Reklama

Reklama

Husiti

  • angličtina The Hussites (festivalový název)
Trailer

Obsahy(1)

Co když se klíčová pasáž našich dějin odehrála úplně jinak, než se nám snaží namluvit učebnice dějepisu? Co když se Mistr Jan Hus v Kostnici ani neohřál, natož aby shořel? Co když měl Jan Žižka víc než jen jedno zdravé oko? Animovaná komedie režiséra Pavla Koutského hravě boří mýty o husitské éře, když na piedestal historie místo kazatele a vojevůdce staví dva neskutečné poplety, kteří se proti své vůli stali hrdiny své doby. Jen to nikdo neví. Mlhoš je nemajetný šlechtic a Záboj chudý odjakživa. V jedné pražské hospodě je svedla dohromady náhoda a snaha aspoň na chvíli utéct před vlastními problémy (převážně s ženskými). Jako ideální pěšáky pro svou rafinovanou šachovou partii si je vybere Čeněk z Vartemberka, nejvyšší český purkrabí, který zručně lavíruje mezi panovníky Václavem IV. a Zikmundem (ač bratři, z hloubi duše se nenávidí), aby z toho měl on sám co největší prospěch. Když najme Mlhoše a Záboje, aby zavezli kacířského kazatele Jana Husa na kostnický koncil, netuší, že tím nastartuje lavinu, která nakonec možná smete i jeho. Mlhoš a Záboj totiž nejsou schopní splnit ani ten nejmenší úkol, což kompenzují typicky českou vychytralostí a uměním ztřeštěné improvizace, které zásadní měrou ovlivní průběh a výsledek husitských válek. Hus, Žižka a vlastně i celé dějiny se mají na co těšit. (Cinemart)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (82)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Dnešním dětem je problém přiblížit historii. Nebaví je. Je to průda a vopruz. Proč vůbec něco vědět o Ramsesovi, Jeruzalému či nějakém Husovi? Důležité je přeci vědět, kde je dobrej wifi signál, kdo má na kartě nasosaný nějaký cracklý full prima hry a apps, co kdo vycraftil v minecraftu atd... -----Všechno je na to učitelích a způsobu výkladu dějepisu. Udělat to nějak zábavně a záživně nedokáže každý. Drcení dat a událostí nazpaměť je ta nejhorší cesta. Proto vítám každou snahu připomínat naší historii dětem jakoukoliv formou. Máme svojí historii a máme nač být hrdí. Bohužel vlastenectví je u nás dnes stejně vyčpělý pojem jako Jan Hus se svojí pravdou... Hodit dějiny zábavnou formou na filmové plátno je myslím jednou z cest, jak dětem nenásilně některé události sdělit, oživit či ukázat... O to více však musí být tvůrci opatrní v tom, jakým způsobem to budou prezentovat. Nechci tvrdit, že nelze udělat kreslenou pohádku o Janu Husovi, protože by to bylo znesvěcení velké ikony naší historie... ale je třeba to udělat vyváženě. Ať je tam humor, ale ať je tam i to o co se mistr Jan snažil, co propagoval a zač zemřel. Tady mi přišlo, že nějak převažovala ta zábavnost, muzikálnost a tak mi to celé přišlo špatně pojaté. Je to velká škoda. Dávám tedy jen jeden kalich. * ()

somnar 

všechny recenze uživatele

Ještě v polovině tohoto filmu jsem si říkal, že kdybych měl děti, tak je na to rozhodně, ale rozhodně nepošlu, po skončení ale musím konstatovat a poupravit na "nikdy nebudu mít děti, aby tohle náhodou neviděli". Pořád v tom někdo opakuje, že "pravda vítězí", ale zárověň to dětem vštěpuje, že když budou lhát a manipulovat, tak nejdál dojdou, a když budou slizkejma čecháčkama, tak budou úplně nejvíc. Nikdy víc! 20% ()

Reklama

Pavkan 

všechny recenze uživatele

"Jen dobře vyzbrojená pravda zvítězí". Kdyby s podobnými perlami tvůrci ve filmu nešetřili, bylo by to za 5. Člověk musí ocenit hravou "nedokonalou" animaci Pavla Koutského, dokonalé hlasové obsazení, dějovou bezstarostnost a pár dadaistických vtípků, které rozčeří hladinu ve chvíli, kdy byste se jinak možná začali nepatrně nudit. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Z historie se člověk může poučit, nebo si z ní může dělat legraci. Autoři přišli s vtipným nápadem, jak zakamuflovat Husův konec a Žižkův zrod. Při kázáních podsouvají Husovi přímo citace z Výkladu Viery, Desatera a Páteře, což přičítám k dobru. Líbilo se mi i propojení na osobnosti světových dějin. Od filmu jsem moc neočekával, nakonec jsem byl příjemně překvapen. Otázkou zůstává, komu je film určen: (základo)školáci neznalí příčin a fakt, nepochopí. Díky filmu se může diskutovat o manipulovatelnosti dějinami. Dějiny udatného národa českého jsou ve své zkratce mnohem lepší. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Jan Hus zde mluví, zpívá, rapuje a básní o tom, jak pravda musí vždy zvítězit. Ale nakonec s úsměvem dojde k závěru: „A víte co, kluci český? Dobře jste se z toho vylhali, takhle se to dělá!“ Není ani tak problém s tím, že jsou tu v domnění vtipnosti dějiny překrucovány, ale že jsou před děti předkládány podobně morálně prohnilé postavy. V jakékoliv civilizované kultuře by nakonec Hus odvětil, že hrdinům sice vše vyšlo a skutečně si zachránili krk, což byla jediná motivace jejich činů, ale tohle prolhání se za štěstím přece není možné. Hrdinové by se káli, přiznali, omluvili a byli by napraveni. Ano, je to klišé, ale je to správné a morální klišé. Ve filmu pro nejmenší (ať se z toho tvůrci vymlouvají jak chtějí, chodit se na to bude s dětmi) tedy. Zmínit musím i ne jednoduchou, ale vyloženě nekvalitní a odfláklou animaci. V distribučních listech se režisér přiznává, že primitivnost animace se nepokoušel zakrýt. Ovšem „záměrná jednoduchost“neznamená, že můžete rovnou měnit barvu oblečení postav během jedné scény, zapomínat jim dokreslovat části těl, nebo je rovnou nechat na plátně poblikávat, různě trhavě mizet a přeskakovat. To není stylizace, ale jen lajdáctví a naprostá neúcta vůči platícímu publiku. Tvrzení, že film vznikal řadu let a stál dvacet milionů, je humornější než jakýkoliv vtip ve filmu. PS: Opravdu mě dostává, jak se to snaží tvůrci omluovat tím, že to není mířeno na děti. To je směšné - ten film je nepochybně mířen na děti. Dlouhé sekvence, kde někdo někoho honí ve stylu Toma a Jerryho, nemají dospělého čím zaujmout a pobavit, spousta primitivního fyzického humoru rovněž. Čili tohle JE film primárně pro děti a žádné blbé výmluvy, prosím! ()

Galerie (17)

Zajímavosti (4)

  • Kdyby se papíry s nákresy poskládali na sebe, vznikla by vám hromada vysoká několik metrů. (tyna97)
  • Když ''blondýna'' pro muže po boji nese jídlo na stůl, nahoře na talíři je tlačenka, které se objevuje a zároveň mizí. (tyna97)
  • Na filmu pracovalo asi 25 lidí, z toho 9 animátorů, mezi nimi také Pavel Koutský. Hlavních animátorů pak bylo celkem 5. [Zdroj: czechanimation.cz] (hippyman)

Reklama

Reklama