Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

zdenik

za dokument *** (formálně nezvládnuté), za zmedializování a celkové zviditelnění problému ***** a více! možná bych ten dokument spíš než ŠMEJDI nazval SVINĚ (a to jsem ještě eufemista).. ()

Lucius55

Zajímavý dokument, na který jsem se těšil už od jeho prvních upoutávek v kině. Jeho zpracování mě však moc nenadchlo. Nebýt příjemného hlasu Ondry Vetchého, který celým dokumentem provázel, šel bych s hvězdou níž. Je mi líto seniorů, kteří nejen naletěli a něco si koupili, ale hlavně se nepoučili a šli do toho znova. Určitě si řeknete, že jsou blbí, když jedou zas (já si to říkal taky), ale v těch osmdesáti letech "ten mozek pracuje trochu jinak". Jak bylo psáno v titulku: "Nechce být sama" - potom ta hrozba nepohodlí, nátlaku a agrese ustupuje do pozadí. Tedy aspoň na chvíli... Až pak přichází pláč a slzy... ()

Ferenzo

Respekt slečně Dymákové, že se o toto téma zajímala a zajímá. Podle mě je to rozhodně problém a měli by se to řešit na vládní úrovni. Dokument mi přijde spíchnutý na koleni, ale původně to neměl být vůbec film ale jen reportáž. Hodnotím vysoko hlavně proto, že film vznikl proto, aby se lidé o toto téma začali zajímat. 80%. ()

kubas369

Tohle se hodnotí špatně viděl jsem lepší dokumenty ale tenhle je velice aktualní a jsem rád že se k tomu někdo odhodlal a začal proti tomuhle svinstvu něco dělat a za tohle lze jen tleskat. ()

Havala

Skoro plný počet za neskutečný dokumentární přínos, je mi z toho na nic, co vše si lidi mohou dovolit, tím hůř že jsou prakticky nepostižitelní. rozhodně hodnotný ale i zábavný dokument. ()

A_san

Celkem poučný příběh a to nejen jako varování pro starší občany, ale i pro jejich děti. Samota a úzkost spojená se stářím může vést ke spoustě špatným věcem. Všichni si kladou otázku, jakožto i já, proč sakra ten důchodce, kterého tam veřejně ponižují, jede na něco takového znova? A proč, když tohle vidí své děti u babiček a dědů doma, nezasáhnou a více se nestarají? Tahle otázka chování mohla být v dokumentu klidně více rozebírána, stejně jako otázka "manažerů" samotných. Odkud se berou, kdo to jsou? Kdo jsou ti, kteří mají žaludek na to je trénovat a jak to vlastně probíhá? Hodně otázek, se kterými by se klidně dalo pohrát. I tak byl dokument, a to aspoň pro mě, dosti silným zážitkem a nečekala jsem tedy až takové agresivní a nechutné chování těchto šmejdů. Myslím, že nerozmazat jim obličeje, tak na ulici dostanou přes držštičku, že by pár týdnů nemohli mluvit. Někde tu padlo, že tohle by se za minulého režimu nestalo. Ale klidně se to stát mohlo, nechápu, kde všichni berou tu jistotu, že bývalý režim byl něco tak úžasného a božího, co chránilo své občany před vším zlem (asi proto je to dneška..........vlastně počkat!). Rozdmýchalo to ve mně docela dost emocí a v tu chvíli mi bylo všech těch lidí nesmírně líto, ale s odstupem přeci jen si řeknu, co jsem psala na začátku. Možná bychom se svým prarodičům a pak i rodičům měli prostě věnovat víc a chránit je stejně, jako chránili během našeho života oni nás, až dokud to jde. ()

MrMir

Silné téma, které jakoby zde bylo 13 let neviditelným problémem. Zpracování dokumentu bohužel vyznívá velmi amatérsky - nicméně ono to vlastně jako amatérské dílo točeno bylo. Palec nahoru autorce, že měla odvahu a vytrvalost s tím vyjít na veřejnou půdu. Velmi chci věřit, že to bude mít nějaký praktický efekt... ()

kiros179

Je vcelku smutné, jak lidi nechápou podstatu dokumentární tvorby obecně. U Šmejdů vůbec nevadí, že zanechává dojem, že je kompletně dělaný "na koleni", je vcelku vedlejší, že většina oněch stařičkých nebožáků si za to tak trochu může sama. Obsahuje totiž dva hlavní prvky, které jakýkoliv výborný dokument mít musí a to jsou: 1) silný příběh, 2) následnou masivní rezonanci ve společnosti - což je dle mého ten nejzásadnější aspekt všech dokumentů. Nepamatuji se na jediný podobný český dokument, kterému by se něco takového povedlo. Takže, za výsledný efekt tohoto dokumentu > 90% ()

borohub

Docela hustý, myslím že tento film by se měl povinně promítat všem důchodcům a kouknout by na to preventivně měli i mladší aby viděli jaké svinstva se normálně dějí.Rozhodně tento film(dokument) nemohu hodnotit protože opravdu nemám čeho se chytnout, takže nechávám bez hodnocení(v žádném případě neříkám že je to špatný dokument, ale říct o tom že je to dobrý dokument je trošku cynické). PS: většina lidí co na to čumí si řekne, jak na tohle může vůbec někdo skočit, každopádně řekl bych že 75% lidí co takhle kecá by na takovou nabídku stejně kývla(aneb po bitvě je každý generál) ()

vinc_vega

Dokument, v ktorom téma víťazí nad obsahom. Technicky na pokraji amatérizmu. Avšak nedostatok skúseností autorka nahradila šokujúcimi (reálnymi) zábermi udalostí. Film, v ktorom vám začne kypieť žlč a uvedomíte si, že niektorí ľudia nie sú ľudia. Sebectvo, honba za peniazmi až absolútny hyenizmus predávajúcich však vyvolá dostatok emócií, aby vám táto problematika zostala v hlave dlhý čas po pozretí filmu. Dokumentu, v ktorom netreba objektivizmu, síce podráža nohy jeho spracovanie, no z celkového hľadiska ide o dôležitý počin, ktorý nielen stojí za pozornosť, ale je to jeden z tých príkladov, kedy film napomáha k zmene daného stavu. Verím, že o to autorke išlo. Preto dobré štyri! ()

Ehax

Je tohle normální jak si to sakra můžou dovolit jednat tak s lidma. Já Vám řeknu co ten chlápek v dokumentu dokázal HO*NO. Radši bych měl lopatu než dělal tuhle práci. Nikdy jsem se tak u dokumentu nevytočil jak u tohohle taže za emoce 4*. Jako povinnou projekci jsem to pustil i babičce a dědovi, taky si koupily hrnce zeptter za 30litrů, ale po napsání dopisu to mohli vrátit, protože neuběhlo 14 dní, ještě z toho vyvázli dobře. Rozdíl mezi mojí babičkou a v dokumentu je že moje se poučila na poprvé, ale ta v dokumnetu, ví že na to nemá prachy, ví že na ni budou řvat, ví že to nepotřebuje, ale jede tam to už je pak demence. Velmi aktuální téma. ()

Airwave

Tři * především za obsah. Rozhodně dokument, který většina lidí si nepustí znovu. Spíš jako prevence pro seniory, které měli to štěstí a nedostali se do této mely. ()

amyth

Chování k seniorům je jeden z nejvěrnějších obrazů společnosti. Lidé zapomínají na jednu velice důležitou skutečnost - a že sice stárnout budou všichni.Opět se ukazuje jak je naše politicka naprosto zbytečná když toto nedokáže už desítky let legislativně řešit. ()

Boudyy

Na jednu sranu opravdu odsouzeníhodné chování oněch prodejců, kteří se nestydí sprostě řvát na postižené lidi, na druhou stranu nepochopitelné chování oněch zákazníků, kteří nejen, že se nechají utáhnout na vařené nudli s tím, že si myslí, že jedou na akci zdarma, ale kteří jsou schopni se nechat za pár vteřin přesvědčit ke koupi nějakého nepotřebého šuntu za třicet tisíc. Opravdu, rozum mi zůstává mnohdy stát z obou stran tohoto konfliktu. ()

miki68cz

Pět paní režisérce Dymákové za snahu něco zlepšit, něco důležitého sdělit společnosti, něco zkritizovat. Film upozorňuje na to v jakém rozkladu je naše společnost, kultura prodeje a kam až zajdou společnosti v honbě za ziskem. Příšerné, šílené, hnůj a absolutní neúcta k stáří a k lidem jako takovým. Tito šmejdi, firmy a jejich prodejci jsou primitivní sobci s agresivními sklony, násilníci a vřed lidstva. Škoda, že nemáme tu moc s nimi zatočit. Vše ale začíná v rodině v nezájmu příbuzných o seniory o prarodiče nezajímáme se o budoucnost o to co čeká nás až budeme staří. I kdybychom si vzali jen jediné jednoduché poučení z tohoto filmu a třeba jen zavolali svému prarodiči, nebo se stavili na návštěvu, nebo jen pomohli sousedovi seniorovi s nákupem nebo se jen zeptali na jeho problémy. Pak měl tento film smysl. Děkuji a doporučuji všem kromě šmejdů k shlédnutí. ()

PF 2014

PF 2014