Píše se rok 1789, do pádu Bastily schází jen několik dní. Bohaté šlechtice však straší nejen vzrůstající nevole lidu, ale zároveň muž v masce, který po svých loupežích nechává za sebou známou vizitku – černý tulipán. Jediným úspěchem policie je to, že je postrach aristokratů poznamenán na tváři sečnou ranou. Velitel policie má své podezření a nyní jen čeká, že se mu přede všemi potvrdí. Netuší ovšem, že Guillaume de Saint-Preux má mladšího bratra, který jako by mu z oka vypadl. A tak na slavnost přichází „Guillaume“ s tváří a úsměvem nevinného chlapce… Slavný přepis neméně slavné literární předlohy Alexandra Dumase natočil s Alainem Delonem v titulní dvojroli režisér Christian-Jaque. (Česká televize)

xaver

Historicko-dobrodružný snímek s tehdejším (snad ještě i dnešním) idolem žen. Jako kluk jsme tento film doslova žral, dnes s odstupem času se na to dívám střízlivěji, nicméně nutno uznat, že se jedná o velmi dobrý film s vynikajícím A.Delonem v hlavní dvouroli. Do jisté míry historický snímek s notnou dávkou romantiky a dobrodružství, celkový umělecký dojem za 4*, no 4 a něco. ()

Jara.Cimrman.jr

"Chci tvoji mrtvolu, dokud je ještě teplá. Bůh má naspěch. Okamžik, Pane, už jde." Černí tulipáni byli dva, ale podle prince de Grasillacha je Černý tulipán rajče. A podle legendy zavinil Černý tulipán pád Bastily. Je to prostě zamotané a já jsem se přitom skvěle bavil. Bratři de Saint Preuxové jsou totiž ozdobou postele každé markýzy, Plantin je neobyčejně zábavný revolucionář, o bojovné Caro lze snít nejeden mokrý sen a o tajném rodinném výpadu z dílny strejdy Porthose se snad ani není třeba rozepisovat. Prostě tohle je jedno z nejzábavnějších dobrodružství mého mládí a já na něj nedám dopustit. ()

andrii

"Zapamatujte si dobře to jméno, vstoupí do historie!" A, ano, tímto filmem se jméno Alain Delon zapsalo i mně, tehdy školou povinné, do srdce, a od té doby v něm nepřetržitě koluje, z jedné komory do druhé, ona velká platonická láska, která při každém setkání vlévá do mysli ty vzácně oblažující pocity. U vrchnosti v nemilosti. Nuže, sejměte masku toho muže. S kordem v ruce proti bohaté smetánce. S rozmařilým úsměvem loupí šperky, drahé kamení, mince z pokladnice. Vkrádá se do salónků, zašněrovává střevíce, jako správný svůdce láme dámská srdce. Dobový šibal, padouch, nezbeda, který neztrácí svůj šarm, i když jeho tvář zdobí nemalý šrám. Jeho bratr, na vlas stejně pohledný, v zastoupení. Domýšlivé aristokracii sráží hřebínky, z úst odnímá pýchu, stříbrné lžičky, talířky. Do zbraně, do kola. V souboji dočká se své odměny, tak zvesela. S pozdravem podepsán uhrančivý a báječný Černý tulipán. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,7/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer -?, Audience Score - 57% | FDb.cz - 79,6% | My jsme tento film naposledy viděli jako mrňata, a tak si ho už moc nepamatujeme. Ale to co si pamatujeme je to, že jsme cítili vzrušení a pocítili jsme lásku k této francouzské historické komedii. 75%... Hnedle, kdy to půjde, připomeneme si tento film, ale myslíme, že hodnocení nepůjde dolů, leda snad nahorů. ()

tomtomtoma

Černý Tulipán je na prvním místě komedií. Christian-Jaque již několikrát předtím slavil úspěchy s odlehčeným osvěžením dobrodružného žánru historického ukotvení. Černý Tulipán má vše, co lze od určení tohoto druhu zábavy očekávat. Hrdina má charisma, důvtip i pohlednou tvář, ženy nabízejí půvab, udržované vnady i rozkoš náruče, odlehčení nesklouzává do trapnosti, lehkonohý sarkasmus si pohrává se slovíčky, pocity i vlastní národní historií, duel pohybů si potrpí na kavalírství, prostředí je hýčkáno hřejivou vzpomínkou na velikost minulosti času a dobro s rovností vítězí nad úpadkem aristokratické vrstvy. Navíc je tu poťouchlý kůň Voltaire. Ve francouzštině se humor stává neposedně vířivou ohňostrojovou kuličkou, ze které vystřelují záblesky slovních duelů i pestrobarevně jásavá příchuť rozverné nálady. Hlavní postavou šarmantní zábavy starého střihu je La Tulipe noire (velmi dobrý Alain Delon), postrach šlechty v jihofrancouzském Roussillonu a celého okolí. Rozdělení úlohy na Guillauma a Juliena de Saint-Preux lze brát jako rozdvojení osobnosti, přičemž ta méně ušlechtilá a přirozeně odvážnější část musí být po splnění úkolu obětována ve prospěch vyššího zájmu zásadních historických změn. Hrdina je udatný, má smysl pro spravedlnost a vyznává estetiku krásy. Hlavní ženskou postavou je Caroline „Caro“ Plantin (atraktivní Virna Lisi s hlasem Martiny Sarcey), energická dívka s revolučním zápalem na prahu nové historické epochy lidí a společenského uspořádání. Láska dělá zázraky a překonává i přirozené stavovské hranice. Důležitou postavou je baron La Mouche (velmi zajímavý Adolfo Marsillach s hlasem Michela Rouxe), generál místní policie. Je sebevědomě povýšený a požaduje prokazování patřičné úcty svému výsostnému postavení, přesto je bezradný v pronásledování a chytání fantoma strachu zdejší šlechty. Nejrozkošnější postavou taškařice je princ Alexander Grassillac Morvan-Le-Breau (velmi příjemný Robert Manuel), velitel armádního pluku, táhnoucí na pomoc své aristokratické Paříži. V každé situaci si zachovává hrdost, miluje, šermuje, vzdává hold síle okamžiku historie a zmateně nedokáže nalézt ztracený čas. Výraznější ženskou postavou je markýza Catherine de Vigogne (atraktivní Dawn Addams s hlasem Nadine Alari), nejurozenější a nejsmyslnější dáma kraje. Milostný románek s dobře stavěným hrdinou se nechce vzdát dalšího pokračování, vždyť smyslnost je naplněním. K výraznějším postavám patří markýz de Vigogne (příjemný Akim Tamiroff s hlasem Serge Nadauda), autorita Roussillonu a Catherinin ctihodný manžel. Přátelství s Guillaumem ho hřeje, hrozba lidové revoluce ho děsí. K výraznějším zde patří také Plantin (příjemný Francis Blanche), Carolinin otec a vůdce revolučních myšlenek kraje. Šlechtický původ jeho nastávajícího zetě mu přidává vrásky, ale ze zápalu pro věc to nic neubírá. Z dalších rolí: koketně hravá Guillaumova služtička Lisette (atraktivní Laura Valenzuela s hlasem Anne Caprille), či Guillaumova pravá ruka v akci dobrodružství Brignol (José Jaspe). Černý Tulipán je zábavním filmem ve starém poctivém stylu filmařské práce. Nadhled u vlastní historie a rozverně veselá nálada formy si dokáží udržet míru vkusu i radostného osvěžení. Lidé jsou příjemní, kulisy zářivé, nálada uhrančivá, humor jásavý. Černý Tulipán je příjemnou zábavou k odreagování. () (méně) (více)

• Ačkoliv se film jmenuje stejně jako jeden z románů Alexandra Dumase, nemají spolu vůbec nic společného. (ČSFD)
  • Snímek vyprodukovalo filmové studio v Nice, vzhledem ke španělské koprodukci ale velká část natáčení probíhala také ve Španělsku, mimo jiné ve starobylých městech Cáceres a Trujillo nedaleko portugalských hranic. (argenson)

Zemřel Alain Delon

Zemřel Alain Delon

18.08.2024

Přichází smutné zprávy z Francie. Ve svém domě ve městě Douchy zemřel v něděli 18. srpna legendární francouzský herec Alain Delon. Bylo mu obdivuhodných osmaosmdesát let. Zprávu potvrdili tiskové… (více)