Reklama

Reklama

Emperor

  • Česko Císař (více)
Trailer 1

Rozhodnutí o osudu národa závisí na jediném muži... Britský režisér Peter Webber (nar. 1968) zaujal už svojí prvotinou pro kina, historickým snímkem o malíři Vermeerovi a jeho služebné, která se stane předlohou jednoho z jeho obrazů, Dívka s perlou (2003). I ve svém druhém filmu Císař (2012) se obrací do historie, i když mnohem méně vzdálené. V tomto dramatu podle skutečných událostí líčí vyšetřování amerických úřadů, zda japonský císař Hirohito byl či nebyl válečným zločincem a má-li být jako takový souzen. Choulostivé rozhodnutí, které bude mít zásadní vliv na budoucí podobu Japonska, je v rukou velitele amerických okupačních sil, generála Douglase MacArthura (Tommy Lee Jones). Hlavním hrdinou snímku je ovšem jeho poradce, specialista na japonské záležitosti Bonner Fellers (Matthew Fox, známý především z televizního seriálu Ztraceni), který má svému nadřízenému připravit podklady pro konečný verdikt. Snímek je zajímavou sondou do historie poválečného Japonska i do mentality jeho obyvatel. Tvůrci se většinou drželi faktů, byť jednu zásadní změnu provedli. Fellersovi přidali do vínku romantický vztah s japonskou dívkou Ayou, aby jeho rozhodování učinili ještě těžším. Film vznikl v nezávislé americké produkci s vydatným přispěním japonské strany. Vedle hereckých výkonů hlavních představitelů mají na výsledném tvaru snímku lví podíl novozélandští výtvarníci scény a kostýmů Grant Major a Ngila Dicksonová, kteří oba prosluli spoluprací s Peterem Jacksonem na trilogii Pán prstenů a oba získali Oscary za její závěrečný díl. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (84)

MiGi87 

všechny recenze uživatele

Výtečný námět = výtečný film, skvělé pokoukání. Na kratičkém vzorku několika válečných let umožní divákovi vžít se do situace všech japonských císařů před Hirohitem. Kdo o dějinách Japonska a jeho kultuře něco málo ví, je si vědom toho, že císaře ani zdaleka nelze srovnávat s absolutními či konstitučními panovníky Evropy. jedná se více o náboženskou/morální/hodnotovou funkci, lze ji přirovnat k jakémusi národně omezenému Dalai Lámovi nebo papeži - tj. nemá absolutně žádnou politickou moc, na druhou stranu je ale jeho morální autorita u obyvatel mnohem vyšší, než o jaké by se nejvlivnějšímu absolutnímu vládci v Evropě kdy mohlo zdát. Film se pokouší o srozumitelné vysvětlení tohoto konfliktu a podařilo se mu to vskutku na výbornou. Osobně jsem pouze příliš neocenil rozvláčnost vykreslování historie generála Fellerse a jeho japonské přítelkyně; snahou ale bylo zjevně objasnění rozporů i v něm samém (vnitřní boj, jestli udělat správnou nebo užitečnou věc, vztek na neochotu a protokolární zkostnatělost japonského vedení, nedostatek času...). Každopádně po seriálu Shogun z 80. let jde o další vynikající (a ojedinělý) vhled do japonské mentality a byla by velká škoda nechat si tento snímek ujít. ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Konec války v Japonsku a nastolení míru s sebou zákonitě přineslo otázku- je císař Hirohito vinnen či nikoliv. Toto prošetření dostane na starost generál Fellers pověřený přímo nejvyšším velitelem vojenských sil, generálem Mc Arthurem. A Fellers měl kdysi lásku z Japonska, kterou do toho všeho hledá. Absolutně geniálně vybrané obsazení herců a zajímavé téma. ()

Reklama

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Slabších pět, ale furt pět, a to se počítá. K nedobru trochu ulepená romantika a zjednodušování, daň za širší okruh diváků. A tah na předem jasný výsledek, prostředky ber kde ber. Poměrně dobře předvedené reálie faktické i historické na malém prostoru a se zjevně nijak závratným rozpočtem. Na druhou stranu, slušné obsazení i z japonských herců. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Po skončení filmu jsem zvažoval, jestli *** nebo ****. A pak mi došlo, že ***, protože pokud si to rozmýšlím, tak to prostě na čtyři hvězdičky nebylo. Tedy alespoň ne jako celkový film. Závěr byl silný, některé části vyšetřování také, ale v jiných místech film působil televizně, zbytečně uspěchaně a faktem je, že ona love story byla hodně nadbytečná a rozhodně bych se raději více pohroužil do rozplétání před- i válečných japonských císařsko--vojenských kruhů. ~ Dobrý nápad, má očekávání to ale nesplnilo. Plus za Foxe, který po 'Lost' zase v tolika filmech k vidění není. A soudě, dle 'Císaře', hrát umí. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Divák sa bude ocitať v dvoch svetoch. Jeden je v Japonsku v roku 1945, kedy sa americká armáda snaží vyšetriť prípad japonského cisára Hirohita a druhý je v minulosti, ako sa vojak Benner Fellers snažil zbaliť japonské dievča. V amerických filmoch sa inak taká sebareflexia a pochopenie pre ostatných práve veľmi nevidí. Rovnako tak záverečné stretnutie bola pekne silná scéna. Za hercov by som vyzdvihol Tommy Lee Jonesa ako MacArthura a Matthewa Foxa, známeho zo seriálu LOST. Záver bol silný, niektoré časti vyšetrovania tiež, ale v iných miestach film pôsobil televízno, zbytočne unáhlene a faktom je, že ona love story bola veľa nadbytočná a rozhodne by som sa radšej viac venoval bojom. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (3)

  • Po bitke v bare, keď generál Fellers (Matthew Fox) ide zbitý a mokrý po ulici, si môžeme všimnúť, že mu krváca tvár na oboch stranách. Keď poslednýkrát odchádza od džípu, krv na ľavej strane tváre chýba. (Johnny.ARN)
  • Ve filmu je několik odkazů na seriál Ztraceni (od r. 2004), kde ztvárnil Matthew Fox hlavní roli. Příkladem je pohled z okénka v letadle v úvodu filmu, nebo bambusový les, který sehrál v souvislosti s jeho postavou důležitou roli. (lost815)
  • Okrem Japonska prebiehalo natáčanie snímky aj na viacerých miestach na Novom Zélande. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno