Revírní inspektor Čadek sleduje stopu právě propuštěného kasaře Kočky s cílem zjistit, kam zmizely peníze z poslední loupeže. Cesta vede do nechvalně vyhlášené putyky matky Klouzandy. Zde se Kočka setkává s udavačem Kartou, který ho dostal do vězení. Poté Karta náhle zmizí a z Kočky se stává nepolapitelný fantom. V téže době umírá starý Číňan Wang-li, jehož posledním přáním bylo být po smrti odeslán v zaletované rakvi zpět do vlasti… Koncem protektorátu sáhli filmaři již potřetí po díle Eduarda Fikera. Adaptace jeho románu "Zinková cesta" dostala původně název "Znamení kočky", snímek režíroval J. A. Holman a do hlavní ženské role byla obsazena Lída Baarová. Práce však přerušily události kolem konce války. Film dokončil po úpravách scénáře, přetočení všech scén s Lídou Baarovou a změně titulu na 13. revír režisér Martin Frič až v roce 1946. V hlavní roli se tak vedle Jaroslava Marvana objevila mladičká Dana Medřická. (Česká televize)

Pavel.M

Velmi povedená detektivka. Něco mezi radou Vacátkem a filemem noir. Kromě tohoto pojetí a atmosféry je nejhodnotnějším dvojce Medřická-Marvan, mezi kterou to v tomto filmu opravdu jiskřilo. Jejich ironické poznámky ("mezi otcem a dcerou") filmu dodaly hodně živosti a emočnosti. Mnohem lepší, než jsem čekal. ()

frantisekly

Ten, kto zápletku komplikoval, bol sám inšpektor Čadek. Jaroslav Marvan zahral dobrého deduška, v žiadnom prípade nie dobrého detektíva. Lebo tam kde hovoria pištole, ide sranda bokom. No nemali by sme zaujímavý film, keby sme sa radili radou dr. Baráka - nasadiť desať chlapov a zrovnať putyku matky Klouzandy so zemou. Fróny mohla žiť. V zinkovej rakve sa vystriedali Wang-li, starý Karta, mladý Karta a Kočka. Už som sa bál, že v tej rakve cestoval do Janova detektív Pobožný ☺☺☺. A Blanka Waleská bola veľmi pekná herečka. ()

milos.bradik

Je to dobře zahrané, ale poněkud překombinované a některé věci tam nedávají smysl. Taky mi vadila ta jména, je to jako z grotesky, když inspektor dělá domovní prohlídku a jeho první otázkou je "Kde je Kočka?", v textu je to velké K vidět, ale ve filmu to vypadá na inspektora z nějaké skupiny ochránců zvířat, takže když Pobožný inspektor poznamená, že ve skrýši sedí Kočka a pak je tam Karta, nebo když se zjistí, že Karta má strach z kočky, tak už pak člověku přestává vadit i to, jak Fróny na inspektora neustále dědečkuje. V zásadě mi to přišlo spíš jako parodie, které ostatně Fiker psal výborné, ale je to pojaté moc vážně. ()

kavralajka

Jaroslav Marvan se jen tak neokouká a dějové turbulence vás udrží v napětí. Parádní šestáková zábava. LFŠ 2022 ()

pCCb

Na poprvé bych tomu dal sotva dvě hvězdy. Když už to člověk viděl alespoň pětkrát, tak si neplete kočky s kartama :-) Celkově mi ale přišli dialogy nějak uspěchané, sotva jeden ukončí větu, druhej už začne mluvit, ale pak najednou zpomalí a tak dokola. Nejhorší je, že já nedokážu věřit Medřické, že je mladá. Ač jí bylo 25, tak mě přijde jako čtyřicátnice. A ještě to zabíjí oslovováním Marvana "dědečku". ()