Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

Wolfvater

Velmi jsem se na film těšil, když jsem si přečetl, jak je natočen. Jenže ejhle! Již v polovině filmu jsem se začal nudit. Právě způsob natočení neumožnil více nechat rozjet určité zajímavější momenty. A na závěr si možná řeknete: Proč jsem se na to koukal? Hodnotit ihned po projekci, dal bych dvě hvězdy. S odstupem jednu přidávám. Film byl totiž realistický. Hrdinů není zase tolik, takto je to uvěřitelnější. A to je asi největší přínos filmu, že si nesnaží hrát na nic, čím není. Kdyby se to podařilo zkrátit celé pod 120 minut, možná bych dokázal dát i 4 hvězdy. ()

Lukido

Vyrábať 12 rokov takéto hovno to chce veľkú guráž , začiatok ma este držal v nádeji ale čím ďalej to hovno smrdelo viac a viac, čakal som kým ho niekto spláchne, no bohužiaľ ho ešte niekto rozrýpal ,čakal som na koniec ako bezdomovec na teplé rožky !! (Ps keď chce niekto strašne prísť o 3 hodiny života nech radšej pozerá do steny) ()

Mr.Hackels

Těžko tomu něco vyčítat. Cílem bylo ukázat dospívání Masona a od dětství až po pubertu. A to sice zahrnuje pár povedených scén, ale v celku taky skoro žádný děj. Jediné co bych vyzdvihnul je Ethan Hawke, který mě bavil celý film. Jinak průměrná podívaná, kterou kdybych neviděl, tak nelituji. 50% ()

foils

Docela zklamání, ale jiné než jsem čekal. Hodně lidí vyčítalo Chlapectví nedostatek dramatu, a s tím tak úplně nesouhlasím - dramata ve filmu jsou, možná nijak výjimečná, jenže život většiny z nás se skládá spíš z řady malých dramat než z těch velkých. S čím jsem ale měl největší problém, byly postavy. Většina z nich jsou totiž nesnesitelní burani notně otravující druhým život. To se přitom týká postav chytrých, hloupých, úspěšných, neúspěšných atd. Samozřejmě se to dá brát tak, že nás Linklater navádí k sebezpytu v duchu: "Snažte se nebýt jako tyhle kreatury." Proti tomu žádná, stejně bych ale ocenil, kdyby ve filmu bylo víc kladných postav. Nabízí se srovnání s nedávným snímkem Nebraska - tam také šlo o zachycení "normálnosti" a rodinných hodnot, nicméně ve více nostalgizujícím pojetí. Alexander Payne jako by říkal: "Vaše rodina může být banda hovad, ale pořád je to vaše rodina." Naproti tomu Linklater říká: "Život stojí za ..., tak s tím zkuste něco udělat. Ale i když se vám to povede, stejně to nebude žádný zázrak." A ještě jedna věc mi na postavách vadila: Tím, jak je sledujeme vlastně z rychlíku, těžko si k nim vytvořit nějaký vztah. Chlapectví je tak pro mě cenné hlavně jako sonda do americké kultury, odhalující co se děje potom, když odezní zdvořilostní fráze. ()

durkes

Zaujímavý projekt a zasa niečo priekopnícke v kinematografii. Bolo zaujímavé sledovať starnutie postáv počas dvanásťročných epizód zo života ich filmovej rodiny. Za tento odvážny a zaujímavý počin dávam 4, hoci predchádzajúce Linklaterovi dialógove filmy veľmi nemusím. ()

lisbethsally

Film se jmenuje Chlapectví, má být primárně zaměřen na vylíčení dospívání jednoho kluka, ale mě přijde, že je tam víc!!Absolutně vtažená do děje jsem cítila strach dětí z opilého táty, smutek matky když odchází obě dvě děti,stydlivost sestry když se baví s tátou o klucích i povzbuzování otce při prvnícm rozchodu. Je to popsaná jedna životní etapa,kde nikdo není v pozadí se všemi emocem, bez jakékoliv přetvářky. Klobouček za výdrž všem co se na filmu podíleli. ()

joywork

Nechápu to všeobecné nadšení a pochvalné kritiky na tento snímek. Jak je trefně vystiženo v jedné recenzi, cituji : "Nutno poznamenat, že kdyby Chlapectví vznikalo jako normální film, nebylo by na něm moc co obdivovat. To nejzajímavější, tedy sledovat, jak se zub času v průběhu natáčení podepsal na jednotlivých hercích, by z něj totiž zmizelo a zůstal by jen příběh, který je až příliš normální a obvyklý na to, aby udržel divákovu pozornost dvě a tři čtvrtě hodiny." Snímek je pro mne spíše sociologickou studií odlišností výchovy dětí a života v Americe oproti reálu v Čechách. ()

vladi3

Jedine co je na filme extra je, ze vznikal 12 rokov a detski herci rastli s nim... ale pribeh je absolutny podstandard a ak by film vznikal standardne, nikto on ani "nezakopne". Absolutne nechapem tolko nominacii... ()

HMTD

Ocenění jsou zasloužené, už jen pro to že, se rozhodli něco točit dvanáct let a nesekli s tím, tomuhle se dá skutečně říkat životní dílo, když to trvalo tak dlouho, po pravdě během filmu byl v jednu chvíli okomžik, kdy se přeskočilo dost času a já měl dojem že vyměnili dětské herce, až po přečtení zajímavostí jsem zjistil, že to byli ti samí. Je to zajímaví film, i když čekal jsem větší pointy. ()

montel

Příběh vypráví o dospívání sourozenců Masona (Ellar Coltrane) a Samanthy (Lorelei Linklater), kteří žijí pouze se svou matkou, protože ta se svým manželem, který pracuje na Aljašce nevychází. Matka se rozhodne i s dětmi přestěhovat, aby mohla studovat a posléze začne žít se svým profesorem, ze kterého se později vyklube alkoholik. Mezitím se vrací do města otec dětí, bere si je na víkendy a snaží se jim nahradit ztracené chvíle. Matka se po dalším opilém vystoupení svého partnera rozhodne opustit a vzít děti ke své kamarádce. Zatímco si rodiče dávají život do pořádku a chtějí začít odznovu s novými partnery, děti mezitím dospívají, začínají randit, pít alkohol a zkoušet vše co život dokáže nabídnout...Dlouhé, předlouhé zklamání. Dost jsem se na tento film těšil. To jsem se ale nepodíval, že to režíroval Richard Linklater. Klobouk dolů, že dokázal udržet všechny důležité herce po celých dvanáct let, v tomto je film jistě jedinečný. Ale jeho užvaněné předchozí filmy nesnáším. Rukopis se podepsal i na Chlapectví. Protože se ve filmu často přeskakovali roky, měl být součástí filmu vypravěč jako třeba ve Forrestovi a měli se vynechat ty předlouhé řeči mezi rodiči a dětmi, které nejsou ani zábavné ani moc poučné. Bohužel mi tento styl hodně vadí a nemůže to napravit ani skvělá hudba. 45% ()

raru

Richard Linklater je génius.V režisérskej branži absolútne ojedinelý zjav.Po trilógii Pred úsvitom,Pred súmrakom a Pred polnocou, ktorá ma ohromila natáčaním takmer 20 rokov a perfektným zobrazením života dvoch ľudí v jeho jednoduchosti a zložitosti zároveň,prišiel tento jeho počin.12 rokov zo života jedného obyčajného chlapca natočených v reálnom čase a s neuveriteľnou citlivosťou na jednotlivé etapy,kde prechod z jednej do druhej ani nepostrehnete,nebyť stárnutia postáv,to je ako z inej filmovej dimenzie,ale pre mňa absolútne neodolateľnej.Vzhľadom k dĺžke filmu som sa miestami neubránil nude,ale nieje aj ona neoddeliteľnou súčasťou života? ()

durdos

V kine som to, tie skoro tri hoďky, v poho "ustál". Na filme ma asi najviac bavili reálne premeny hercov, ktoré sa udiali počas 12-tich rokov nakrúcania. Niekedy to naozaj pripomínalo "hraný časozber". Ako to potichu prišlo, tak aj odišlo...ako taký tichý potôčik. Ostal iba prchavý príjemný pocit, ale to je trochu málo. ()

Slahy94

Kritikou i filmařskou obcí chválený a oceňovaný snímek. Ten film je skutečně jedinečný v tom, že se natáčel 12 let, a přesto se filmařům podařilo zachovat ve filmu kontinuitu, divák by to skoro nepoznal, nebýt hlavní postavy (tedy dospívajícího kluka). Ale to je asi tak všechno. Jinak je to v podstatě průměrný americký snímek o průměrném americkém chlapci a jeho rodině. Film téměř postrádá nějaké zajímavé momenty, zápletku, něco, co bych chtěl vidět až do konce, abych věděl, jak to dopadně. Herci se mi moc nelíbili a film byl moc dlouhý. Nedodíval jsem se až do konce. Možná kdyby tomu režisér dal více dokumentární charakter, bylo by to zajímavější. Časem a s větším odstupem na to třeba změním pohled, po prvím shlédnutí spíš zklamání. ()

NeverEver

Obycejny pribeh natoceny neobycejne komplikovane. Kdybych nevedela jak se film natacel a nebyla zvedava jak se za dvanact let vsichni herci zmenili, film asi ani nedokoukam. Zadna akce, zadne dramaticke zlomy, zadne prekvapeni. Navic jsem nenasla zadnou extra viditelnou vyhodu, tohoto ultra zdlouhaveho nataceciho pristupu. Cekala jsem urcite "whow" a misto toho jsem prozila " hm, no tak jo". Urcite si dokazu vybavit mnohem zajimavejsi filmy mapujici dospivani chlapce. Hlavne moc nevim kam to cele melo smerovat, protoze to nakonec nesmerovalo nikam. A ani ten unikatni filmovy dokumentaristicky pristup me nikterak extra neohromil - ano detsti herci se menily, nicmene ne tak revolucne jinak nez u bezne produkce dvou tri generaci deti se spolecnymi znaky , a dospeli herci se nemenili skoro vubec (nebo by se te zmeny dalo docilit pohodlne i v maskerne. 2** jsou tak akorad za tri hodiny nudy. ()

MirekTo

Výjimečný film? I mean.. Really? To, že někdo něco natáčí 12 let je úctyhodné. Tím to končí. Nenašel jsem absolutně žádný zásadní moment za celé roky v životě hlavního hrdiny, který by stál za zapnutí kamery. Nudil jsem se víc, než když jsem čekal 2 hodiny na nádraží v zablácených botách s vypnutým telefonem v 5 stupních celsia, oděn do kraťasů a trička s krátkým rukávem. ()

tereza.k

Skvěla řeeslná práce. Děj je neskutečně nudnej, vážně, tři hodiny čekám až to začne... od 12-ti let práce jsem čekala mnohem víc. Poodle mě zabitých 12 let, opravdu netušim o čem to mělo být, matka ztroskotanec? Ten kluk mi přišel jako vedlejší postava vedlejšího děje. Nevím nehodnotím asi jsem koukla na něco jiného než ostatní. ()

robbez

Přirozená, civilní, citlivá a chytrá ukázka života jedné obyčejné americké rodiny v posledním desetiletí na pozadí celospolečenských událostí (Harry Potter mánie, válka v Iráku, volba prezidenta Obamy). Jejich starosti a radosti jsou podobné jako leckde jinde: rozvedená matka i otec si hledají nové partnery, což dětem nepřináší moc pozitivního, časté stěhování a střídání školy, sourozenecké kočkování, první vztahy a zklamání. Celkem velký prostor je věnován americkému školství, které je tu prezentováno netradičně pozitivně: chápající a moudří učitelé dávají dobré rady a postřehy do života. Zajímavý je kontrast cílevědomé matky, která vystuduje, aby získala lepší práci a zajistila vše potřebné svým dětem a volnomyšlenkářského nevybouřeného otce, který se ale nakonec paradoxně ožení do rodiny konzervativních křesťanů a poněkud změní svůj životní styl. Přílišnou "obyčejností" či realismem příběhu a především pak svou přehnanou délkou bohužel film také trochu nudí. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)