Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (Cinemart)

Vasyl

Nadhodnotil jsem Promethea, musím aji tohle. Je to totiž tuctový sci-fi mezi 2 a 3*. Kromě pár pěkných holek z posádky nic co by víc zaujalo. Určitě ne Danny McFuckinBride nebo androidí, strašně teple působící rozhovory. Tipuju, že další díl už nebude. Nevím jak fanoušci, ale já se spokojím s tím, že vetřelce vlastně vyšlechtil David. ()

CrazymanM

Tak nějak nechápu ta špatná hodnocení,mě se film velmi líbil!Prostě "vetřelčí" film,jak má být,příběh tam je,potenciál do pokračování také,líbily se mi 2 podoby androida-David/Walter,vetřelců tam možná nebylo tolik,ale to vůbec není důležité,hlavní je atmosféra a ta tam rozhodně je!!! ()

Bajislaw

Vetřelec: Covenant je nejlepší vetřelčí film za posledních 20 let, což, vzhledem k otřesnému Vetřelec: Vzkříšení, neznamená mnoho, ale je to nepopiratelný fakt. Vetřelec a Vetřelci patří k nejlepším filmům všech dob. Vetřelec 3 patří k největším průšvihům v dějinách kinematografie, je to ale průšvih nesmírně zajímavý. Covenant je tím pravým pokračováním Vetřelce 3. Dává divákům přesně to, co očekávají a přitom je neuvěřitelně frustrující. Jsou to dva filmy v jednom: mainstreamový biják pro fanoušky akčních hororů a avantgardní, divácky nevstřícný film pro fanoušky filozofující science fiction. Covenant se snaží zavděčit se oběma skupinám fanoušků, ale ne oběma naráz, spíš každé zvlášť a krutě na to doplácí. Je to brutální vyvražďovačka pro fajnovky, přímočarý slasher s přefouknutým rozpočtem, který je hlavně o tom, jakým způsobem a v jakém pořadí postavy zemřou. V polovině zvolní a stane se gotickým hororem s tísnivou atmosférou, který cituje Percy Bysshe Shelleyho. A pak se mlýnek na maso roztočí znova a než se nadějete, je konec. Tvůrci měli nemálo dobrých nápadů, ale mnohé z nich se nedostaly do výsledného filmu. Jsou v promo videích na Youtube, nebo v podobě concept artů a vytřižených scén na DVD a Blu-ray. S Covenantem je toho tolik v nepořádku, že se mi z toho točí hlava. Přitom z něj čiší zkušenost a skvěle zvládnuté filmařské řemeslo, vynikající herectví (Michael Fassbender a ano, Danny McBride) a ambice vytvořit si něco nového a zajímavého. Riddley Scott je skvělý filmař, který si vybírá projekty podle kdovíčeho. To, že se rozhodl na stará kolena chopit se právě Vetřelce a rozvést klaustrofobní horor do podoby epické science fiction o tom kdo jsme, odkud přicházíme a kam jdeme, může být vnímáno jako ledacos, i jako vyložená hloupost, ale rozhodně ne jako kalkul. Je prostě nemožné odmítnout Covenanta jako další z mnoha sequelů, o které nikdo nestál. Tak to není. Všichni stojí o důstojné pokračování Vetřelce už čtvrt století, jen pořád ne a ne dostat to správné. Ale jak vypadá správné pokračování Vetřelce? Covenant patří k těm filmům, které se mi nelíbí, ale přesto je nedokážu vyhnat z hlavy. A proto se k nim budu znovu a znovu vracet. ()

srolyma

Nejspíš to bude osobou znovusenavrátivšího režiséra, ale dost to připomínalo legendární první díl. Mužná hrdinka, zlotřilý android, vetřelec na palubě lodi. Dějově navazuje na Promethea, ale podle mě to bylo lepší. Stojí za opakované zhlédnutí ()

mmiram

Stejnej pruser jako Prometheus. Stupidni chovani postav, ktere jsou navic nezajimave a nezapamatovatelne, opet se ve filmu asi tisickrat objevi slovo "víra", zaver byl napsanej uz ve vcerejsich novinach. Jako samostatnej film bych to jeste zkousl, ale pokud to vazne ma byt brano jako pokracovani Vetrelce, tak je to opravdu ubohy! ()

route60

Kdepak tento film je všechno jen dobrý je to prostě jak třikrát přelévane pivo má sice barvu ale pěna a chuť nikde, Ridley Scott je stále dobrý režisér ale v poslední době si vybírá špatné projekty a Covenant je toho důkazem. ()

Saljack odpad!

