Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

xtomyx

Příjemná dějová linie, vás postupně vtahuje do napínavé plavby s neoblomnými piráty. Ti jsou ochotni pro výdělek udělat cokoliv. Plynule se probíjíte dějem do fáze, kdy už to vážně zavání hrozbou o holý život. Pokusy o záchranu života a zdržování pirátů k očekávané záchraně jsou stále neúspěšné. Více si vychutnejte ve skvělém snímku, s Tomem Hanksem, v hlavní roli. Film má mnoho co má mít a ještě něco navíc. Drama, napětí, zvraty, vážnost, gradace, akce, dojetí...a proto dávám 5 hvězd s jistotou!! ()

Facerr

Možná budete mít u tohohle filmu trochu problém s tím, že některý věci jsou prostě špatně. Nebudu prozrazovat jednotlivý "nelogičnosti", ale možná si na ně přijdete sami. Prostě vás třeba napadne "proč sakta neudělali tohle a tohle ..."? Na druhou stranu všechny tyhle myšlenky pak asi vzdáte, když vám bude připomenuto, že film je natočenej podle skutečný události. Přesto musím konstatovat, že tahle událost se natočila docela dobře .. napětí a uvěřitelnost tomu rozhodně nechybí. ()

DanielP.

Dech beroucí a naprosto skvěle natočený příběh. Naprosto dokonale zahraný kapitán v roli Toma Hankse, který až neuvěřitelně přesvědčivě zahrál všechny fáze unesených, vč. šoku a postupného uvědomění si, co se vlastně stalo. Poutavá a skvěle odvedená kameramanská práce společně s velmi kvalitní režií. Tenhle film si 5* rozhodně zaslouží. ()

Blazis34

Výborné drama podle skutečné události. Už to, že film popisuje příběh který se opravdu stal, mě přilákalo hned ho shlédnout. Tvůrci dokázali po celou dobu filmu udržet diváka v napětí a během více než dvou hodin ho nenecháli ani jít vykonat potřebu. Do hlavní role kapitána Richarda Phillipse skvěle zapadl zkušený Tom Hanks, pro kterého to byla určitě nelehká role, protože po velkou část filmu musel vypadat vystrašeně a úzkostlivě. Podle mého to ale zvládl na jasnou jedničku. Co se týče ostatních postav, tak také klobouk dolů před výběrem zástupců somalských pirátů. Neznamí herci (pokud se to tak dá říct, když šlo o jejich první hereckou akci) byli takoví, které bych si v jejich roli představoval. Žádný příjemní krasavci ;-). Celkově mě Kapitán Phillips nadchnul, jde o výborné napínavé dílo. Dávám 85% - lepší čtyři hvězdy. ()

stolista

Nemám filmu co vytknout! Výborná kamera, výborná hudba, hutná atmosféra, při které jsem přestával dýchat a skvělý výkon Toma Hankse. Určitě chci vidět ještě jednou a taky v originálním znění! Viděno v kině 98% ()

Alciele

Napínavé až do poslední minuty, ačkoli bylo předem jasné, že ho zachrání, ale nevěděla jsem, jakým způsobem. První půlka filmu pro mne byla divácky zajímavější a atraktivnější. Atmosféru dokreslovala skvělá hudba. ()

Gtados

Film Únos, který tady mnozí zmiňují jsem neviděl, tak nemám s čím porovnat. Pro mne byl tento snímek zkrátka zážitkem s velkým Z. Neustálé napětí, oscarový Hanks, výborná hudba, a to se polovina filmu odehrává v "záchranném člunu". Výborný filmový zažitek v zaplněném kině po poslední sedadlo :). Posledních 20 minut jsem snad ani nedýchal. ()

kubilov

Oceán okolo afrického rohu jsou ty nejnebezpečnější vody na celém širém světě. Spousty špatně živených bubáků, kteří mají tu výhodu, že se umí ve tmě skvěle maskovat, jsou naskládaní do člunů a přepadávají všechny možné obchodní lodě. Je až podivuhodné, že se tato šílenost děje celičkému civilizovanému světu přímo pod nosem, na jedné z nejfrekventovanějších námořních tras vůbec, a přesto s tím nikdo nic významnějšího nedělá. A právě lodi Maersk Alabama, její posádce a především jejímu kapitánovi, Richardu Phillipsovi, se tato nepříjemnost stane. Tom Hanks je v hlavní roli absolutním králem filmu, vyzařuje z něj odhodlání vyřešit tuto záležitost a svým vychytralým projevem plným charismatu pokračuje v nastavené laťce z loňska, kdy se parádně prezentoval v Atlasu mraků od sourozenců Wachowských. Je až neuvěřitelné jak herecky v posledních letech zraje. Jeho hlavní soupeř, "Smilling pirate", zahraný Barkhadem Abdim velmi přesvědčivě (BAFTA), pak uvěřitelně reprezentuje somálské piráty, kteří zdánlivě nemají absolutně co ztratit. První polovina dokonalá, druhá možná příliš roztahaná, ale i tak jeden z nejlepších filmů Paula Greengrasse. ()

mata77

V spôsobe spracovania filmu ma bavila kamera a strih a to hneď od začiatku, vtiahnutie do deja potom fungovalo po celú dobu. V dramatickom ponímaní vyčnieva hlavne kapitán lode a veliteľ pirátov, ich spôsob komunikácie, ako aj forma manipulácie jeden druhým. Réžia z hercov vytrieskala to najlepšie, čo sa dalo a nenechala ma na pochybách, že Paul Greengrass odviedol svoju prácu na výbornú. ()

seban123

Napínavý film od začátku až po poslední minutu, ke konci jsem byl v šoku, je to propracovaný film o dnešním světě lodní dopravy a obrany proti pirátům - postupy jednotek a NAVY jsou k neuvěření. Velmi propracovaný film. ()

Caan

Jediná scéna, která chytne za koule, je ta z ošetřovny. Takže jedinej moment, kdy tam někdo projeví nějaký emoce, kdy vám začne bejt ten chlapík sympatickej, kdy si řeknete hmm, dobrý, nastal po...počkat, mrknu se...jo. Po 2 hodinách a 4 minutách. Přesně. A když už vám je během filmu víc sympatičtější i to vyžle ze Somálska, protože je aspoň jakžtakž chytrej, chudej, poměrně rozumnej a jenom se snaží si něco vydělat, tak je asi něco špatně. ()

mArtinko5MB

Writers Guild Awards 2014 prispôsobený scénar: Víťaz. Celý film je taký nijaký až do poslednej polhodiny. Veľa ľudí to tu už písalo, tak sa zbytočne nebudem opakovať, prečo sa v tomto filme napätie nedá krájať, ako sa vraví. Musím však pozdvihnúť herecký výkon Hanksa. WOW, to čo mi chýbalo vo filme Saving Mr Banks tu ukázal naplno a povedal by som, že mi vynahradil mierne sklamanie zo spomínaného snímku. 77% ()

lmc

Materiál přesně pro Greengrasse. Po skvělém úvodu a vlažné výplni uprostřed přijde intenzivní závěr, ve kterém žerete každé Hanksovo gesto. SPOILER ALERT Traumatický šok už pravděpodobně nikdo lépe než Hanks nezahraje... ()

elanista1

Prvch 40 minut vo Phillipsovi bolo v Unose natocene za maly moment, v tomto Phillips vyhral..co sa tyka vyjednavania, tam maju Dani vysoko navrh. Od chvile ked sa zacala plavba v zachrannom clne tak som sa zacal nudit, a jedine co ma na konci dojalo bol vykon Toma Hanksa, a nie zaverecne dramatizovanie. ()

