Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Láska nebeská v polském kabátě. Je 24. prosince, tedy den, kdy se narodila Annie Lennox, ale také Ježíš Kristus, jak svým posluchačům připomíná moderátor populárního varšavského radia Zet Mikolaj. Když mu zavolá posluchačka Doris, která se marně touží zamilovat, vymyslí si pro ni na místě duchaplnou historku. A jako by tím narýsoval plán zázračného dne, ve kterém se protnou osudy pěti mužů a pěti žen...
24. prosince, v den, kdy se dějí zázraky, se protnou osudy pěti mužů a pěti žen. Psycholog Szcepan zachraňuje sebevrahy a celý svět, zanedbal však svoji rodinu. Jeho žena Karina má milence, pro dceru Majku není otec žádnou autoritou. Ale osud podivuhodně zasáhne a Szcepanovi vrátí roli otce. Karinin příležitostný milenec Melchior, který na Vánoce dělá v obchodním centru Arkadia Santu, obšťastňuje mnoho žen, jednou z nich byla i bohatá a krásná Betty, která toužila pouze po jediném, po dítěti. A vytoužený syn se jí právě na Štědrý večer narodí. Do nemocnice ji odvezou rodiče Wladiho, ředitele Arkadie. Stále marně čekají, až je syn seznámí se svou partnerkou. Wladi konečně tedy v tento den rodičům představí lásku svého života, kterou je - muž. Malgorzatě, krásné a dokonalé sestře Betty a šéfové radia Zet, zdánlivě nic nechybí. Její manžel Wojciech ale přivede na Štědrý večer domů Tosiu, malou uprchlici z dětského domova. Mikolaj, který pracuje v radiu Zet, by chtěl svému synkovi Kostkovi, se kterým po smrti své ženy žije sám, na Štědrý den vynahradit všechny večery, které musí trávit v práci. Jeho přísná šéfová Malgorzata ho ale nekompromisně odsoudila sloužit i na Štědrý večer. Během dne však Mikolaj několikrát potkává Doris, která se spřátelí s Kostkem, a protože je to den, kdy se dějí zázraky, zaklepe večer Doris na dveře jejich bytu... (Nova Cinema)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (233)

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Baví mě experimentovat s filmy zahraniční produkce zemí, které nejsou veřejností přijímány tak samozřejmě jako záležitosti USA, Velké Británie, Francie nebo u nás i ty naše české. A čím jsem starší a objektivnější, tím více zjišťuju, že spousta kinematograficky nevýrazných končin dokáže plodit pamětihodné klenoty. Pokud pominu Bolka a Lolka, jakživ jsem nezabruslil do čistě polské produkce. A v rámci mého předsevzetí se letos v prosinci věnovat vánoční tematice jsem se sešel rovnou s tím nejpovedenějším počinem našich severovýchodních sousedů. Já osobně nechci brát Listy do M jako středoevropskou variaci na Lásku nebeskou. Protože u mě ji svou čirostí, scenáristickou genialitou a nenuceným dojetím dokonce převálcovaly. U představitelky Doris bych se dokázal přiznat k lásce na první pohled. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Ze všech pokusů zopakovat recept na Lásku nebeskou se nejblíže dostali Poláci, přestože se vydali jinou cestou. A navíc dorazili do cíle s nejlepším výsledkem. Zábavná a neuvěřitelně milá mozaika osudů, pohodovka se sympatickými postavami, které si nelze neoblíbit, plná nápadů, humoru, romantiky i dojemných okamžiků, nabitá pozitivní náladou a optimismem, přestože se nevyhýbá ani hořkým příchutím. Překvapení, od kterého jsem nic nečekal a ono mě nadchlo jako už dlouho žádná podobná žánrovka. A mám pocit, že s námi tenhle film stráví ještě nejedny Vánoce jako pevná součást tradiční filmové nadílky. ()

Reklama

kareen 

všechny recenze uživatele

Měla jsem tak trochu obavy, že to bude lacinější kopírka Love actually, ale to se naštěstí nevyplnilo. Listy do M. si z britského vánočního trháku, vypůjčily vlastně jen ten nápad, propojit vícero lidských příběhů na štědrý den a ačkoliv jednotlivé linie nejsou zdaleka tak bombastické, laciné také nejsou, spíš více komornější, ale zároveň i méně kýčovité. Záměrně jsem nenapsala romantické, protože Listy až na jednu výjimku nejsou ani tak o zamilovaných párech, ale o rodině, osamělých lidech a taky o dětech, ty jsou tu zastoupeny v daleko větší míře a jsou hybateli děje hned ve třech případech, ve dvou z nich pak jsou ve skutečně smutné životní situaci. Ačkoliv se mi polský snímek až na počáteční vlažnější rozjezd opravdu líbil, dost mi vadily ty náhody, které spojovaly snad všechny situace a setkání, ke kterým docházelo. To byla tak okatá scénáristická konstrukce, že jsem u toho až skřípala zubami, ale pak jsem si řekla, no co, hodila to za hlavu a užila si zbytek filmu. Od vánočních filmů nemůžu čekat zas tak velkou realitu, no ne? ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Někdo ten film občas srovnává s Láskou nebeskou, to by ale byla chyba. Filosofie tvůrců je úplně jiná. při všech těch situacích a setkáváním jakoby náhodných lidí se projevuje boží vůle. Zachrání sebevraha jedoucím autem se stromky, neustále propojuje moderátora a to děvče od Santy, stejně  jako ochrankaře a toho malého zlodějíčka a hlavně sirotka s bezdetnou rodinou. Prostě je vidět, že to je film který natočili v katolickém Polsku, a to myslím v dobrém. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Podívala jsem se až po zhlédnutí české verze, což je asi kámen úrazu, protože čeští herci a české reálie mi pochopitelně vyhovují více. Můj dojem příliš nevylepšil ani český dabing. Hodnotím ale smířlivě, protože se jedná o neurážející podívanou, která v adventním čase mnoho lidí potěší. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (3)

  • Moderátor Mikolaj (Maciej Stuhr) informuje 24.12. rozhlasové posluchače o událostech, které se vztahují k 25.12. Platí to například o datu narození zpěvačky Annie Lennox. Sovětský svaz se rozpadl dokonce až 26. prosince. Na začátku filmu pak v českém dabingu tvrdí, že se 25. 12. 1076 konala korunovace Boleslava Chrabrého. Ten však podle dostupných údajů zemřel v roce 1025. (klukluka)

Reklama

Reklama