Gobeklitepe: The World's First Temple

Turecko / Egypt / Indie, 2008, 80 min

Hudba:

Hakan Özer

Stephen Leyland (vypravěč)

Göbekli Tepe nacházející se v Turecku, začalo být zkoumáno teprve v roce 1995. Je pojmem, místem a především archeologickým milníkem. Dokumentární film Göbekli Tepe-nejstarší chrám světa poodkrývá roušku tajemství tohoto stále zcela neprobádaného naleziště, které je podle momentálních poznatků staré přibližně 12000 let. Jedná se tedy o nejstarší známou lidskou stavbu, náboženské centrum, vědecké středisko a knihovnu v jednom. Göbekli Tepe také bývá označováno jako výchozí bod zrodu abrahámovských náboženství a zemědělství jako takového. Tyto megalitické pomníky minulosti na sobě nesou mnohá poselství, znalosti a obyčeje, jejichž podstatu se nám snaží v dokumentu osvětlit archeologové, historici ale i duchovní myslitelé. Ve filmu jsme díky poutavému přednesu, moderní 3D počítačové animaci a hudbě zcela vtáhnuti do zamyšlení se nad tímto objevem tisíciletí, který by neměl být přehlížen už jen kvůli svému senzačnímu stáří, které ho usazuje do období konce doby ledové daleko před známými pomníky jako jsou egyptské pyramidy či Stonehange. (JohnBruk)