30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

vitekpe

Poutave natoceny film o udalostech, ktere se mozna staly, a mozna taky ne... To se my, obycejni lide, nikdy nedozvime. Co by tomu asi rekl UBL, kdyby vedel ze ho (dle teto americke reziserky) dopadla takovahle blondata "skoromodelka"? Asi by se divil. A nebo se mozna divi. Kdo vi... P.S.: Celkove takovy smiseny pocit, takze hodnotim stredne. 3- ()

nightevan

Přemýšlím, co se mi více nelíbilo - The Hurt Locker nebo Zero Dark Thirty? První (cca) hodina nuda, poslední půlhodina nuda. Je pravda, že ta desetiletá "kancelářina" asi nuda skutečně byla, ale proč se ji tedy snažit zfilmovat? A Kanárci? Tak takhle zasahují elitní vojáci? A já si vždycky myslel, že vojáci (opakuji: VOJÁCI) mají za sebou výcvik, aby to nevypadalo jako cvičení amatérské airsoftových nadšenců. Fakt nechápu, co Bigelow na té válce vidí. Jestli za to zase dostane Oscara, tak si snad udělám díru do hlavy. ()

toffy

Preco mam pocit, ze v poslednej dobe, ked sa film zacina titulkami "PODLA SKUTOCNEJ UDALOSTI" ma caka minimalne dvojhodinova nuda ?! Tento film sa mi pacil, bol nominovany na Oscara, ale wtf ? Cely film hladaju jednu osobu a ked ju nakoniec najdu, len tak si ju vezmu, ako keby sa nic nedialo :) haha pobavil som sa ()

Babous

Člověku občas prospěje jiný žánr, než který obvykle vyhledává. Sám od sebe bych si válečný film asi nepustil, ale fakt mě to chytlo a bavilo. probudilo to ve mně zase malého kluka, co si hrával s vojáčkama. Příběh byl zpočátku sice trochu zamotaný, ale nakonec to všechno logicky vyústilo v misi jak zabít Ládina. Jsem rád, že se to podařilo. Jessica Chastain je mimochodem výborná herečka. Oscara by si asi zasloužila místo Jennifer Lawrence. ()

kenkaku

Asi někoho překvapí proč jen dvě. Důvodů mám několik. a) Když sleduji nějaký film dříve nebo později se podívám na hodinky (abych se podíval kolik mi z toho ještě zbývá). Když jsem se poprvé podíval tady bylo to po 14minutách = dvě a čtvrt hodiny před koncem filmu. A to mě celkem vyděsilo. Představa nezáživné podívané ještě dalších 135minut byla děsivá. b) Před nějakou dobou jsem viděl hodně podobný film: Code Name: Geronimo (alias Seal Team 6: Dopadení Usámy bin Ládina), který byl zajímavější. O dost. Prakticky celou dobu jsem se nemohl ubránit propastného srovnání velké Kathryn Bigelow a nějaké nicky z televizní produkce, kde Kathryn prohrává ne "o prsa" ale o několik kol. c) do nebes vychválená recenze v časopisu Cinema tomu také neprospěla... moje laťka očekávání byla nastavena mnohem výš. Prostě jsem si říkal Seal Team 6 od madam co spíchla K-19: The Widowmaker??? ...to musí být pecka. Nebyla. Příliš dlouhé, příliš rozvláčné a neskutečně nudné dokonce i v pasážích kde se má něco dít. Takže 2x už to vidět nechci a proto nemůžu dát jen průměr. Sorry. ()

Lukoboss

To by mě zajímalo, jestli se někdy budou točit i filmy dosahující takové délky, že si u toho budete muset dát kafe nebo energy drink. Tohle je snímek o známým, zajímavým a zároveň kontroverzním tématu, takže se předpokládá, že by se z toho dalo ždímat až do aleluja. Tady se ale vyždímala úplně zbytečná hodina navíc, díky které se film stává naprosto nekonečným. Herci jsou dobře vybraní, svoje role zvládají výborně, ale jinak teda žádná přidaná hodnota. Snímek působí dojmem, že veškerý tajný služby a armáda jsou naprostí nýmandi, kteří vůbec netuší, s čím nebo kým mají co do činění, a tak musí přijít na scénu lepá zrzka, která jako jediná má pravdu, nikdo jí ale samozřejmě nevěří. Když už jsou ale naprosto zoufalí a neví, co dál, "risknou" její návrh a ejhle, ono to vyšlo!! Zejména druhá polovina nebo možná třetina filmu stojí za to, tam asi není co vytknout. Nečekal jsem akční řež, to by se ani nehodilo, ale takovou nudu bohužel taky ne. P.S.: A kdo ví, jak to vlastně celý vůbec bylo... ()

h0n24 odpad!

Langeweile! Langeweile! ░ To je tak královsky pomalé. ░ Nechápu nominaci na Oskara, v tom bude nějaký skrytý patriotismus nebo co. ()

OughJay

Co naplat, že je to autentický a jde z toho poznat, že měla Bigelow látku nastudovanou do posledního Ahmeda. Z mého pohledu je to spíš dokumentární opus, kterej sem tam kritizuje americký praktiky na těch nejvyšších (lhaní Obamy) i nejnižších pozicích (mučení jako prachobyčejné zaměstnání). Vše, co v člověku zůstane, je nakonec ona 30 minutová scéna dopadení Usámy a poté osamocená Jessica Chastain nastupující do leteckého speciálu určeného jen pro ní s vědomím, že právě přišla o svou celoživotní náplň a že se vlastně stejně nic nevyřešilo. Stejně jako nic nevyřešil tenhle film. Dan: "This is what defeat looks like, bro. Your jihad is over." ()

BMAJTZ

Netroufám si odhadnout co a jak se při lovu na Bin Ladina skutečně dělo. Co oněm situacím předcházelo, kdo stál v pozadí a kdo byl hybatelem událostí, můžu jenom říct, že mě snímek navnadil natolik, že jsem si jisté informace dohledal. Co říct ale o filmu jako takovém, rozhodně nenudil ani při své délce. Jasně byly zde prázdnější místa a naopak akčnější a dost možná kdyby byl o 30 minut kratší tak by to taky nevadilo, nicméně mě si udržel. Natočeno je to zajímavě a pokud to aspoň trochu vychází ze skutečnosti tak klobouk dolů. ()

widla

No jako film se špionážní tématikou dobrý, ale nějak jsem čekala víc. Asi musíte být rodilý Američan, aby Vás to nadchlo v tom pravém smyslu národní pýchy. U mě se onen vítězný pocit nějak nedostavil.. ()

sedm.1

Musím se přiznat, že se mi do 30 minut po půlnoci ani trochu nechtělo a vyhýbal jsem se mu pěkně dlouho. A to ze dvou důvodů. Jednak mě vůbec nebavil předchozí film Kathryn Bigelow Smrt čeká všude a od tohoto jejího dalšího projektu jsem čekal prakticky podobné trápení a jednak jsem vzhledem k námětu očekával jen dvouapůlhodinové, nezáživné politické žvatlání. Nakonec mě ale přeci jen zvědavost a především jméno Jessici Chastain přesvědčili, že jsem to riskl a hle, vyjímečný filmový zážitek byl na světě. Ano, politika a spousty slov tu sice dle očekávání skutečně mají tu nejvýraznější roli, ovšem Biglow se přesto podařilo i s těmito atributy vytvořit vážně strhující podívanou, která byla na dané okolnosti až nečekaně hodně přehledná, což považuji za opravdu hodně výrazné pozitivum, po celou dobu tu pak panovala až mrazivě působící atmosféra, obohacena o velice funkční napětí a ve spousty momentech byl film doslova dechbroucí a vlastně by se celý film dal označit jako vážně perfektní thriller. Samozřejmě všemu přispělo i výtečné herecké obsazení, kdy jsem se těšil především na již zmiňovanou Jessicu Chastain a byl jsem z ní opět naprosto unešen. Já nevím, jak to ta ženská se mnou dělá, neboť do klasické hollywoodské krásky má zatraceně daleko, a přesto jí nehorázně žeru a jsem z ní úplně odvařenej :-). A jmenovitě musím zmínit ještě určitě Jasona Clarka, parádní výkon. Ten ovšem podali ale vážně bez vyjímky všichni a i díky nim z filmu po celou dobu doslova sálali uvěřitelné a velmi působivé emoce a pocity. Závěrečná dvacetiminutovka popisující dopadení Bin Ladena pak byla už jen třešnička na dortu, při které jsem na dvacet minut jednoduše zapomněl dýchat, jen těžko zapomenutelná paráda. Na mě zkrátka film 30 minut po půlnoci velice nečekaně pozitivně zapůsobil, já si tuto podívanou náramně užil a zážitek z ní ve mně bude ještě hodně dlouho pulsovat. Výborný a především za to, že jsem nečekal, jak moc mě osloví a strhne, dávám plnou palbu! ()

SG-1

"Já sem vás nechtěla, hoši. Kašlu na vaše blbý vybavení, já chtěla shodit bombu. Ale nevěří mi tak, aby na to přistoupili." -agentka Maya- ()

pavcas

Dvě a půl hodiny s otevřenou pusou.... odkud se kuwa vzala ta Jessica Chastain? Přes dlouhou stopáž, waterboardingy, vstřebávání všech arabskejch jmen a politický dohady musím uznat, že to za to stálo. A to jsem to odkládala co se dalo. Nejvíc jsem se bála toho obvyklýho americkýho patosu na konci, pohled na americkou vlajku, hrdý proslov prezidenta USA, vojáci plácající se po ramenou a vykřikující slova uznání..Nic z toho se naštěstí nestalo. Pohled na vyčerpanou Jessicu v závěru bohatě stačil. Slova nebyla třeba. ()

slovan1

Takový typ filmu mi sedí, a neodrazuje mě ani délka. Jednak se jedná o film K. Bigelow a jednak jde snad o docela uvěřitelnou rekonstrukci honby na Bin Ladina. Nijak mi nevadilo, že akce jsem se dočkal až u konce, naopak. Rád jsem sledoval jak těžká a dlouhá cesta vedla k prohlášení hesla "Jeronimo". Člověk si zvykl že byrokracie hýbe světem a ne jinak je to nastíněno i v tomto filmu, kde přes pádné důkazy dojde k akci až s odstupem více než 100 dní. Precizní rozkapitolování filmu, pro mě nenudný hon na Ladina a shánění důkazu, hledání kurýru apod. Realistická akce na konec, super zážitek. Na konec se rozhoduji přiklonit k 5*, protože nějak nemůžu najít, co by mi Zero Dark Thirty vadilo. ()

Zemi11

Proč tak neuvěřitelně rozházet scénář, zmást diváka, totálně ho dezorientovat v postavách a místech? Pojmout celý film ve stylu poslední akce, byla by to prvotřídní záležitost! Za nejasný zmatený rozjezd, kde zaujaly pouze výbuchy, musí přijít trest. ()

Maynard.

Obrovská škoda, že to je tak strašně moc dlouhej film. A při tom uplně zbytečně. Podle mě se z chycení Usámi dala vytěžit plně svižná akční podíváná z divokýho východu. Ale bohužel první dvě třetiny byly tak strašně zdlouhavý, že sem to málem nedal. Jediný co mě drželo nad vodou byla Jessice a pak Mark Strong, bez nich bych to asi nedokoukal do konce a vpůlce to zabalil. Jé, teď se dívám, že to natočila Cameronova stará, od který se mi zatím nelíbil ani jeden film. Tak je fajn, že aspon tenhle se povedl. Konec filmu, když šli elitní jednotky sejmout fousatýho sráče se moc povedl. Měli to samozřejmě perfektně připravený a tenhle film se tak nějak celkově dá brát jeko rekonstrukce toho, co se dělo po 11.září. Ale oproti třeba Spielbergova Mnichovu je tohle slabší. ()

zencitizen

Ve filmech Bigelow je zvláštní tekutost. Záběry, obrazy i sekvence se přelévají do sebe a tvoří přímo lázeň. Zatímco ještě ve Zvláštních dnech byla tahle tekutost ve znamení určité frentičnosti. S filmy druhé dekády nového tisíciletí je to jiné. Nevím jak to přesně popsat - elipsovitější? Čím dál víc jako by zkrátka šlo hlavně o materii záběrů a filmových obrazů, a to co je skrze ně sdělováno, se zdá být podružnější. Téma ovšem musí být přitažlivé, abychom to zvláštní rozpíjení uvnitř filmu mohli pojmout. Hon "inteligencí" :-) na UBL to skvěle splňuje. PO DRUHÉM SHLÉDNUTÍ: Myslím, že vyjímečnost Bigelow stylu je patrná daleko víc, když si pustíme Code Name Geronimo, který v rámci televizního doku dramatu zpracovává stejné téma. Je to relativně chytrá televize, ale konvenční. ZDT je ve své elipsovité plynulosti čímsi znepokojivý. NICMÉNĚ velký otázník je třeba vytknout před etickou stránku filmu. Například smypaťák Jason Clark mučí "silného" zásadového terroristu - a v tomhle už je film od začátku imperialistický - je totiž jasné, že jsme vždycky na straně mučítele, ale nikoliv mučeného (politické souvislosti teď vynechme) a to je vlastně docela odporné. Navíc film zcela přibržďuje jakýkoliv kontextuální pohled: vniknout vrtulníky za hranice svrchovaného státu je taková samozřejmost, že to nepotřebuje ani scénu debaty v situation room? A podobně. Takových otázek je v ZDT nepočet. ()

honzii

"Usama." "Usama." Ti, kteří byli zklamáni u Hurt Lockera zde nejspíš jásat nebudou. Zero Dark Thirty není film, od kterého byste měli očekávat "zábavu" nebo "parádu". Zde opravdu nejde o vzrušení z draze natočených honiček a stříleček. Podobně jako v Hurt Lockerovi je středem filmu postava, která si projde od nezájmu (na začátku filmu říká, že se pro tu práci dobrovolně nepřihlásila, stejně tak jako v Hurt Lockerovi byl Renner převelen do nové jednotky) po zaujetí až k posedlosti. A tento její příběh se náhodou protne s příběhem Bina Ladina. Je neuvěřitelné, jak Kathryn Bigelow s naprostým klidem a nadhledem konfrontuje tento syrový, dramatický a velmi ženský příběh s honem na Ladina. A já nevím, jestli mě více zasáhnul příběh jedné cílevědomé zrzky, která porazila nepřítele USA, nebo ten místy nesnesitelně napínavý špionážní hon, který tak miluji díky Greengrassovi. Poslední půlhodinka mě nenechala vydechnout. Vřele doporučuji. ()

Mistickzz

Je úplne nepodstatné čo si myslíte o CIA, či Bin Ládinovy. Verím, že ak by bol teraz nažive tak by ho určite zabil tento film. Ja osobne neverím teórii o tom, že by bol Bin Ladin len obyčajný terorista, ale povedal som si je to len film, tak som sa naň pozrel. A oná ta honba za bývalým tajným agentom CIA z počiatku bola zaujímavá, surová a temná, no postupom času ma to prestávalo baviť, stopáž tiež nebola optimálna a film začal byť stereotypný a monotónny. Možno som len taký protiamerický, no mňa to nenadchlo, ale tak nečudujem sa akademikom, že sú z toho takí dosraní. Hnusná americká propaganda!!!! ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu