Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Česká filmová komedie o kanadském žertíku, který mohl přijít hodně draho. Velmi pracovitý, ale také velmi naivní úředník pojišťovny Valentin Plavec se stává terčem nekonečných legrácek, vtípků a recesí svých kolegů Bejšovce a Voborníka. Poslední vydařený kousek se jim však poněkud vymkl z ruky. Připsali totiž k výhernímu číslu 8456 jedničku a namluvili Valentinovi, že vyhrál v loterii milion. Jelikož si však Valentin nemůže vyzvednout výhru okamžitě, vybere dvacet tisíc, což jsou veškeré úspory, které našetřil společně se svou snoubenkou Helenou a začne nakupovat na zálohu. Koupí auto, najme personál do vily. Jako čerstvý milionář je práci povýšen a dokonce se k němu začne hlásit i lakomý strýc Kudrna. Pravda však brzy vyjde najevo a když mu kolegové prozradí, že šlo jen o žert, všichni ho opustí, jen věrná Helena zůstane a dokonce pomůže nešťastnému snoubenci zrušit všechny zálohované a domluvené obchody. Když vyjde v novinách zpráva, že došlo k chybě a vítězný los má číslo 18456, rozhodne se Valentin oběma vykutáleným vtipálkům pomstít... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (124)

monolog 

všechny recenze uživatele

Tenhle film mám rád nejen proto, o čem je nebo jaký je, ale spíš proto, co jsem se dočetl v biografické knize o Oldřichu Novém. Tuto historku vám předkládám vlastními slovy. K natáčení VALENTINA DOBROTIVÉHO se váže tragická událost, která přesně vystihuje nasazení herců a jejich touhu dávat trochu toho zapomnění lidem za války. Jedna z hereček, Anna Letenská (manželka zřízence, kterému O.N. donese pět tisíc) nechala ve svém bytě o pár dnů dřív přespat své přátele, doktora a jeho manželku, které hledalo Gestapo. Až při pozdějším rozhovoru vyplynulo, že lékař ošetřoval jednoho z Heydrichových atentátníků. Což znamenalo spoluvinu a automaticky trest smrti. Dva příslušníci Gestapa ji ráno dovezli do ateliérů na natáčení, nechali ji odehrát její part, sledovali případné spoluagenty a pak ji odvezli rovnou na popraviště. Celý štáb z toho byl samozřejmě hodně rozrušený, ale ve filmu je to znát jedině tím, že si Oldřich Nový zapomněl přezout bačkory a aniž si toho někdo z ostatních povšiml, přišel jako Valentin Plavec do kanceláře v bačkorách. A protože se to později již nedalo přetočit, je to ve filmu dodnes. Tomuhle se podle mě říká hrdinství. Jak tehdy říkal Mac Frič, byli z toho všichni notně vyjevení, a v takové atmosféře museli točit komedii. A to heydrichiáda sotva začala. Film se mi líbil, stejně jako většina filmů Oldřicha Novýho. Lidičky, vy ani nevíte, co já bych dal, kdybych se mohl podívat na nějaký představení v Novém divadle ještě před válkou nebo za okupace. Bylo to prý jedno z nejlepších divadel v Praze (co se týká jemnýho inteligentního humoru, zajímavých příběhů a pěkných písniček a samozřejmě Oldřich Nový). ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Skvělá komedie o lámání charakterů. Pro paní Letenskou muselo být natáčení poslední scény něco hrozného. A zvládla to s bravurou. Hluboká poklona této dámě. Jinak všichni to zahráli velmi dobře, přímo skvěle. Koukám na to každý rok.---------------Jedna z nejlepších komedií s panem Novým. Oblíbený film asi u všech starších ročníků. My koukali vždycky celá rodina. A já si to občas sem tam znovu a znovu pustím. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Komédia, ktorá nezostarla. Teraz neviem, či je to dobrá, alebo zlá správa vzhľadom na to, že téma filmu je stále aktuálna a v súčasnosti by sa mohol sfilmovať tento scenár iba so zmenami na úrovni nových technológií. Ale vykašlime sa na to a sústreďme sa na zábavu. Tá je vďaka solídnym kanadským žartíkom stále dostatočne vtipná a to aj v prípadoch, kedy je vám jasné, ako bude situácia vypointovaná. Môžeme dokonca podozrievať Chytilovú, či tak trochu v prípade Kurvahšiguntntag nevykradla práve tento svižný Fričov film. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Taková milá a naivní komedie. Nutno ovšem říct, že naivní v tom nejlepším slova smyslu. Oldřich Novotný hraje velmi dobře a ostatní jej zdařile doplňují. Přes jednoduchý námět a někdy až groteskní vyznění jsem se dobře bavil. Téma vlivu peněz na okolí a na "přátelé" je také vděčné a věčné. Mnoho by se asi nezměnilo ani dnes. Pokud někdy získám větší částku peněz, raději to zamlčím, abych najednou neměl více přátel než je zdrávo. Původně jsem dal tři hvězdy, ale když vezmu v úvahu dobu vzniku a okolnosti natáčení, přidám čtvrtou hvězdu. Snaha o pobavení v době válečných útrap se velmi cení. ()

Zloděj kol 

všechny recenze uživatele

Narozdíl od jiných filmů Oldřicha Nového jsem kvality Valentina Dobrotivého docenil relativně pozdě. Nenápadný úředník to v konkurenci s Kristiánem či roztomilým člověkem celkem logicky prohrává. Navíc ani Hana Vítová nemá vnitřní kouzlo, vnější půvab a přirozenost Adiny Mandlové či Nataši Gollové. Ovšem ve srovnání s Haasovým Mazlíčkem, kde je nepraktičnost hlavního hrdiny dotažena do důsledků, vytváří Oldřich Nový realistickou a sympatickou postavu. I když milionářské scény (auto, vila, zahradník, přízeň nadřízených) jsou místy křečovité, je to stále ON. Za nejlepší pokládám prvních 30 minut a potom některé špílce v příběhu - paní Dousková posílá kostým, Maruško, kam jsem dal ty zlaté hodinky, zvoňte dvakrát a silně. Ačkoliv se neutrální divákův vztah k hlavní dvojici postupně změní, mají v tomto filmu snad víc než, kde jinde, důležitou úlohu vedlejší postavy, které vytvářejí příhodný kolorit - Jaroslav Marvan (lepší než podobná role v Katakombách), Baldová, Pištěk, Průcha, Pešek, Fiala, Řepa. Na rozdíl od jiných komedií těch let se do sebe snaží absorbovat i jiné prvky. Nechce vychovávat, ale ukázat, co dokáží udělat žert a peníze. Nutno říct, že si s tím poradila velmi dobře. "Takže včerejší položku škrtám a k dnešnímu datu zaneseme chléb třicet haléřů." ()

Galerie (5)

Zajímavosti (4)

  • Valentin Dobrotivý bydlel v Praze na Malé Straně poblíž Kampy, konkrétně v dnešní Všehrdově ulici v domě číslo 562/6. Když se na konci filmu potají přiblíží ke svému bytu a vidí, že se před domem vytvořilo hotové shromáždění, utíká opačným směrem (opět dnešní Všehrdovou ulicí) kolem kostela Jana Křtitele Na Prádle. Většina staveb v záběru, ve kterém se Valentin dívá ke vchodu svého domu (směrem k dnešní Vítězné ulici, tehdy Knirschova), stále stojí a pohled zůstal v podstatě nezměněn (Google mapy). Pohled na opačnou stranu, kudy Valentin utíkal (Google mapy), je dnes sice už trochu jiný – hlavně díky tehdy malému stromku, který na dvoře domu za kostelem od té doby značně zmohutněl – ale nejvýraznější dominanty, včetně zmíněného kostela jsou stále na svém místě a jasně rozpoznatelné. (Luxocculta)
  • Jedna scéna filmu je natočena v Roztokách u Prahy v hotelu Sakura z 20. let 20. století, který byl postaven v japanizujícím stylu. Jeho někdejší krásu a eleganci můžeme obdivovat už jen v tomto filmu, pozdějšími necitlivými zásahy byla stavba znehodnocena (byla zde nemocnice). (consuela1)
  • K natáčení Valentina Dobrotivého se váže jedna tragikomická zajímavost. Souběžně se točil film Přijdu hned, v jehož průběhu byla gestapem zatčena (a později popravena) herečka Anna Letenská. Její tragický osud zasáhl do práce všech ostatních filmařů, následující den po zatčení Anny Letenské pracoval Martin Frič na scéně odchodu Valentina Plavce do úřadu. Oldřich Nový byl stejně jako všichni členové štábu rozrušen zprávami o Letenské a při snímání scény se sice převlékl, ale zapomněl se přezout a do úřadu odešel v bačkorách. Na tuto chybu se přišlo až později ve střižně a z provozních důvodů nešla již přetočit. I když scéna v podstatě logicky do děje zapadá (a pozorní diváci si jí jistě všimnou), její vznik měl zcela jiný podtext. (argenson)

Reklama

Reklama