Tohle se nedá. Naprosto nezáživné. Nejprve dlouho nic, potom se z lidí udělají naprostý kreténi. Nic nic a nic a nakonec jsem u toho usnul a rozhodně to nehodlám dokoukat. ()

x_ander

Na Covenanta se hodně plivalo, ale ono to ve výsledku není vůbec špatný film! Minimálně u mě o třídu výš než Prometheus. Sice i tady by se dalo dost nadávat na scénář, občas nelogické chování postav atd. Ale na rozdíl od Promethea se Ridley Scott nepokouší ukázat nám rádoby přechytřelou báchorku o stvoření lidstva, ale soustředí se na vetřelčí gore-fest. Což mu rozhodně jde. Paradoxně jediné, co mi tady chybí, je trošku větší poodhalení celého univerza. Je sice hezké, že Ridley vyslyšel výtky po Prometheovi, nicméně ta otočka o 180 stupňů byla možná až moc. Ale v rámci slasher hororů je Covenant parádní. ()

IZFNP

Mňa tento pírastok do alienovského univerza bavil, myslím, že pracoval s mnohými zaujímavými motívmi a témami a vytasil sa s pár skutočne bombovými scénami. Nie som žiadny hardcore fanúšik série, jej surové, mrazivé začiatky som si užívala ako každý iný, ale filozofujúci smer, ktorým sa Scott vydal, mi nevadí, a vo výsledku toto je zvládnutý kompromis. Pripomína mi to Blade Runnera, ale sci-fi je to stále alienovské. Vadí mi len to, že mám pocit, že sa trošku strácam v mytológii, ale to je moja vina, pretože si nepamätám Promethea. Tento film v podstate polopatisticky podal to, čo podať chcel, a učinil tak efektívne a priateľsky k divákovi, čož sa dá filmu ale zároveň vytknúť. Horor som v tom nevidela, ale ten občasný gore bol fajn. Vizuálna štylizácia bola opäť nádherná, ale to už je snáď zvykom, a Fassbenderovi úloha androidov sedí zatiaľ dosť možno najviac v jeho hereckej kariére. ()

wopi

Přistát na neznámé planetě a vyjít ven bez skafandru jen na základě procenta kyslíku a dusíku? Nikdo si nezasloužil přežít. Taková sbírka kandidátů Darwinovy ceny se hned tak nevidí. Totální zklamání (fakt jsem doufal, že se Scott po Prometheovi vzpamatuje, ne, je to ještě horší). ()

Osvícený

Ridley, jsi rozumnej chlap, pár filmů již za sebou máš a měl bys tudíž chápat, že dnes Hollywoodem až moc aplikované stále se opakující návraty ke starším látkám jen s mírnými foremnými obměnami (a často i bez nich) bez dostatečné scénáristické inovace zkrátka není vše, že filosofická onanie mezi Fassbenderem a Fassbenderem je postavená na mimořádně chatrném základě, kopírujíc zloušského robota z prvního dílu, že nechat postavy chovat se jako idioti ("Neznámá planeta?" "Rychle si sundejte helmy ať můžeme nadejchat co nejvíc nějakýho jedovatýho bordelu!"), ostentativně se vymlouvaje na podobně inteligentní chování postav v základech Vetřelecké kultury nemá šanci fungovat s přihlédnutím k faktu, že jejím zakladatelem není nikdo jiný než ty. Nechápeš, co jsi těmito scénami udělal? Chyby, které ti za těch čtyřicet let diváci již skoro odpustili jsi jim znovu nacpal hluboko do chřtánu a všechny je připomněl. Chjo... kde jsou ty doby když bylo střílení do xenomorfáků hnusáků ještě vzrušující? ()

honzic

Poměrně zdařilý horor, který sice postrádá už jakoukoliv originalitu, ale na druhou stranu překonává natahovanou žvýkačku předchozího dílu a jde na to trochu jinak a moderněji. Napětí je tam dost a atmosféry také, navíc je i dost naturalistický. Pro milovníky předchozích Vetřelců určitě stojí za zhlédnutí, Scott se snaží udržet kvalitu na přijatelné úrovni. Hodnocení: 65 % ()

Bilky

Film založený na scénari, ktorý núti celý staff (profiposádku) jednať ako spanikárené deti a vŕšiť jednú nelogickú akciu za druhou a konať ako v Béčkových slasheroch by si zaslúžil max 2* Z úcty k Ridleymu, prvým trom dielom a solídnej atmoške na planéte dávam tri a 55% ()

Umpa-loomp

Najnovší Votrelec má zrejme doposiaľ najhorší scenár z celej série. Tým pritom nemám namysli zle napísané dialógy (tie sú v zásade ok), ale samotné gro filmu - príbeh. Kombinácia pokračovania príbehu Prometea a klasického votrelca nevyšla. Scenáristi si v podstate vybrali to najhoršie z oboch príbehových svetov a spojili to do celku, ktorý jednak búra klasický svet a atmosféru pôvodných votrelcov a zároveň predstavuje klasický béčkový, neoriginálny a často veľmi stupídny horor. To všetko ešte podčiarkuje fakt, že každý jeden dejový zvrat je dopredu predvídateľný a diváka tak počas filmu (ani ku jeho koncu) nečaká žiadne prekvapenie, ale len frustrácia hlúposťou jednotlivých hrdinov. Naozaj veľké sklamanie. Vizuálne inak fajn, k hercom tiež nie je veľmi čo vytknúť. Ak ale nefunguje scenár, je všetko ostatné zbytočné. ()

garry

Z kosmonautů co si bohémsky sundavají skafandry na neznámé planetě posléze lezou příšerky. Všichni se tomu diví. To už tu bylo. Vymyslete si něco nového. ()

Knightey

Pro me tenhle film docela zklamani. Asi diky tomu, jak jsem byl nadseny z noveho vetrelce... Na to, ze to mela byt specialni jednotka/posadka, tak absolutne nedodrzovali zadny protokol a chodili vsude jak prasata na porazku... Navic konec se dal snadno predvidat. Tohle se uplne nepovedlo proste. ()

blondboss

Votrelec poňatý moderne a s vypiplanejšími vizuálnymi efektmi podporenými mrazivou atmosférou, akú vie zabezpečiť hádam len Ridley Scott. Už horšie je to so samotným dejom, ktorý je v mnohých pasážach predvídateľný a scenáristicky sa to dalo určite trošku lepšie poňať. Každopádne ale hanbu to tejto sérii nespravilo a zrejme sa dočkáme ďalších votrelských prekvapení, za čo ja dávam palec hore. Mne sa táto séria jednoducho páči a tie monštrá sa mi hádam nikdy neokukajú. 80 % ()

krivkin

Tímhle si u mě Ridley Scott trochu napravil reputaci po Prometheovi (pocit "napětí" spíše převažuje pocit "wtf", ale co ta "posádka"?!?!), ale už nám ukázal zrod monstra, tak by měl nechat Vetřelce na pokoji. Než se z dalšího filmu stane pouhá lobotomie lepkavou teleskopickou čelistí. ()

mnx

Nevím, ale když se alespoň pokusím si představit historické filmové sci-fi žebříčky třeba za 100 let, tak první vetřelec v nich bude jasně zářit a kralovat, zatímco tento snímek bude kdesi ve středu, ne-li na konci, a bude nejspíš k smíchu (podobně jako dnes některé scifi z padesátých let). Nemám nic proti technicko-vizuální stránce filmu, ta je famózní a skvělá, ale spíš proti těm šílenostem ve scénáři. Nebo ty rádoby hlubokomyslné úvahy o našem vzniku.. proč?? Zase na druhou stranu - nástupce kapitána měl být asi vážně takový s prominutím.. retard (velící lodi se 2000 kolonisty), aby na druhou stranu vynikla inteligence obou androidů. A pan Scott by se měl na ty další Vetřelce už raději vykašlat :/ ()

Agonie

Skvělý režisér, skvělý vizuál, skvělá hudba, skvělí herci. Naprostá škoda, že scénář dokázal vše tohle utopit. "To make a great film you need three things - the script, the script, THE SCRIPT." ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)