Smrt darebáka

• Francie Mort d'un pourri (více)

Je nad ránem, Paříž se za chvíli začne probouzet. Když u Xaviera náhle zazvoní jeho nejbližší přítel Philippe, ještě netuší, že pro něj začíná nejdelší den jeho života, ve kterém mu splynou další noci a dni. Na vlastní kůži pocítí, co znamená, když se nejvlivnější síly ve státě bojí prozrazení korupce a své okolí „čistí“ tím nejjistějším způsobem. I jeho přítel Philippe Dubay se zapletl do této hry a žádá Xaviera, aby mu poskytl alibi. Netuší, že jeho život se může počítat na hodiny. Policie i všichni ti, o kterých říká záhadný předseda správní rady jakýchsi tajných fondů Tomsky (Klaus Kinski), že to jsou anonymní zájmové a nátlakové skupiny bez tváře, chtějí po Xavierovi dokumenty o korupci a zneužívání státních funkcí. Jde jim totiž o všechno, peníze, moc, postavení a v neposlední řadě i o pověst tolik potřebnou k výkonu nejvyšších politických funkcí. Řada lidí zaplatí za tyto usvědčující listiny cenou nejvyšší a Xavier si je dobře vědom toho, že vydání dokumentů by mu život nezachránilo. (Česká televize)

rass

Tenhle film si pamatuju velmi dobře z období dospívání , ale že bych tenkrát chápal podstatu zápletky, to ne. Kromě toho, že se nám tehdy líbily prakticky všechny „západní“ filmy, měl tento jeden podstatný bonus navíc: krásnou Ornellu Muti – nedostižný idol všech pubescentů té doby! Dnes, po nějakých pětatřiceti letech od prvního shlédnutí se můj pohled na tuto klasickou francouzskou kriminálku trochu změnil. Ornella se mi tu líbí pochopitelně pořád, ale to ostatní kouzlo poněkud vyvanulo. Snímek působí zbytečně rozvlekle, místy dosti naivně a chvílemi i nelogicky. Delon jako ústřední sekáč hraje svého hrdinu obvyklým způsobem, vlastně úplně stejně jako podobné postavy v podobných filmech (Povídka o policajtovi, Tři muži na zabití). Scény, kdy Delon asi dvakrát opouští zdemolované auto po havárii naprosto nezraněn a perfektně upraven, jsou vlastně směšné. K.Kinski je tu ukázkově slizský a poměrně málo využitý, škoda. Celkově vzato je to i po letech koukatelný, mírně nadprůměrný film, zejména díky vydařené hudební složce, krásným interiérům, nadčasové platnosti o zkorumpovanosti politického zákulisí, velmi dobrému hereckému obsazení a celkové atmosféře. ()

Vedjat

Pěkné a aktuální. "Proč ho zabili? Poskytovat služby a oni mu je opláceli. Takže zemřel na laskavost." Hezká vzpomínka na něco, co jsem zapomněl nebo neviděl. Už jen původní český dabing stojí za to. Závěrečné shrnutí hlavního hrdiny: "Jsou dvě metly lidstva - pořádek a nepořádek. Korupce se mi hnusí, ctnost mě odpuzuje". ()

Zeman007

Vynikajici snimek,ktery uz v davne minulosti,nam vsem ukazal nasi dnesni vsudepritomnou skutecnost.A o dost predbehl svou dobu,ve ktere se nyni nachazi cela Evropa... ()