Spirit - divoký hřebec

• Česko Mustang (více)

Statný mustang, vůdce stáda divokých koní, jednou podlehl zvědavosti a skončil v lidském zajetí. Chytili ho vojáci a jejich velitel se marně pokoušel divokého koně zkrotit. Celé dny ho trápil hladem a žízní, přesto jeho vůli nezlomil. V nestřežené chvíli se mustangovi a dalšímu vězni, mladému indiánovi, podaří utéct. Způsobí také zřícení lokomotivy, aby se nemohla dostat na pastviny divokých koní. Před rozlícenými staviteli železnice mustanga zachrání indián, který se stane prvním a jediným člověkem, kterého neshodil ze svého hřbetu. Na odvážné a napínavé cestě za svobodou společně prožijí nezapomenutelná dobrodružství. Potká i lásku svého života, klisnu Rain. (TV Nova)

T2

Rozpočet $80miliónovTržby USA $73,280,117Tržby Celosvetovo $122,563,539║ Animácia celkom slušná, hudba výborná, k tomu fantastická pieseň od Briana Adamsa, ktorá je nadmieru lepšia než príbeh čo nám je ponúknutí v tomto počine, ten je až moc jednoducho koncepčne spravení na to aby nejak viac mohol zaujať a ponúknuť niečo prečo by sa človek opäť rád vrátil k tomuto filmu. /65%/ ()

pornogrind

Na tenhle animák jsem narazil úplnou náhodou, když jsem hledal animák o psech či koních, které moje dcera miluje. A objevil se Spirit - divoký hřebec ( Mustang ) o kterým jsem předtím vůbec neslyšel. Obával jsem se animace, protože dnešní děti už jsou rozmlsány počítačovou ( vymazlenou ) animací. Moje obavy ale byly zbytečný. Stará dobrá animace zapůsobyla i dnes. K tomu poutavej příběh a o zábavu je postaráno. Dál musím ocenit, to že koně nemluvili ( jak už je u dnešních animáků zcela zvykem ) a přesto se z gest, grimas a řehtání dalo poznat co chtějí říct. Za sebe, přítulkyni i dceru můžu říct, že tohle se povedlo a ani dnes se tenhle hřebec mezi záplavou všelijakejch příšerek určitě neztratí. ()

Macejko

Animák, ktorý sa odhodlal narušiť zažité konvencie a nespoľahnúť sa na prvoplánové hovoriace zvieratá. Kdeže, nespútaný Spirit svoj príbeh divákovi vyrozpráva výhradne vnútorným hlasom rozprávača, veľavravným erdžaním a bravúrnym soundtrackom Hansa Zimmera (až sa ponúka zmena názvu na "Stallion of the Zimmeron"). Jeden z tých filmov, ktoré ma utvrdzujú v názore, že opustenie klasickej ručnej 2D animácie patrí k najosudnejším omylom, akých sa moderná kinematografia kedy dopustila. Keď totiž odišli pastelky, odišla tiež aj takáto žánrová čistota a emocionálna rýdzosť. A to je večná škoda. ()

Dale

Asi by bolo trochu "mimo misu" označiť za najväčšiu slabinu animovaného filmu nereálnosť, no v tomto prípade, keď je evidentné, že nejde o žiadnu rozprávku s rozprávajúcimi zvieratami, ale tvorcovia sa nám snažia naservírovať reálny príbeh, to má opodstatnenie. Námet je hrozne jednoduchý a naivitu scenára prehliadne aj 8-ročné decko, no ke´d úplne vypnete, tak sa to dá v pohode prežiť, hlavne vďaka hudobnému doprovodu. 50% s odretými ušami. ()

Dado

V prvom rade oceňujem poňatie zvieracích postáv - to, že ide o animovaný film ešte neznamená, že musia zvieratá vedieť rozprávať. Zo samotných kvalít filmu musím vyzdvihnúť predovšetkým krásnu animáciu prírodných scenérií a skvelú hudbu s nezabudnuteľnou skladbou "Here I Am" v podaní Bryana Adamsa. Ak sa niekedy budem k Spiritovi vracať, tak to bude zrejme práve kvôli nim. Samotný príbeh, respektíve spracovanie jeho hlboko pôsobiacej myšlienky, vo mne totiž zanechalo skôr rozpačitý dojem. Tomu príliš nepomohlo ani pár scén pôsobiacich aj napriek krátkej stopáži ako zbytočná vata, ktorá by vo filme vôbec nechýbala. (60%) ()

• Film mal mať pôvodne pokračovanie v podobe druhého filmu, v ktorom mal mať Spirit syna Tornada a dcéru Thunder. Film nakoniec nebol vydaný, pretože panovala neistota nad ziskovosťou filmu. (Krnac)
  • Písničky k filmu složil a nazpíval Bryan Adams, čeští diváci zpěv uslyší v podání Fredyho Bittnera, text z angličtiny do češtiny přeložil Petr Čejka. V originále můžeme slyšet písničky na konci filmu v titulcích. Jde o tyto songy: „Here I am“, „This Is Where I Belong“, „You Can't Take Me“, „Get Off My Back“, „Sound The Bugle“, „I Will Always Return“, „Don't Let Go“, „Brothers Under The Sun“. (mar48)