Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (491)

forsberg 

všechny recenze uživatele

Obliba Formanových biografických filmů myslím hodně závisí na tom, jak je vám sympatický jejich hrdina. Já jsem si prostořekého Larryho Flynta zamilovala. Takže zapomeňte na slůvko kontroverzní a vychutnejte si výborný příběh o chlapíkovi který miloval svou práci, svou ženu, rozcapený bobry a měl kurevsky dobrého advokáta. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Film o svérázném bojovníkovi za svobodu slova výborně zapadá do Formanovy filmografie. Režisér dal velkou příležitost Woodymu Harrelsonovi a ten se ji skvěle chopil. Courtney Love je další Formanem výborně obsazená neherečka, která je tu víceméně sama za sebe. Při opakovaných sledováních mě čím dál víc ruší Jan Tříska. Nějak mi připadá jako parodie na profesionálního zabijáka. A tohle asi mělo být myšleno vážně. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

Nemám ráda ani americký způsob života (konkrétně to, co považují za svobodu), nemusím ani Formana a už vůbec ne takové týpky jako je Larry Flynt. Přesto se Formanovi nevyhýbám, asi dva jeho filmy se mi opravdu líbily (poznámka pro méně chápavé uživatele - tenhle to nebyl). Dívala jsem se hodně pozorně a dodívala se až do konce. Nemůžu říct, že by mě někateré aspetky filmu neujaly (chápavější uživatelé to možná správně odhadují na kameru nebo hudbu). Skutečnost je ale jiná. Film má vcelku jednu prostou myšlenku. A sice tu, že svoboda je i pro prase. Hurá, ať žije Amerika! ()

boshke 

všechny recenze uživatele

Slušně rozjetý film, který mne zhruba od půlky kvůli své pošahanosti a zdrogovanosti začal ztrácet, zpátky to vytáhlo až závěrečné finále. Ano, je to podle skutečných událostí, tak co bych chtěl? Může být, třeba Bronson je film také natočený podle skutečných událostí a dle mého nikdy neměl spatřit světlo světa, protože na něco takového se nikdo koukat nechce. Potěšil Tříska... 70% ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

"Vražda je nelegální. Ale pokud vyfotíte někoho během vraždy, dají vás na obálku Newsweku. Možná dokonce získáte Pulitzerovu cenu. A pak... Sex je legální. Každý to dělá nebo aspoň dělat chce. jenže pokud vyfotíte dva lidi při sexu nebo jen tělo nahé ženy, dají vás do vězení." Za tuto myšlenku nakonec přihazuji Larrymu Flyntovi čtvrtou hvězdičku. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (43)

  • Miloš Forman tvrdí, že Courtney Love přišla na jejich první schůzku pod vlivem drog. Ve chvíli, kdy se ji chystal odmítnout, mu však došlo, že je pro roli Althey dokonalá. Práci jí ale nabídl pouze pod podmínkou, že se po celou dobu natáčení nedotkne drog a každý den se podrobí testům na jejich přítomnost v krvi. Což mu slíbila a svůj slib dodržela. Později pak tvůrce ocenil její disciplinovanost i herecký talent a pokáral některé kritiky, podle nichž vlastně "ani nemusela moc hrát". Ve skutečnosti totiž během chronologicky probíhajícího natáčení procházela přesně opačným procesem, než její postava: úvodní scény v nichž je Althea ještě mladá a svěží, odehrála s těžkými, často fyzicky se projevujícími, abstinenčními příznaky. A naopak později - když je z postavy troska - už se Love ve skutečnosti cítila velmi dobře. (Kubrickon)
  • Ve filmu hraje zásadní roli První dodatek Ústavy Spojených států. Ten byl přijat 15. prosince 1791 a jeho plné znění je: "Kongres nesmí vydávat zákony zavádějící nějaké náboženství za státní nebo zákony, které by zakazovaly svobodné vyznávání nějakého náboženství; právě tak nesmí vydávat zákony omezující svobodu slova nebo tisku, právo lidu svobodně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd." Pro případné studenty lingvistických detailů ještě v původním znění: "Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances." (NIRO)

Související novinky

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Včera ve věku 86 let zemřel režisér, scenárista a pedagog Miloš Forman. Držitel dvou Oskarů, tří Zlatých glóbů a celé řady dalších mezinárodních cen vyrůstal jako sirotek u příbuzných v Náchodě. V… (více)

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (více)

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)

Reklama

Reklama