Daggeron

Nie, ani na druhýkrát to vo mne očakávaný pôžitok nevyvolalo (až na zopár momentov) a stále cítim, že tomu niečo chýba. Greengrass je v rámci žánru nespochybniteľnou špičkou, jeho ručná roztrasená (a napriek tomu prehľadná) kamera najmä vďaka Bournovej trilógii redefinovala zaužívaný spôsob natáčania akčných scén. Bolo zaujímavé sledovať, ako si dokáže poradiť s námetom celkom odlišným od jeho predchádzajúcich projektov. Životopisný film predsa len zvykne často skĺznuť do stereotypu a má problém strániť sa nudných pasáží, hoci v tomto prípade osobnosť hlavnej postavy ponúkala naozaj široký priestor na kvalitné spracovanie. Režijne, strihovo, kamerovo a azda ani scenáristicky nie je dielu čo vytknúť. Greengrass triumfuje tým, čo jeho tvorbu charakterizuje a v pasážach nabitých akciou prináša atmosféricky mrazivý, emocionálne silný a pritom mimoriadne autentický zážitok. Napriek tomu sa nemôžem zbaviť dojmu, že som sa minimálne v prvých troch pätinách filmu mierne nudil. Tempo a dynamika graduje až únosom lode, aby vyvrcholila odzbrojujúcim a citovo vypätým finále. Nielen záverečná scéna na ošetrovni, ale najmä posledné minúty v člne pred zásahom pripravujú pôdu na zdrvujúci úder na psychiku diváka. Veľký podiel na celkovom dojme má rýchla a akusticky výrazná hudba, ktorá dokresľuje atmosféru prakticky počas celej stopáže (hoci v nej badať Zimmerove motívy a hlavne záverečná skladba až nápadne pripomína Time z Inception). Fenomenálny výkon Toma Hanksa (o ktorého hereckom umení bola väčšina filmu), ktorý si jednoznačne ide pre Oscara (pre mňa osobne jeden z top výkonov roka a minimálne nomináciu si zaslúžil). Perfektná práca s kamerou a strihom v akčných sekvenciách, atraktívny soundtrack a heroický Hanksov výkon teda zaraďujú ďalší Greengrassov počin medzi úspešné a vysoko nadpriemerné diela. Z môjho subjektívneho diváckeho pohľadu je však Kapitán Phillips kvalitatívne mierne nevyvážený a najmä v prvej polovici mu nejaký ten krôčik k dokonalosti chýba. Záverečná polhodina ale v rámci žánru patrí k jedným z najlepších vôbec. ()

DonBraso

Pěkný film každopádně.Zpracování taktéž,ale hlavní cena náležitě patří za gradaci celého snímku,to musím smeknout jak Greengrass pracuje se stále větším napětím,který vyvrcholí pro diváka bohužel ne zrovna moc velkým překvapením,což je škoda,ale ono to jinak dopadnout ani nemohlo,že ano.Ta stísněnost a neustálé přeřvávání somalských pirátů byl filmovým orgasmem,kde neskutečně táhla autentičnost,kdy jsem si snad říkal,že v tom člunu jsem taky.Doopravdy velká chvála hercům na Somálské straně,kteří snad hráli poprvé už v takovým filmu,to další bod za casting a režisérovi.Tom Hanks samozřejmě si s vypětím sil zahrál nadstandartně a hlavně uvěřitelně.Bohužel v koutku duše nejdu do plných sfér,něco stále ve mě hlodalo,že to není tak zas taková hrozný pecka,která by mě měla sbírat akademický sošky.Pro Američany je to zas blaho,jak armáda funguje dobře a nekompromisně a poslední závěrečná scéna mohla klidně v koutku duše být zadusaná do hlíny,protože to už bylo moc přecitlivělí,pro někoho nejspíš ta nejlepší scéna co tam vytáhnul Tom,kdy na člověka měla dopadnout ta tíha a ten šok co zažil.Kdyby to mělo být víc romantikano,tak by se slušelo i tu rodinu taky nějak vidět a slyšet než si jenom o ní povídat.Každopádně na 134minut slušný uvěřitelný příběh. ()

swinevenca

Přes Hanksovo mistrovství jsem se v tom záchranném člunu trochu dusil, protože už tam docházel vzduch. Smekám před kapitánem i jeho posádkou, na postavení ke kůlu jsou všichni zelení nahoře, který nechaj loď plavit nebezpečným územím bez jediný funkční zbraně. Dva snipeři na cestu a není co řešit. ()

Simmons

Výborné drama natočené podle skutečné události. Do děje mě film vtáhl v podstatě ihned od začátku, ještě když je kapitán Richard Philiips doma a odjíždí na svojí plavbu a napětí povolilo až u závěrečných titulků. Film úžasně graduje. Špičkový herecký výkon Toma Hanksa. Velmi se mi líbil i herecký výkon herců , kteří hráli Somálské piráty. Film působí jako pravdivá rekonstrukce drsného příběhu, takže kamera má někdy dokumentární styl, který se střídá s téměř akční podívanou. A k tomu je to celé doplněno perfektním soundtrackem, který celé drama nádherně podtrhuje. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí