Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

simply

Jasně kvalitativně to nedosahuje úrovně původní a nové série, ale ve výsledku to není tak špatný film. Jen mě mrzí, že nové postavy nejsou promyšlenejší a i když jde o úvodní díl tak tam mohlo být víc děje. Další věcí je, že mi ty postavy ani nijak moc nepřirostly k srdci a že to kouzlo Lucasova světa je už dávno pryč, což je u Star Wars celkem škoda. ()

JK-Stinger

Tak se nám to nakonec s JJem pod tou Disneyovskou taktovkou docela povedlo. Vcelku sympatické nové postavy, parádní role starých postav a snad jedné co bych trochu vytkl je tak trochu málo drsný záporák. Neviděl bych v tom ale takový problém, určitě na sobě ještě zapracuje, takže myslím, že se máme na co těšit. ()

LuccinyFilmy

Abrams ty rebooty prostě umí. Vzít to nejlepší z originálu (a vzal opravdu všech, od roztomilých robotů po freudovské rodinné drama) a nechat ležet vše, co se neosvědčilo, se nezdá tak složité - ale asi to chce mít tu drzost to zkusit a to štěstí a cit, vybrat to, co opravdu funguje. Abramsovi se to už jednou povedlo se Star Trekem a teď i se Star Wars - akorát o druhém díle mám už teď, kdy stále s hrůzou vzpomínám na mračícího se intergalaktického Cumberbatche, trochu pochybnosti. ()

Furmi

Keď som sa dozvedel pred pár rokmi že sa má točiť nový star wars až som neveril že je to pravda, z tejto informácie som sa vysmieval a ejha nakoniec to fakt pravda bola neskutočne som sa ako veľký fanúšik tešil. Akonáhle som sa o chvíľu nato dozvedel že to preberá Disney šťastie rázom opadlo. Právom. Vedel som presne čo nás všetkých čaká a to sa presne aj dostavilo. Nebyť toho že jeden z mála dobrých krokov ktoré štúdio zrobilo bolo zveriť réžiu J.Jovi mohlo všetko dopadnuť ale aj oveľa horšie. Režisér zvládol svoju prácu a neľahkú úlohu opäť oživiť kultovú ságu na jedničku a po stránke réžijnej a technickej nemám čo vytknúť. Ako sa aj dalo samozrejme pri značke zvanej Star Wars čakať dostali sa mi neskutočné vizuálne orgie (veľké + aj 40GB BlurayRip 7.1 FullHD verzii). Príbeh je tiež vymyselný pomerne dobre i keď malé úpravy v scenári by ho potiahli určite do pôvodnej série (no i ten trpí na tom načom i ostatné nedostatky vo filme) No ale po týchto pomerne veľkých plusov prichádzajú už len mínusi. Všetko ostatné bohužial upadlo na diktáte Disney štúdia ktorý je veľmi citelný a neprekuknutelný. Kde začať ? Tam že snímok má pomerne dobrý scenár a nápad ktorý absolútne zabijájú herci ? Ktorí su tak maximálne nesympatický že až (Nová Jedi kráľovna by mohla hrať s tým jej anglickým prízvukom maximálne druhú Hannu Montanu v nejakom nizkorozpočtovom seriály od Disney, zradca storm trooper s jeho výrazom v tvári by mohol hrať jej tupého kamaráta a naša najväčšia hviezda temný pán Kylo Ren u ktorého vidím najväčší kámeň urázu z jeho uplakaným bojazlivým výrazom by sa hodil maximálne na nejakého jej jednorázového nápadníka ktorý by bol odmietnutý so všetkými poctami a čo k tomu patrí a dovidenia navždy). Star Wars sériu som miloval. Aj prvé tri diely ktoré samozrejme mali už oproti svojím prvým trom starším bratom čo to na kvalite doháňať ale stále to bol pravý poctivý star wars od jeho tvorcu a nie táto komédia pre celú rodinu. Kde bola tá epickosť ? Ten pocit cestovania "do nekonečna a ešte ďalej" ? Proste tam chýbal a dalo sa ho navrátiť s týmito možnosťami ľahko. Stačilo vážne mierne prepísať scénar, niektoré vtípky a scénky proste vymazať a samozrejme v prvom rade zvoliť úplne inú zostavu hlavných hercov. Ten Adam Driver že je nová náhrada za Palpatína, Darth Maula, Lorda Duku a Darth Vadera ? Nesiaha im ani po členky tak isto Daisy Ridley naša nová náhrada za svetlú stranu jediov je nepresvedčivá a celkovo sa do snímku nehodí. ´2 hodiny aj niečo sledovania perfektne natočeného a budgetom prepchatého blockbusteru ktorý ale okrem efektov a záberov neponúka nič viac. A atmosféru Star Wars už vôbec nie. 60% ()

Mattij

Vím, že existují fanoušci tohoto Universa, kteří milují starou trilogii a nenávidí novou. Ti další první (nové) tři díly snášejí s větším pochopením (někteří i se zalíbením), pro jiné zase ta stará je už zastaralá a i přes její nadčasovost se již nedokáží dostat přes téměř čtyřicetiletou propast. Mezi všemi těmito skupinami si připadám poněkud zvláštně, protože nepočítám-li špatnou romantickou linku z dílu druhého, dokázal jsem si vždy najít radost v jakémkoliv dílu. Ke každému však přistupuji jinak. Tak jako hláška "I am your father" má poloviční účinek pro diváka jenž pátý díl vidí až jako pátý v pořadí, tak by závod kluzáků nebyl nikdy tak strhující, kdyby se natáčel na konci sedmdesátých let. Proto jsem již v kině na film nekoukal tak, že by mi mohl zničit představu toho, jak by to mělo být - aneb lituji fanoušky psaných slov, jimž jejich milovaný podklad pro další díly Disney hodil od koše a začal od znovu. Hlavně protože jsem žádnou představu neměl, film moderním způsobem ukázal jaké mohou být Hvězdné války současnosti - ať už plné humoru nebo nostalgie. Proto vstřebávání děje, jenž jak zvykem u ostatních dílů začíná (zde i kvůli věku hrdinů) o spoustu let po šestém díle a přináší novou hrůzu a teror do galaxie, mi šlo vlastně úplně samo. Já se sice ptám, kde se tu se Supreme leader z ničeho nic vzal a začal tahat za nitky nového Impéria (i když teď se již jmenuje First order), ale něco v duchu mi říká, že sedmý díl je zase jen prvním kouskem skládačky a že spousta odpovědí se nám odkryje až později. Tady to totiž hlavně bylo o tom přenést tíhu rovnováhy světa z hrdinů staré trilogie na bedra pečlivě vybraných charakterů té nové. Hlavně představitel Finna a Rey jsou totiž jedním s největších plusů a jejich příběh a motivace jsou rozehrány pro další díly takřka ideálně. Dokážu si představit, že pilot Poe by si zasloužil také víc prostoru, protože si vaše sympatie (stejně jako ostatní) získá hned v prvním záběru, ale protože J.J. nebyl tak odvážný, nechal kus prostoru i pro hrdiny staré generace. Mezi nimi kraluje Hair Is On Ford a z každého záběru jsem mu věřil, jak moc si návrat do jedné ze svých nejslavnějších rolí užívá. Nebylo by těžké režisérovi vyčítat nedostatek originality, protože leccos z příběhu opravdu připomíná díl čtvrtý, ale na druhé straně chápu, že takový kolos znovu rozpohybovat bez toho aniž by nikdo nebyl naštván prostě nešlo. Ale vzhledem k tomu, že čtvrtý díl mám rád, na tento sedmý se mi také kouká s úsměvem na tváři. Ano - zas a znovu se cítím být součástí toho vesmíru kdesi Far far away a vztažený do děje takovým způsobem, že o dvě vteřiny delší poslední záběr než by měl být, mi přece celkový názor na film nezmění. Narážky na původní trilogii totiž nikdy nejsou otravné, protože jde cítit že režisér k nim cítí respekt, ale zase nejsou ani nudné, protože z nich dokáže vymáčknout i skvělé vtipy. Když se u toho jak se začne probouzet ta Síla, tak už jako divák vtáhnutý do děj, jsem nucen si vytvářet vlastní konspirační teorie, jak by TO mohlo být. Kdyby mě ten film natolik nezaujal, takové věci mě vymýšlet ani ve snu nenapadne. Já vím, že to není dokonalé, že hlavní "záporák" po odhození masky přestane budit respekt - ale zase na druhou stranu jeho emocionální rozpoložení a prokreslení jeho charakteru je daleko víc rozvinuto a jeho vývoj může být jedním s největších triumfů budoucích filmů. Souboje s meči vypadají realističtěji než kdy před tím a cítím že jejich nedostatek je zapříčeněn pouze tím, že za tu dobu slovo Jedi se stalo spíše mýtem, než realitou. Takže hurá na další díly, už teď se například nemohu dočkat detailů jak se jeden meč dostal ta kam se dostal a proč i největšímu frajerovi v galaxii někdy zhasne poslední špetka naděje. Závěrem pak jen dodám, že i když na druhé zhlédnutí jsem musel počkat na vydání BR ripu, tak jsem si ho užil o nic míň než v kině v den premiéry a doufám, že díl osmý poprvé poruší tu mezeru mezi jednotlivými díly a začne přesně tam, kde tento díl skončil. ------------------- Zajímavosti:a) Finn aneb FN-2187 - číslo je také číslem cely Leily z původní trilogie. b) Našli jste Jamese Bonda a Brien z Hry o Trůny? c) Menší sumarizace tržeb - USA teď 932 mil dolarů, otevírací víkend za skoro 248 v USA, ve světě 529 (vše historicky nejvíc) a celkově 3. nejvýdělečnější film všech dob (bez ohledu na inflaci) s 2 mld a 60 miliony dolarů v kapse. Jinýmy slovy vzhledem k tomu že díl sedmý je pro Disney vlastně díl první, můžou si setsakramensky gratulovat, že značku koupilo). A to nepočítám všechny hračky, oblečení a hry kolem. () (méně) (více)

cskomando

A bude jen hůř a hůř. Budu citovat psaní z Epizody 3: Pomsta Sithů - Příběh Hvězdných válek je vlastně smutnou tragédií Darth Vadera. Jednou zemřel a již neobživne…“ naprostý souhlas! Abrams byla dejme tomu poslední naděje jak teda něco ještě uchovat a prodloužit. Dalšímu adeptovi Rianu Johnsonovi episody 8 nevěřím ani za mák dle jeho tvorby, už teď si myslím, že to bude otřesný. Proti tomu na episodu 9 se asi rád podívám, protože Colin Trevorrow celkem perfektně zvládnul Jurský Svět a zde naštěstí žádná ženská nenosí podpatky takže napohodu. Jinak už mě to začíná trošku nudit, jelikož Dark Vader zemřel, tak jsem si říkal sakra kdo bude záporák kdo tam ještě zbývá... a ono hle vymysleli jsme další záporáky. Aby toho nebylo málo už mi to začíná připadat jak incest pomálu, ale co nevidět tady bude souložit brácha se sestrou. Poté budou mít děcka, jeden bude Jedi a druhej bude temná síla s další epizodou 10,11,15,20... a to už bude opravdu otrava. ()

Gulde

Film žijící z nostalgie dílů předcházejících. Když to tak shrnu, jedná se o soubor klišé z dílů předchozích. POZOR SPOILERY. Hlavní (nebo tedy nejviditelnější abych byl přesnější) záporák - bohužel když si sundá masku, první kdo mi vytane na mysli je Vláclav Klaus mladší, což asi není úplně dobře (nic proti panu Klausovi). Charisma nula, což je v porovnání například s takovým Darth Maulem (ztělesnění frajerskosti) a vcelku i tim páprdou Vaderem docela smutné. Stormtroopeři ve mně (oproti posledním dvěma dílům) spíše vyvolávají posměch, než respekt, čehož je důvodem jejich chůze připomínající připosraného kačera. Stejně tak ty stíhačky a obecně prakticky veškerá technika. Děj celých hvězdných válek se odehrává v rozpětí cca tak 60-70 let (odhadem, až tak do detailů to neznám), ale za tu dobu se v jinak hypermoderním vyspělém vesmíru nezměnila skoro žádná technika. Už mohli po těch 40 letech konečně přijít s novým designem, a ne jen furt kopírovat jedno a to samé, obzvláště když Impérium už dostalo v minulém díle definitivně na hubu. Vlastně jedna věc se změnila, a to ona nová Hvězda smrti mk.II, alias Základna Starkiller, jenž byla postavena na myšlence "nevyšlo nám to s obří planetární zbraní už dvakrát a vždycky nám jí potupně zničili, tak jí postavíme znovu a ještě větší, opět s vyznačeným terčem jak jí zničit". Naopak musím pochválit herecké výkony Johna Boyegy a docela i Daisy Ridley. A co se grafické stránky týče, tak tam asi není co vytýkat. Bohužel všechny ty klišé to hodně sráží. Ale není to jako celek zas až tak špatné. ()

masiko

Nakonec mi to nedalo, musel jsem si nove Star Wars pustit jeste jednou a po druhem shlednuti jim tedy pridavam druhou hvezdicku, protoze nejsou horsi nez Nova Nadeje, jsou zhruba stejne spatne. Velke pozitivum je Daisy Ridley, z Adama Drivera mam smisene pocity, John Boyega je totalni preslap. Ze se opakuje mnohokrat videne by mi samo o sobe vubec nevadilo, horsi je, jak je to cele jakoby "pomale", kadence vtipu jeden za 20 minut a zadna zapamatovanihodna scena. Zato spoustu der ve scenari, iracionalni chovani postav a celkova nesmyslnost, ktera mi nejvice vadi v kombinaci s odchylenim se od starsich filmu - svetelne mece sice pri dotyku kaci stromy, ale lidi se s nima mohou mlatit jak s baseballovyma palkama a jsou z toho pouhe skrabance, ze kterych tece krev. Jako je hrozne zajimave pustit si na internetu nejake video vysvetlujici vsechny easter eggs, Abramsovi skryte vtipky pro jeho profesora z vejsky... to je sice moc fajn, ale mozna se mel Abrams soustredit spis na zakladnejsi kameny scenare. ()

M1k9

Nostalgie na druhou, vracíme se již podruhé k původní trilogii, umocněná fyzickou přítomností původních herců. Jádro scénáře mě zklamalo, zůstalo takřka původní, jen s tím rozdílem, že tentokrát je koule větší. To za těch pár let scénáristé nemohli vymyslet něco lepšího? Detaily jsou už vyloženě v duchu Star Wars, jak jsme zvyklí. Takže jako spojovací prvek 7ka zafungovala. Jestli se má však rozjet celá nová trilogie, chci zajímavější zápletku a prostě víc. 8/10 ()

Hepy13

Fanoušky asi nejvíc potěší a uklidní prohlášení že nový Star Wars nikdo nezprznil, právě naopak. Postavy starý i nový namixovaně fungujou. J.J Abramsovi se vlastně nedá nic moc vytknout, příběh navazuje a funguje jako takovej dobře nachystanej předkrm před tím co bude v příštích letech Lucasfilm servírovat dál. Po tom šílenství co jsem viděl tady v usa, můžu prohlásit že Star Wars je pro američany mnohem víc než jen film. Zařadil bych to někam do společenství hvězd, pruhů, státní hymny, hamburgerů, hrdosti, superbowlu a lásce ke svojí zemi. Třeba jen při běžném nákupu v supermarketu je Star Wars uplně všude. U mě zůstává pořád nejlepší Impérium a Pomsta Sithů. Ufff.. díky bohu za to že ve světě mají víc rozumu než amíci, a James Cameron ty první dvě místa tržeb udrzžel, ale bylo to těsný. P.S. - BB8 roztomilej kulíšek. ()

