Reklama

Reklama

Záhada Hory mrtvých

  • USA The Dyatlov Pass Incident (více)
Trailer 1

Film je inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v roce 1959 na Hoře mrtvých v severním Uralu, kdy  přišlo nevysvětlitelným  způsobem o život devět ruských studentů. Jejich těla byla nalezena jen ve spodním prádle, vykazovala vysoké známky radiace, měla rozsáhlá vnitřní zranění a jedné z dívek chyběl jazyk. Jejich smrt nebyla nikdy objasněna, spekulovalo se o lavině, ale i o paranormálních jevech či UFO. V roce 2012 se pětice amerických studentů rozhodne vyrazit po stopách ruské výpravy a objasnit jednu z nejzáhadnějších tragédií minulého století. Jakmile se dostanou do míst, kde tehdy zahynuli jejich vrstevníci, začnou je pronásledovat podivné, děsivé události – a je jim stále jasnější, že tajemné síly, které na místě tragédie dřímaly čtyřiapadesát let, jsou znovu připraveny vraždit... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (370)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Záhada hory mŕtvych má potenciál zaujať najmä spôsobom, ako sa scenárista vysporiadal so super námetom starej záhady. Ktorá mimochodom bola medzičasom označená ako následok lavíny. No a človek ani neverí vlastným očiam, čo všetko sa dá vymyslieť, a možno je to lepšie ako keby sme sledovali iba niečo "normálne". Zmysel to príliš nedáva, keďže nefunguje elementárna logika a scenár je napísaný takým spôsobom, že postavy iba hádajú, čo sa deje, aby sa následne ukázalo, že majú pravdu. Aby sme sa posunuli ďalej a najmä k pointe. Harlin to ale v horách vždy vedel, takže sugestívnu atmosféru to má, rozklepaná ručná kamera je už otrepané klišé a tu štýlom iba kopírujeme slávnejšie vzory. Bohužiaľ ani tempo nie je bohvieaké, ale za to, aký nonsense sledujeme, film rozhodne odporúčam. Hodnotenie závisí na prístupe, či dám nulu za guilty pleasure, alebo štyri hviezdy za klepanie si na čelo, lebo niečo podobne nezmyselné len tak neuvidíte a máte z toho radosť, je úplne jedno. ()

mzss1 

všechny recenze uživatele

Sakra, to prostě nešlo. Věděl jsem, že to nebude asi nic extra, ale chtěl jsem to zkusit. Hltám většinu novinek, chci si udržet ve filmovém světě alespon trochu solidní přehled - to je důvod proč jsem toto dílo shlédnul. Docela jsem u toho trpěl, přilšo mi to, že se na to koukám minimálně 3 hodiny. Nemám moc rád filmy natočené ruční kamerou, vše se třese atd, ikdyž nyní dám velmi neobvklé přirovnání, tak třeba film Patrola byl proveden také ručnou kamerou, ale to bylo něco jiného, za to tohle ? Nikdy víc. Odpad nedávám, páč námět a samotný příběh nezněl moc špatně. I herci nebyly nejhorší. Úvodní asi tak desetiminutovka mě celkem chytla, dokázala zaujmout co se týče příběhu, ale pak se to vleklo až do nějaké padesáté minuty než se konečně něco dělo. Takže úvod mě chytl a pak dlouho dobu nic. Od zhruba 10 do 50 minuty vnímáme jen blbé a obyčejné dialogy mezi mladými lidmi, kteří mi naštěstí nepřišly moc trapní jako většina těhle sotva odrostlých pubertáků v romantických filmech. Bohužel mě žádná konverzace nezaujala. Od 50 minuty zhruba se něco konečně stane. Nehoda, jeden z mladých lidií je zraněn. A od 60 minuty do konce filmu bude mírné napětí o ničem. Uvnitř hory je to tak špatně natočeno, něco tam je tajemného a mě to vůbc nechytlo. Úplný konec byl snad to nejhorší. Hudba skoro žádná, ale zde nebyla vůbec zapotřebí. Kdyby nebyl celkem zajímavý úvod, jedena reálná nehoda a mírné napětí šel bych do odpadu. Respektive nemám moc ve zvyku pálit odpady, vždy na se na filmech snažím něco ocenit. Dokonce i 1* dávám méně často, minimální hranice je většinou u mě tak za 2*. Toto nemá největší zápor, jen je to prostě VELKÁ NUDA. No nic, toto se vůbec nepovedlo a už se teda STOPROCENTĚ nebudu vyhledávát žádný filmy s ruční kamerou. No, možná něco shlédnu a to myslím, třeba chystaný film od Davida Ayera: Sabotage. Třeba Patrola od tohoto režiséra se silně povedla a co jsem slyšel tak Sabotage má mít také ruční kameru, jen v některých scénách. Takže asi takhle. Celkově toto bez nějakého rozepisování hodnotím na slabých 13% = * ()

Reklama

Zeck 

všechny recenze uživatele

Jedna z největších záhad 20. století, na kterou nelze aplikovat racionální vysvětlení ani po padesáti letech a Američané dokážou znásilnit i tuto reálnou předlohu, z principu děsivou jako prase. Nejvíce smutná je naprostá neschopnost tvůrců zasvětit neznalé diváky do okolností této události, což by z naprosto impotentního hororu bez špetky inteligence a napětí, mohlo udělat alespoň mírně zajímavý thriller. Pokud už dojde na "popis" události, je předveden ochotnickými herci s nepřesvědčivými výpovědmi a naprosto mylnými rekonstrukcemi míst, kde se našly těla. Nechápu, proč si diletantský scénárista ani nedokázal přečíst vyšetřovací zprávu, případně projet ty tři weby, které se události podrobně věnují a nepředložil režisérovi věrohodné (zkopírované) informace, ale jen mylné a odfláknuté popisy, kdy veskrze vše, co tam budou herci mektat po celý film, je naprosto nepřesné. Pokud má jít o horor pracující se skutečnou (nevysvětlitelnou) událostí, měl by rovněž pracovat s nejčastějšími teoriemi, které okolo ní kolují (UFO, Yetti, armádní střelnice,Mansové, paranoia), aby se trochu přiživil na děsivé legendě této události a zapůsobil na diváky. Jenže pro Amíky bylo tohle všechno asi dost málo zajímavé a vlastenecky přitažlivé, tak do ryze sovětské události našroubovali sami sebe a vymysleli ještě větší píčoviny, které se nedají aplikovat absolutně na žádnou z nalezených stop z místa činu (zombies, časoprostorová teleportace). Nechápu také potřebu předstírat, že se jedná o "reálnou nahrávku" a přistoupit na found footage, když fakticky je na tom film mizerně, a raději nezvolit klasický postup natočení filmu, u kterého by diváci nemuseli prožívat epileptický záchvat při každém pohybu kamery. No jo, jenže ono by to pak vlastně nestálo 4 000 dolarů. Otřesný scénář, směšné herecké výkony, naprosto bez napětí a hrozně tupé. Pokud mnohem větší horor předvedou i diletanti z pořadu Ancient Aliens se svojí klasickou agitkou o mimozemšťanech, než celovečerní film s profesionálními filmaři, herci a postprodukcí, je to vskutku žalostné. 35% ()

Ten Druhy 

všechny recenze uživatele

Film vychádza z otrasnej reálnej udalosti, ktorá sa stala kedysi v Rusku a je ďaleko zaujímavejšia ako samotný film. Keď už nič iné, aspoň upriamuje pozornosť na ňu. Ako zahynuli alebo boli usmrtení členovia výpravy, vedenej Igorom Ďatlovom, dňa 2. februára 1959, zostáva dodnes veľkou záhadou, aj pretože sovietska kriminalistika a možnosti rôznych expertíz boli vtedy na nižšej úrovni. Črtajú sa mnohé hypotézy a vysvetlenia: od lavíny cez skúšky tajných zbraní až po mimozemskú intervenciu. Jednej členke výpravy dokonca chýbal jazyk, mäkké tkanivo okolo úst a nebola zakrvavená, viacerí členovia nemali oči, ich telá našli v spodnej bielizni v neprirodzenej polohe, čo by nasvedčovalo skôr úmrtiu z podchladenia, ktoré je spojené s paradoxným vyzliekaním a zahrabávaním (http://en.wikipedia.org/wiki/Hypothermia), ale to už odbieham... ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Prikláňam sa k MIMICovmu názoru. S jedinou výnimkou - príbeh strašidelný nebol. To sa Harlinovi nepodarilo. Podarilo sa mu urobiť jemne tajomný príbeh reznutý typickým ruským prístupom. Ten spočíva zhruba v týchto pravidlách: 1. Na nič sa nepýtaj. 2. Ak sa už pýtaš, riadne si pri tom vypi. 3. Vo všetkom má prsty armáda alebo tajné služby. 4. Väčšina stavebných objektov v Rusku - vrátane vojenských - pôsobí dojmom nedorobenosti, bordelárstva a fušerstva. Krásna príroda evokujúca odľahlé horské masívy Uralu plus vierohodne pôsobiaci ruský vidiek a jeho obyvatelia prispeli k mierne nadpriemernému hodnoteniu. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (6)

  • Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)
  • Holly (Holly Goss) ve filmu mluví o jediném přeživším Ďatlovovy výpravy, Pjotru Karovovi. Jméno je fiktivní, onen člověk se ve skutečnosti jmenoval Jurij Judin. Judin se od skupiny odpojil po několika dnech od započetí expedice kvůli chronickému revmatismu. Zemřel v roce 2013, v 75 letech. (Tristaver)
  • Stany byly rozříznuty zevnitř, přičemž většina zimní výbavy byla pořád vevnitř. (ARI50)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno