Reklama

Reklama

Literární předlohou pro televizní hru Návštěva z vesmíru je kniha známých a uznávaných sovětských spisovatelů bratří Strugackých „Piknik u cesty“, která vyšla poprvé v roce 1972, tedy rok po uspořádání první mezinárodní konference o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi, konaném v arménském Bjurakanu. Oč ve hře jde? U jednoho amerického provinčního městečka se najednou objevily záhadné předměty a nevysvětlitelné úkazy, jež se staly předmětem dohadů vědců i cílem nedovolených výprav moderních zlatokopů-stalkerů, kteří pásmo nepřípustným způsobem drancují. S nasazením života z něho vynášejí nejrůznější věci a dostávají za ně na černém trhu bohatou odměnu. Ztěžují tak nejen práci vědcům, ale ohrožují dosud neznámými účinky vynesených předmětů i životy ostatních. Hra, i když zasazena do 80. let 20. století, analyzuje víceméně současnost a míří tak k reálným problémům dneška.
Kritizuje společnost, založenou na korupci, moci peněz, hromadění majetku, které je tu základním stimulem jednání a proměňuje člověka v pouhou prodejnou hodnotu, ale zároveň se dotýká velice zajímavé a aktuální otázky – co přinese lidem navázání kontaktu s mimozemskými civilizacemi či aspoň dešifrování jejich poselství, byť třeba v podobě náhodně uspořádaného pikniku hostů z vesmíru. Může přinést obrovský prospěch, nebo nesmírnou škodu. Odpověď na otázku není rozhodně jednoduchá… Hlavní postava hry Roderick Schoehard se na ni pokouší odpovědět po svém a samozřejmě v kontextu společenských souvislostí. Avšak morální význam jeho činu je jednoznačný: každé lidské jednání by mělo být motivováno jen dobrem, dobrem pro všechny. Roderickův cíl – najít zlatou kouli, která přinese štěstí všem – je možná tak trochu pohádkový, ale rozhodně ne nepravdivý či zcela nereálný. Vždyť science-fiction je vlastně jakási moderní pohádka, která také vyrůstá ze skutečnosti. Ze života, jaký v dané chvíli je. Usiluje o zobrazení toho, co není, co by však mohlo být – a bylo by krásné, kdyby to jednou člověk dokázal. (Československá televize)

(více)

Diskuze

Jurkodak1

Jurkodak1 (hodnocení, recenze)

Napsal jsem o tom diplomku, kde jsem se to nějak pokusil zrekonstruovat. K přečtení zde.

Uživatel Jurkodak1 smazal svůj příspěvek.

Uživatel Jurkodak1 smazal svůj příspěvek.

Film.fil

Film.fil (hodnocení, recenze)

k5456

Netvrdím, že film existuje...
Možná jsem měl napsat: Byl v televizi večer, tuším, že uprostřed týdne...Tehdy, když ho televize vysílala...
...
tedy v těch sedmdesátých letech, nebo kdy...moje chyba. Proto jsem také psal, že jsem ho viděl dříve, než Stalkera a četl knihu.
Ti, co film viděli a zřejmě existují, můžou potvrdit, jak dobu, tak i mé strohé, ale zřetelné vzpomínky...
Nelžu.

JayWalker

JayWalker (hodnocení, recenze)

Škoda že se nedochoval. Film je evidentě podle zdrojů zajímavý.  Přijde mi jen nešťastné že dokument Československý Stalker (2020) který o filmu vznikl šel stejnou cestou jako Návštěva z vesmíru, a není nikde k nalezení. Na internetu jsem nedohledal jiné informace než že ho natočil student Vojtěch Novotný, trval čtvrt hodiny a že se promítal ve čtvrtek 10. září v Ponrepu, před Tarkovského Stalkerem. 

Kdybyste někdo měli další informace o dokumentu tak na tento příspěvek odpovězte 

na příspěvěk reagoval Vojtino

Film.fil

Film.fil (hodnocení, recenze)

k5456

Tak třeba já ho viděl. Byl v televizi večer, tuším, že uprostřed týdne...
A to ještě dříve, než jsem viděl Stalkera, nebo četl Piknik u cesty.
Zpracování bylo mnohem více podobné knize, než pozdější film.
Pamatuji si: skořepinu, pád do "térového" močálu a finále se zlatou koulí.
Průběžně jsem sledoval pátrací akci, komentovanou na CZT, která bohužel dopadla špatnou zprávou citovanou zde.

na příspěvěk reagoval k5456

k5456

k5456 (hodnocení, recenze)

Nafilmovano v roce  1977,co mě zaráží je jeho hodnocení, vždyť ho hned dali do stoupy.. Kde ho ti mladí viděli??? Objektivita na csfd neobjektivní??? 

na příspěvěk reagoval Film.fil

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno