako v knihe a je to len dobre, divák môže len tušiť, čo sa odohráva za dokonale bezvýraznou tvárou hlavnej sestry a obáva sa vecí, ktoré pozná z knihy - v tomto ma Forman prekvapil, kopec scén vyznelo inak, niektoré v knihe vôbec neboli... Mám tu vôbec písať o výkone Jacka Nicholsona? Načo. ()

JimmyMcNulty

Bez debat jeden z nejlepších filmů historie, ne-li dokonce vůbec nejlepší. Kromě životního výkonu Nicholsona, bezchybné režii Formana, bych rád vyzdvihl i zbytek postav a jejich herců. Díky nim si člověk připadal jak v opravdovém blázinci. Kvůli Formanově zálibě obsazovat do svých filmů neherce jsem chvilkami dokonce musel přemýšlet, jestli jsou to opravdu herci nebo skuteční magoři. 95%. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009