Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Hruskovice

Trochu více pohádkovější než filmy prstenové trilogie přesto krásná, napínavá, velkolepá fantasy podívaná. Jediné co můžu sdělit navíc je, že natočit kvalitní fantasy je hrozně těžké a i s takovou předlouhou jakou poskytl génius Tolkien se to vždy nemusí zdařit. Avšak můžeme být všichni rádi, že je tu někdo jako Peter Jackson, který si s oběma trilogiemi bravůrně poradil. Pána Prstenů jsem si nevýslovně oblíbil a rád se na něj koukám každý rok. Za Hobití trilogii jsem rád, za každé povedené fantasy, ale nebudou to jedny z těch wow filmů, které si budu rád častěji pouštět. Takže za mě 4,25/5 (nejvíce mě potěšili bytosti přidané navíc, které v PP nebyli jako: netopýři, obří jelen, zeměžrouti, trpasličí armáda, berani...) ()

Lubakus

Myslím, že si P.J. přizval k natáčení Zdenála Trošku a Míšu Beje. Jiné vysvětlení k tomuto "mišmaši" snad nejni. ()

Sakulnikov

Jasně je vidět, kde psal scénář Tolkien, a kde byla představivost scénáristů. To byly totiž místa, kde si logika vzala dovolenou. Ale jinak je to parádní film s bitvou pěti armád. Bylo to opravdu finále, tedy na maratonech to bude skvělé, protože vše akorát navazuje a vyvrcholí, ale jako samostatný film - no bavil jsem se nad míru, ale občas jsem měl hubu otevřenou ne z radosti, ale s pocitem, co to kurva je. ()

PaTeXx

"Pokud budete čekat víc, dočkáte se zklamání." Od bitvy jsem čekal víc, od konce jsem čekal mnohem víc, od celého filmu jsem čekal víc. Zakončení Tolkienových trilogií se moc nepovedlo. Lehký nadprůměr. ()

CrazymanM

Slabé 4 hvězdy,opravdu nemůžu víc a nebýt fanouškem,nedám snad ani 3.Děkuji za vše,pane Jacksone,ale dál už nepokračujte!!! ()

Kilos35

A máme za sebou nejspíš poslední výpravu do Středozemě. Někteří jsou rádi a druzí zase brečí. PJ zkrátka jen vzal opravdu tenkou pohádkovou knihu a rozhodl se ji ztvárnit do asi 8 hodinového filmu. Dle mého to byla chyba. V 1. díle jsme se v příběhu dostali docela daleko a bylo zde oproti dalším dílům málo akce (pouze na konci jsme dostali menší injekci). 2. Díl byl zaměřen na draka a začínal trpět na malý přísun příběhu. 3. Díl už raději příběh neobsahuje žádný a zaměřil se pouze na bitvu. Teď je na každém z vás abyste se rozhodli, jestli vám to vyhovuje či nikoli. Já bych byl raději za jeden odsýpající díl. I přes to, že Hobit je pohádka, je zde mnohem méně lásky než v LOTROVI. Chybí mi zde ta láska hobitů a pouto společenstva (i když se „rozpadlo"), které bylo v Pánu prstenů. Ano, zde máme mladého Bilba a skupinku trpaslíků, ale už to není ono. I přesto, že jsem s nimi strávil skoro stejně času, jako v LOTROVI jsem přilnul pouze k Bilbovi. Hobit je zkrátka jen předehra na vymazleného Pána prstenů a nikdy nedostal ani maličkou šanci ho překonat a kdo si myslel, že ano, je jasné, že si zde bude stěžovat, jak blbá trilogie toto je. Vsadím se však, že kdybychom znali LOTRA maximálně z knížek a PJ by nám jako první chod naservíroval Hobita, všichni bychom zde jásali, že TOHLE je trilogie, kterou nic nepřekoná. ()

pafka

V te sve dokonalosti, predevsim rozpoctove, tvurci zapomneli trosku na fyzikalni zakony, a tak se napriklad beha po padajicich kamenech, ve scene ktera je ale jinak fakt dobra. Proc to tvurci degraduji takovouhle nedokonalosti fakt nechapu. A neni to jen tahle scena. Digitalni triky by preci nemel vubec divak poznat, coz se ve filmu da tezko rict. Ovsem ale akci tu bylo pozehnane a musim rict, ze velmi velmi zdarilych. A zajimavych scen tolik, ze neslo od filmu vubec odejit, ze jsem zacal premyslet, kdeze me deti nechali nocnik. A Martin Freeman to dal tak, ze jsem jen cubrnel. ()

baclajean

Nebolo to zlé, fascinuje ma hlavne to, ako režisér dokázal jednu bitku stvárniť viac než hodinu bez toho, že by to človeka unudilo k smrti. Isté okamihy predvídateľné, celkovo ale ako nenáročný fantasy divák musím uznať, že to bol fajn záver trilógie, i napriek tomu, že som zo všetkých strán počúval opak. ()

michma2

Slabší odvar Pána prstenů, ale po letech mi děti ukázaly, že to není tak špatné, jak jsem to původně vnímal (mé prvotní hodnocení bylo jen 1 hvězda).   Takže po letech palec nahoru ... Martin Freeman a Lee Pace si to zaslouží. ()

MEGAJOHN

Všechny díly Hobita jsem hodnotil stejně. Pátou hvězdu přidám až podle spokojenosti s rozšířenými verzemi, které by mohly spravit kontinuitu příběhu. ()

Muff

Konečně svižná akce, po dvojce, ze které si nepamatuju vlastně nic, protože se tam ani nic nedělo. ()

Vasyl

Nemám problém s pětima hvězdama. Ta bitva byla boží. ALE. To jsem na to musel čekat dva a půl filmu? To ti šulini museli zabit draka hned po pěti minutách? A to vážně skoro prohranou bitvu otočí zhulenej čaroděj s partou orlů a medvědů? Vím že na zodpovězení těch otázek bych tu knížku musel vzít do ruky. A to zas ne...dál pane Jackson doporučuju zase něco svojeho, ukažte že umíte aji něco jinýho. ()

rasto87

Hobit má jednú veľkú nevýhodu a to je tá, že vznikol po predchodcovi Pán prsteňov a strašne veľa ľudí to iba porovnáva čo bolo lepšie. Ja kašlem na to a porovnávať to nejdem a ani nebudem. Každopádne mi je ľúto že Hobit končí a už nebude mať pokračovanie, pretože som si túto trilógiu naozaj užíval. Áno každý môže mať výhrady a dávať svoj názor ktorý diel z tejto trilógie bola najväčšia pecka, ale pravdou je, že každá časť mala svoje kúzlo. Konštatujem iba poklonu Peterovi Jacksonovi za jeho fantáziu a kúzlo natočiť tieto veľdiela. K tejto časti by som vytkol asi iba jediné a to je už samotný názov ,, Bitka piatich armád,, - ten mal hovoriť za všetko a bitku ešte viac rozvinúť do detailov aj za cenu natiahnutia dĺžky filmu. ()

Cannonball

Pre mňa rozhodne najlepší diel trilógie, ale to neznamená že film samotný je dobrý. Mojim najväčším sklamaním je pocit čo tento diel vyvolal. Pri trilógii Pána Prsteňov ma Jackson dostal stým, že sa u podarilo ma stiahnuť do svojho sveta fantázii a na chvílu som sa zas stal malým chlapcom. A pri Hobbitovi mi naznačil, že som už starý na to aby som sa kochal len svetom fantázii. Už by som si mal byť vedomí toho, že pre zabezpečenie istého zárobku treba umelo predlžovať filmy alebo vytvárať ságy. Tak aby boli prístupne pomaly pre škôlkarov, tj bez násilia. Potom podla toho aj dopadne veľká bitka 5tich armád. ()

x_ander

Ačkoliv jsem předchozí díly vychválil do nebes, na Bitvu pěti armád musím být přísnější. Film je očividně prostříhaný natolik, až to bolí. Věřím tomu, že v prodloužené verzi skutečně dostaneme to epické zakončení příběhu, a budu rád, když budu moct pátou hvězdu přihodit. Ale kinoverze je taková nemastná neslaná - bitva se Šmakem je naprosto zabitá, Thorinova proměna uspěchaná, Bard se v celém filmu v podstatě jen párkrát mihne a účast Medděda a Radagasta v bitvě je vyloženě k smíchu. I přesto všechno atmosféra stále funguje a Bilbo s Gandalfem zachraňují alespoň nějaké rozumné hodnocení. Ale jak jsem už říkal - věřím, že extended cut všechny chmury zažene a dostaneme takovou bitvu, jakou chceme vidět. ()

PamelaJJK

Opět geniální. Závěr fantasy trilogie se nese v akčně-bitevním duchu. Až se mi chce napsat, že je to válečné fantasy. Dojde i na dojemné scény. Setkáme se se všemi starými známými. Vizualita, triky, efekty, hudba, exteriéry, to vše je úchvatné. Z herců mě nejvíce zaujala Evangeline Lilly a Luke Evans. Ale i všichni ostatní jsou skvělí. I všichni ti skřeti, trpaslíci a další. Škoda, že tak brzy umře drak Šmak. Mohl být na scéně trochu déle. Všechny ty skřetí i obří potvory působí jako opravdové a živé bytosti. Literární předlohu od J. R. R. Tolkiena jsem sice nečetl, ale filmová adaptace Petera Jacksona mi učarovala. Až budu mít dostatek času, tak si pustím všechny tři díly v řadě za sebou. ()

ejay

Opět super zábava, krása pohleďet. Jen těch bitev bylo na mě za celej film už nějak moc a chyběl mi tam jakejsi hlavní hrdina, na kterýho bych se mohl upnout a fandit mu. No nic, jdu si pustit Společenstvo prstenu. ()

Daggeron

Neviem ako ostatní, ale ja som s posledným Hobitom v pohode. Nepozerajte ho so žiadnymi očakávaniami a nemyslite pri ňom na Pána prsteňov a budete spokojní. Že je prequel trilógia iba obyčajnou práčkou na peniaze, recyklujúca už stokrát videné motívy a scenérie, je jasné od prvej polhodiny Neočakávanej cesty. Stačí vziať do úvahy, že z tristostranovej knihy natočil Jackson deväťhodinový film. Peter je naozaj veľmi zdatný režisér. Či sledujete pôvodnú alebo novšiu trilógiu, stále sa musíte kochať krásou jeho záberov. Lenže postrádajú pôvodný účinok, pretože ide o prevarenú vodu, o čosi, čo ste už niekde videli. V kontexte ostatných fantasy je však naďalej ďaleko vpredu a len ťažko bude dostihnutá. Bitka piatich armád začína veľkolepo - mohutnou deštrukciou. Presne tak, ako to nemám rád. Preto promptné zúčtovanie s drakom neprekáža. Až na jeden detail - že spolu s Fryovou postavou neposlali tvorcovia do večných lovíšť aj otravného Gagea, najzbytočnejšiu a najiritujúcejšiu postavu celého príbehu. Keď sa spätne obzriete a zamyslíte, jej účel vôbec nepochopíte, pretože pre vývoj deja má nulový prínos. Keď sa ale začnú pred Horou schádzať armády, začína parádne divadlo. A na tom všetkom majú podiel najmä efektní elfovia s famóznym Paceom. Škoda, že vrchol filmu prichádza už niekde v polovici (stret elfov + Dainovej armády + početného nepriateľa). A žiaľ, akcia s blížiacom sa záverom prerastá skôr do sentimentálnej roviny. Namiesto toho, aby prišlo monštruózne a gigantické rozuzlenie veľkej bitky, nejakým zvláštnym a mne doteraz neodhaleným spôsobom sa zmení len na hŕstku individuálnych súbojov väčšinou jedného proti jednému, kde si to vždy jeden nepriateľ rozdáva s jednou z (predpokladane) obľúbených postáv. A má vyústiť do želaného emotívneho konca. Žiaľ, často predvídateľného a prvoplánového, ale ber to čert. Zo subjektívneho pohľadu sa na to ako celok dá pozerať - aj vzhľadom na pre Jacksona celkom primeranú stopáž. Najmä však Hobit má niekoľko highlightov, kvôli ktorým sa oplatí vidieť ho - súboj Sarumana a Elronda v Dol Guldure, spomínaná bitka armád a nakoniec efektný Pace v meste. Väčšina hlavných postáv si udržiava vysoký herecký štandard - popri kraľujúcom Paceovi prekvapujúco skvelý Luke Evans, neprekážajúci Bloom, tradične dobrý Armitage a na môj vkus až príliš upozadený Freeman. V zásade až na spomínaného Gagea to ujde. Nelogickosti neriešte (Bloom skákajúci po rozpadávajúcom sa moste) - boli aj v predchádzajúcich častiach. U mňa dobré. Nijako špeciálne, že by som z toho spadol na riť, ale ani nijako zbabrané a urážlivé. Prepojenie na prvý diel Pána prsteňov zvládnuté. OK. P. S. Nádherný záverečný song Billyho Boyda. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin