Válečná generace

• Česko Válka generací (více)

Berlín roku 1941. Pět přátel se touží stát hrdiny v dobrodružství, které změní tvář Evropy - a navždy změní i je samotné. Vyrovnaný a uhlazený důstojník Wilhelm odjíždí na východní frontu spolu se svým mladším bratrem Friedhelmem, citlivým snílkem, kterého mnohem víc než válka zajímá literatura. Do Wilhelma je hluboce zamilovaná Charlotte, mladá zdravotní sestřička, která se rovněž těší na své působení ve Wehrmachtu na východní frontě. Greta je talentovaná zpěvačka toužící stát se další Marlene Dietrich - a její židovský přítel Viktor stále nedokáže přesvědčit své rodiče, aby opustili Německo. Z lidských hodnot se začínají drát do popředí odvaha a statečnost - ale také zrada. Friedhelm se stane bezduchým strojem na zabíjení. Wilhelm dezertuje a je postaven před vojenský soud. Charlottina nacistická ideologie se rozpadne, když prozradí židovskou sestřičku sloužící ve Wehrmachtu. Greta zařídí Viktorovi doklady nezbytné k odjezdu tím, že prodá své tělo důstojníkovi SS. Všech pět našich přátel - a miliony dalších - chtělo být hrdiny, ale nikdo z nich se nedokázal představit, co udělá válka s jejich životy a se zbytkem světa... (Filmbox)

Thomassi

Tak zaprvé, rozhodně bych tuto minisérii nesrovnával s Bratrstvem neohrožených nebo podobnými seriály. Němci to pojali po svém a tak to taky vypadá. Seriál je to více než kvalitní. Popisuje životní příběhy pěti německých kamarádů od napadení Sovětského svazu až po kapitulaci Německa, tj. děj se odehrává během čtyř let. A za ty čtyři roky se toho stane tolik, že je to až neuvěřitelné. Bitevní scény střídají ty z domoviny. Ona je totiž každá z pěti postav úplně jiné povahy, proto se zde hodně hraje na psychologickou stránku. Zvěrstva a morální degradace je ukázána dokonale. Těžko říct, jak na to nahlížejí samotní Němci, ale tvůrci si rozhodně nebrali servítky s povahou německých vojáků. Všichni víme, čeho se na východní frontě dopouštěli, i když to byli převážně Waffen-SS. Na druhou stranu byli i ti hodní. To nelze popřít a právě všechny tyto dobré i nelidské skutky jsou velmi dobře ukázány. Pro mě očekávané bojové scény nesmí rozhodně chybět. I když jich tu není moc, jsou natočeny parádně. Snad jediné, co by se dalo přirovnat k Bratrstvu. Třeba útok na telegrafickou stanici, nebo pomocí efektů vyzobrazené tanky Tiger. Radost to pohledět. Herecká pětice předvedla nadpřirozený výkon, bravo. Všichni mají budoucnost před sebou. Po dvou dílech bych neváhal dát plný počet, poslední díl mě ale trošku zklamal, navíc těch náhod tam bylo opravdu moc. Nicméně jako celek se jedná o sérii "must see" a rozhodně ve většině prípadů zanechá něco k přemýšlení. 89%. ()

laik_60

Nemecká televízna produkcia (ZDF) na veľmi slušnej úrovni, rozprávajúca príbehy piatich mladých ľudí počas vojnových rokov. Strhujúce príbehy ľudí odchádzajúcich na front ako „víťazov blitzkriegu“ vracajúcich sa ako ľudské polotrosky poznačené krvou obetí vojny a zážitkami. Všetky hlavné postavy boli hercami veľmi dobre stvárnené. Zo všetkých najviac „vytŕčal“ herecký výkon mladého „haliera“ (Schiling) . Naviac filmové obrázky sprevádzal nádherný hudobný podmaz. A na margo historického pohľadu na dejinné udalosti, Ako „odchovancovi“ sovietskych Bondarčukovských filmov o Blokáde, Osvoboždenii, Sražális za rodinu, či dokonca nejakých poľských „Tankistov so psom“ dobre padlo videnie vojny aj „z druhej strany“. Veď na oboch stranách bojovali otcovia a synovia, ľudia a deti svojich rodičov. Bez ohľadu na to ako sa tá - ktorá strana pozerá na dejinné udalosti (oboch vojen dvadsiateho storočia), ako vníma „vyčíňanie vojny“ či vyčíňanie poľskej, ukrajinskej, (slovenskej) domobrany ... žiadna sebareflexia .... aj keď v podobe kultúrneho stvárnenia .... nezotrie spoluvinu a spoluzodpovednosť za to čo sa udialo. ()

yakoob

Byl jsem příliš malý, když mi děda vyprávěl, jak bojoval za wehrmacht...Nedobrovolně, prostě musel...Škoda, že dnes už nemám možnost ptát se na podrobnosti, ale vzpomínám, že prožíval normální obavy devatenáctiletého kluka, který musel bojovat o svůj holý život..,To.ať už bojoval za kohokoli...Chápu (možná právem) ale mrzí mne, že právě filmy raději ukazují dramaturgicky spíše tu "vítěznou" stranu...Nechci obhajovat co se stalo, co lidé dělali, zlí lidé byli na všech stranách a co dělal Němec, klidně mohl dělat i Polák, Čech...Však to známe z naší historie moc dobře...Co se týká technické stránky a příběhové, jsem rád za takovou to mini TV sérii...Mně to nutí nejenom k přemýšlení, ale formuje to především moje vnitřní postoje...Nevím, jak bych se zachoval já, možná jinak, možná stejně, ale vím, že se zlem musím bojovat i já...Ano, Bůh existuje, musí, protože v opačném případě by Hitler (a jemu podobní) měl pouze jiný názor...Musím dát pět hvězd, pravdivý a drsný pohled z druhé strany... ()

gogo76

"Vojna z nás vytiahne to najhoršie..." Maximálna spokojnosť. Na úvod trailer alebo dlhší klip ukážkami so skladbou od Sabatonu. Tak reflexnú sondu do vlastných radov a minulosti treba vážne pochváliť. Vždy som túžil vidieť niečo podobné, čisto nemecký pohľad. Čiastočne mi to vynahradili filmy ako Pád tretej ríše alebo nedávna Valkyria. Vždy som chcel vidieť skôr bežných vojakov wehrmachtu. Tu som ho dostal. Príbeh dvoch bratov a ich troch priateľov je dostatočne pútavý a silný, tých pár príliš náhodných stretnutí, človek odpustí. Je to TV film, ale presne ako vo filme Birdsong to na ňom vôbec nie je vidieť. Veľké bojové scény tu nie sú, ale ani mi nechýbali. Vždy som si cenil skôr tie "komornejšie" pouličné boje a tých je tu dosť. Scéna prepadu telegrafickej stanice, ktorá stála životy takmer celej jednotky, nesie v sebe všetko potrebné. Akciu, adrenalín, krv i nezmyselnosť hazardovania s ľudskými životmi. "Pre toto?" pýta sa Friedhelm po všetkom... Áno, aj pre zničenú bezvýznamnú budovu, či kus ulice bolo nemecké vedenie ochotné obetovať toľko životov. S výnimkou bojových scén sa film nesie skôr v pokojnom tempe, poháňa ho skvelá hudba, ktorú zaregistrujete zvlášť vo vypätých momentoch. Herecké výkony sú špičkové, najviac ma však zaujala ústredná dvojica bratov v podaní výborného T. Schillinga a V. Brucha. Celkovo film hodnotím veľmi pozitívne. Na obrazovku sa dosť hodnoverne podarilo preniesť väčšinu známych udalostí. Od počiatočného nadšenia až po frustráciu a rozprášenie nemeckej armády, hailujúcich a krutých Ukrajincov, fanatických veliteľov-oddaných nacistov, nemeckých zbehov, nemecký trestný prápor, Rusov, ktorí sa tiež so zajatcami či nemocnými nemaznali i neuveriteľné prezliekanie kabátov po vojne - je tu toho dosť. Možno si toho tvorcovia naložili až príliš, chcelo by to ešte jeden diel, ale aj tak som veľmi spokojný. Vojnový fanúšik a nielen on, si príde na svoje. 90%. ++++++++ +++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Uživateľ Zeck dosť kriticky poukázal na fakt, že si niekto z Nemcov dovolil protestovať proti vraždeniu a celkovo kladne vykreslených Nemcov. To si vážne myslíte, že všetci Nemci boli vraždiace stroje bez srdca? Že nemali vlastní názor? Že narukovali a hneď im pripadalo úplne normálne vidieť vraždiť ženy a deti? Hlavné postavy ukázané skôr pozitívne robia i zlé veci, na druhej strane hajzlov a zradcov je tu až-až. O Nemcoch s rozumom, názorom i odvahou, bolo natočených dosť filmov, preto sa divím, že to niekto spochybňuje. Vždy tu boli i Nemci , ktorí to chceli zmeniť. Nikdy nič nebolo len čierne alebo biele. Film mal v Nemecku obrovskú sledovanosť, Poliaci si dovolili protestovať, kvôli ich protižidovskému postoju v AK. Podobne protižidovsky to vykreslili i naši nedávno vo filme Nedodržaný sľub a nikto neprotestoval. Poliaci a nielen oni, boli dosť protižidovsky naladený, takže ma to ich protestovanie trochu zaráža. Za ušami má takmer každý národ v Európe, nikto neprotestoval, keď ich tlačili do vlakov, práve naopak. Pomáhali im. Nenávisť a hlavne vidina rýchleho zbohatnutia sedela takmer všetkým. Každý národ si musí priznať svoje chyby, ale niektorým asi chýba trocha sebareflexie. () (méně) (více)

Ivoshek

(Mini)seriál se dá s trochou ironie shrnout tím, že to přece vlastně byli docela slušný lidi, no ne? A taky fajn frontoví kamarádi. Jasně, občas bylo potřeba zastřelit nebo pověsit pár místních, no ale oni by se s nima taky určitě nepárali. A kromě toho, většinu toho nejhoršího dělali SS. Nebo Ukrajinci... A Poláci taky byli docela dost svině. :) Abych nebyl zlý, docela mě bavilo na to koukat, příběhově je to fajn, herecky je to fajn, válečné scény jsou fajn. Trochu mi vadilo, že se pětice kamarádů (včetně žida na útěku a berlínské zpěvačky!) během posledních dílů neustále potkává někde po východopolských lesích a nikomu ze zúčastněných to nepřijde divné a neřeknou aspoň něco jako Hansi, co tu děláš? Něměl jsi být teď v lágru/v kavárně na Unter den Linden? Pokud se zajímáte o osudy lidí, kterým se v národně socialistickém zřízení nežilo dobře a něco se proti tomu snažili i dělat, koukněte možná spíše na tenhle český miniseriál podle knihy Hanse Fallady. ()

• Fakty a údaje overili traja historici vrátane historických fotografií. (Arsenal83)
  • Během léčky na německé vojáky v Kübelwagenu je první německý voják zastřelen, zatímco druhý voják vystřelí s puškou Kar98k směrem k partyzánům 8 ran rychle po sobě. Tato puška má však komoru na nábojnice pouze pro na 5 nábojů, pak se musí znovu přebít/nabít (v realitě to trvá cca 7–10 vteřin), což se nestane. (SsgtJira)
  • Seriál předstírá, že vojáci Wehrmachtu o zvěrstvech své země nevěděli nebo se jim dokonce snažili bránit. Jedná se o lež, přepisování historie a historický denialismus. Realita je taková, že i „obyčejní“ vojáci Wehrmachtu páchali zvěrstva běžně a s chutí (jak dokazují například dopisy posílané domů citované v knize „Černá zem“ od Timothyho Snydera – o zvěrstvech se tedy vědělo i doma – či odposlechy zajatých Němců citované v knize „Vojáci: Protokoly o boji, zabíjení a umírání“). Po válce si Němci nicméně vymysleli jednak „Mýtus o čistém Wehrmachtu“ (Mythos der saubere Wehrmacht), který tvrdí, že za zvěrstva byly zodpovědné čistě speciální jednotky SS (Einsatzgruppen) a Befehlnotstand, podle kterého by za neuposlechnutí rozkazů spáchat zvěrstva byli popraveni (ve skutečnosti bylo těch pár, kteří odmítli, nanejvýš přeloženo). Tento druh přepisování historie je v německé (a bohužel i jiné) produkci o 2. světové válce běžný. (vojtaruzek)