Reklama

Reklama

Večerníček

(pořad)
Rodinný
Československo, 1965, 10 min

Účinkují:

Michal Citavý

Večerníček se narodil 2. ledna 1965, výtvarnou podobu mu vtiskl výtvarník Radek Pilař, hudbu zkomponoval Ladislav Simon a promluvil hlasem sedmiletého chlapce Michala Citavého. Pořadu předcházel od roku 1963 cyklus podvečerních pohádek pro děti pod názvem Stříbrné zrcátko. První odvysílanou pohádkou byl Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži. (sator)

(více)

Recenze (83)

Matematicka 

všechny recenze uživatele

Večerníček stál pro celou mou generaci u našich "filmových začátků". Každý večer jsme se těšili na to, že nás zavede do světa pohádek, na jednu z nich se podíváme a Večerníček nás pak vyprovodí zase zpět a do postýlky. Díval se na něj s námi každý večer můj taťka a mamka si ho za to dobírala. Dnes ho chápu a jsem ráda i za ty filmové začátky "po troškách". Dnes se bohužel klasický Večerníček přesunul na méně sledovanou stanici a děti se dnes spíše dívají na celá pásma pohádek. Myslím, že to je škoda. Vytrácí se z toho to napětí: Co tam bude zítra? a navíc si myslím, že pro začátek stačí "dobrého po troškách". Já se dnes dívám na večerníčky se svými dcerami a chápu svého taťku. V dětství jsem měla nejradši Maxipsa Fíka, Broučky a Krkonošské pohádky, teď mě zase zaujali Kocour Mikeš a Pohádky ovčí babičky. Ty naše klasické večerníčky jsou navíc bytostně české a slaví dodnes úspěchy i v zahraničí. Více o Večerníčku se lze dozvědět na pěkných stránkách: http://www.ceskatelevize.cz/porady/0-vecernicek/5626-historie-vecernicku/ ()

otík 

všechny recenze uživatele

Jak se dá hodnotit pořad Večerníček, když je vždy složený z různých pohádek? No ale budiž. Když už tady ta možnost je, tak tedy hodnotím samozřejmě kladně, protože už několik desetiletí baví tento pořad malé i velké. A co víc si od nejzásadnějšího pořadu přát? Úspěch Večerníčku vždy záleží na pohádce, která v daný týden chodí a většinou se jedná o velmi podařené české pohádky. Najdou se i totální průsery, ale ty se holt musí přežít. Takže jen tak dál, Večerníčku. ()

Reklama

Ainy 

všechny recenze uživatele

Nesmrtelná znělka, která spolehlivě dokáže přivolat všechny malé děti k večerní pohádce. Když jsem byla malá, byl pro mne zákaz Večerníčku, ten nejúčinnější trest ... naši ho ještě k tomu nechali hrát a já byla v pokojíčku a drásalo mi to mé dětské srdce, jak neskutečně kruté od mých rodičů :-)) Pamatuju si, že jsme si sedli celá rodina a společně jsme zdravili postavičku s novinovou čepicí na hlavě a společně jsme se s ním i loučili. Kdysi nás ještě před pořadem uvítala milá paní hlasatelka, řekla nám o čem bude a na konci nás zase navnadila o čem bude pohádka příště :-) Večerníček je náš národní poklad, nesmí zmizet z televizních obrazovek. ()

Azog 

všechny recenze uživatele

Sice záleží i na obsahu, kterým v tu chvíli pořad právě naplní, ale když jsem byl malý (výškově i věkem) pravidelný divák, tak to byl jeden z mých nejoblíbenějších dětských pořadů. Tím spíš jsem se na něj těšil, když už jsem byl rodiči uznán velkým (věkem) a nemusel jsem jít spát hned po Večerníčku, ale mohl jsem se dívat na jeden večerní film. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Televizní pořad s nezapomenutelnou úvodní znělkou, milovaný dětmi všech generací i všech věkových skupin. Díky němu televize natočila a odvysílala za 50 let jeho trvání stovky, snad i tisíce animovaných i hraných pohádek, které dnes patří do zlatého fondu ČT. Oslovila a potěšila miliony dětí, které bez roztomilého kloučka s papírovou čepičkou odmítaly jít večer do postýlek. Patří k nim nejen moje děti a vnoučata, ale i já sama po zaslechnutí známé znělky spěchám k obrazovce a na několik minut se stávám dítětem. Je to moje dlouholetá filmová láska a doufám, že zůstane na obrazovce i v budoucnu a že ji nepřeválcují dravé zahraniční dětské seriály. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (27)

  • Za padesát let vzniklo 370 večerníčků. (M.B)
  • Vůbec prvním odvysílaným večerníčkem se 2. ledna 1965 stala nedělní pohádka Kluk a kometa (1964) režiséra Ludvíka Ráži za účasti Černého divadla. Nešlo ale o typickou pohádku tak, jak ji dnes známe. Místo toho herečka a moderátorka Štěpánka Haničincová v černobílém formátu příběh převyprávěla. (TheSlezy)

Reklama

Reklama