Flopik

Ako človek ktorý tomuto nejako neprepadol som sa k tomu dostal až teraz.Film ma rozhodne bavil, bol plný akcie skvelých postáv a hlavne Hana Sola.Akcie naozaj o poriadny kus viacej ako v doterajších filmoch.Pre človeka ktorý je tohto naozaj riadny fanúšik musel byť film naozaj skvelý a pri jednej smrti aj veľmi emotívny.Človek ako ja čo sa chcel len baviť nemá tomu filmu čo vytknúť.Akurát hlavný záporák bez masky vyzeral ako namyslený pubertiak.Ak by som chcel kritizovať dalo by si určite minimálne že to strašne vykráda predošlé časti.Otázkou len ostáva či sa film točil kvôli fanúšik alebo hlavne kvôli peniazom. ()

tragicus

Ctrl-c, ctrvl-v! Solo, I'm your son! Oranžový yoda! Ty emoce! Ta logika! Středoškolská lekce feminismu! Death planet žeroucí hvězdu! Od padesáté minuty jsem se nustále díval na čas a protrpěl jsem tento naprostý ale totální shitstorm jen proto, že jsem původně plánoval sledovat dál... Jako Solo: "Another SW? Kill me now!" ()

Azurovydrak

Nechci, aby to vypadalo, že to vzhledem k udělenému hodnocení nevidím, tak to řeknu hned na rovinu: Ano, Síla se probouzí v mnohém kopíruje Novou naději. Nevidím v tom ale problém, jelikož ve filmu funguje vše, co fungovat má. Triky jsou úchvatné, ale to už je tak samo sebou. Mnohem důležitější je herecké obsazení, které je pro mě to nejlepší, jaké jsme mohli dostat. Rey, Kylo Ren, Poe, Finn a zejména fantastický BB-8 jsou prostě skvělí a každý z nich má nějaké kouzlo. "Je ti dost blbě rozumět, když máš tu... tu masku." Taky má Džej Džej můj velký dík, že přesvědčil k návratu Harrisona Forda, jelikož ten tomu teprve dodává ty správné grády. "Buď v klidu, nepanikař." "Jsem v klidu." "To říkám sobě." Jediné co mě tak trochu zklamalo je že jsme se dočkali jen jednoho, a to ještě poměrně chudého souboje se světelnými meči. Film je sám o sobě na čtyři hvězdy, ale jestli něco vyzdvihuje osmičku a devítku, tak jsou to právě interakce mezi postavami. A ty mají svůj počátek u Abramse zde. Proto musím ještě tu jednu hvězdu přihodit. "Proč to děláte? Tohle...(předvede grimasu), proč? Já tady vymýšlím plán!" 90% ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 9/10    Art: 8/10    Akce: 8/10    Vtip: 7/10    Napětí: 7/10    Láska: 7/10    Soundtrack: 9/10        12/2015 ()

tomashrabek

Abrams sa s gigantickým tlakom a veľkou výzvou popasoval so cťou a priniesol film, ktorý nielen že nesklamal, ale v mnohých ohľadoch príjemne prekvapil. Nijak výrazne mi nevadí ani to, že sa jedná hlavne o prerozprávanie hlavných motívov zo starej trilógie pre súčasné publikum. Vrátil sa humor, postavy s charakterom, westernový feeling a krásne exteriéry, vrátili sa komorné súboje, ktoré sa nespoliehajú na frenetický strih, ale skôr na emócie, vrátili sa obľúbené postavy a praktické triky, vďaka ktorým má človek chuť siahnuť si na plátno. Nový kánon je rozhodne na čom stavať. A ja si to s dovolením idem dať ešte raz. ()

Jabro

Jsem fanousek sagy, takze se mi to docela libilo! Ale preci jen jsem postradal par veci - napr. Nejaky moment prekvapeni, neco co by me vyrazilo dech.. nakonecto byl jen remake Epizody IV.. Na rozjezd dobry, ale od dalsich dilu chci vic!!! ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý